Brutálně tu znásilňují děti a nikoho to nezajímá. Některé dokonce potřebovaly operaci, ozývá se z Francie

Calais – Britský deník The Independent přinesl svědectví několika dobrovolníků, kteří uvedli, že za posledního půl roku museli léčit sedm chlapců ve věku mezi 14 a 16 lety, kteří byli znásilnění ve francouzském uprchlickém táboře v Calais. Problémem ale je, že informace o znásilněných dětech "nikoho nezajímají".

Diskuse: 45

Brutálně tu znásilňují děti a nikoho to nezajímá. Některé dokonce potřebovaly operaci, ozývá se z Francie - anotační foto
reklama

Humanitární pracovníci varovali, že v Džungli v Calais pravidelně dochází ke znásilňování dospívajících chlapců. Pracovníci z tábora dodávají, že kvůli nedostatečným opatřením čelí rizikům zneužívání na celém kontinentě tisíce vysídlených dětí.

Dobrovolníci mluví o sedmi konkrétních případech z Calais, ve čtyřech z nich potřebovali znásilnění chlapci dokonce kvůli zraněním chirurgický zákrok. Jen jeden ho ale nakonec podstoupil, ostatní kvůli strachu z násilníků nebo studu nad tím, že byli znásilněni, léčbu odmítli.

List The Independent kontaktoval tamního lékaře, kterému dobrovolníci případy nahlásili, on jejich slova potvrdil. O osud dětských uprchlíků se obává také Europol, který vydal varování, že dětští uprchlíci bez doprovodu čelí vysokému riziku sexuálního zneužívání. Jeden z důstojníků Europolu navíc v lednu uvedl, že se v Evropě ztratilo asi 10 tisíc malých uprchlíků bez doprovodu.

Dobrovolníci z Calais varovali před nedostatečnými procedurami při podávání zpráv o závažných případech sexuálního zneužívání. Dodávají, že vláda odmítá klasifikovat poměry v táboře jako humanitární krizi, což způsobuje další problémy při snaze děti ochránit.

„Mohu s jistotou říci, že kdybych vzal jednoho z těch chlapců na policii a řekl: 'Jsem jedním ze zdravotníků a vím, že tento chlapec byl sexuálně zneužíván', tak oni by jen pokrčili rameny a pokračovali v konverzaci," uvedl listu jeden z dobrovolníků.

„Mám tři vlastní chlapce a je to strašné. Tito chlapci opustili svoje domovy a jejich rodiče si mysleli, že budou v bezpečí a že šli za lepším životem, když prchali před násilím. Nakonec ale skončili ve 14 znásilnění v uprchlickém táboře. To, co se děje v Evropě, je ještě mnohem nepřijatelnější," říká tamní dobrovolník.

Dobrovolníci prý už předložili zprávu o situaci organizaci Lékaři bez hranic. V Calais nepůsobí velký počet humanitárních organizací, jejich místo tu zastupují právě dobrovolníci. Úřad Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky (UNHCR) má mandát spravovat péči v uprchlických táborech pouze v případě, že v nich byl vyhlášena humanitární krize, nebo pokud jej pozvala tamní vláda.

Lékaři bez hranic nebyli schopni potvrdit, že obdrželi zprávu o pohlavním zneužívání nezletilých. Dobrovolníci, s nimiž The Independent mluvil, také vyjádřili obavy, že se v táboře rozmáhá obchod se sexem. Poukazují na to, že chlapci mladší než 13 let je žádali o kondomy. Dodali, že pokusy rozesílání zpráv o násilnění byly do značné míry marné protože „je tu nikdo nechce slyšet".

Kvůli bourání jižní části tábora v Calais, které se dotklo také žen a dětí, se tamní pracovníci obávají, že situace dosáhla krizového bodu. Někteří varují, že kvůli nedostatku adekvátních opatření zůstalo asi 500 dětí v ohrožení, že se stanou kořistí kriminálních gangů. Většina z nich se do Evropy ze svých domovských zemí dostala díky převaděčům.

Mluvčí organizace Save the Children uznal, že byly v Calais zaznamenány případy zneužívání dětí. Jde prý ale o celoevropský problém. Vyzval proto britskou vládu, aby usnadnila do země vstup dětem, které mají legitimní nárok na azyl.

„Víme, že děti bez doprovodu, kterých u nás v táboře žije více než 400, a po celém kontinentě desítky tisíc, jsou těmi nejzranitelnějšími ze zranitelných. Musely cestovat stovky kilometrů bez ochrany dospělé osoby nebo rodiny. Čelí zneužívání ve všech možných formách, včetně vykořisťování a sexuálního zneužívání. Často končí v rukou zločineckých skupin. Save the Children to až příliš často vídá nejen v Calais, ale třeba i v Řecku a Itálii," uvedl mluvčí.

„Mnohé děti, které v Calais žijí, mají rodiny ve Velké Británii a mají zde právo na azyl. Ale tento proces je tak složitý, že může trvat roky. Do té doby žijí ve velmi nebezpečných podmínkách. Pokud by žily u rodin v Británii, byly by v bezpečí," dodal mluvčí organizace zabývající se pomocí dětem.

Mluvčí Eurostatu uvedl, že má informace o 10 tisících pohřešovaných dětech na celém kontinentu, což podle něj zvyšuje povědomí o „zranitelnosti nezletilých bez doprovodu, kteří cestují s migračním rokem". „Nezletilé osoby bez doprovodu jsou zranitelné vzhledem ke svému nízkému věku a mohou být obzvláště náchylné k různým formám vykořisťování," dodal.

reklama
Klíčová slova: uprchlíci Znásilnění

Diskuse

Brutálně tu znásilňují děti a nikoho to nezajímá. Některé dokonce potřebovaly operaci, ozývá se z Francie

Počet příspěvků: , poslední 07.03.2016 18:27
(Zobrazeno posledních 10 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Ruské stažení ze Sýrie? Vše může být jinak, varuje analytik

28.05.2016 00:01 Dobrý způsob jak predikovat, jaký bude další krok Moskvy v syrském konfliktu, je poslouchat, co ruští...

Vědci se bojí globální katastrofy: Přesuňte nebo odložte olympiádu v Riu,...

27.05.2016 22:13 Londýn - Více než 100 vědců vyzvalo Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) k přesunutí nebo odložení srpnové...

Odpůrci migrantů mají utrum. Facebooku došla trpělivost, lidé jsou na nohou

27.05.2016 20:40 Aktualizováno Amsterdam - Odpůrci migrantů musí být na pozoru. Sociální síť Facebook začala po silné dávce kritiky blokovat...

IS rozšiřuje zisky na severu Sýrie, blíží se k městu Azaz. Tisíce civilistů v...

27.05.2016 20:09 Aktualizováno Bagdád/Damašek/Ankara/Washington - Islámský stát (IS) obsadil u syrsko-turecké hranice část území dosud...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Hlasovali byste pro vystoupení České republiky z Evropské unie?

Hlasovalo 21854 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama