Evropa očekává úmrtí v důsledku mexické chřipky

Brusel - Evropská komise (EK) ve středu oznámila, že Evropa může očekávat úmrtí v důsledku prasečí chřipky. Otázkou zůstává, kolik lidí zemře, informuje agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

371

"Ano, lidé budou umírat. Není otázkou, zda budou umírat, ale kolik lidí zemře. Budou to stovky, tisíce nebo desetitisíce?" uvedl Robert Madelin, generální ředitel Evropské komise pro zdraví a ochranu spotřebitelů.

"Neznáme rozsah této pandemie, ale uděláme lépe, když se na ni připravíme," dodal Madelin.

Z evropských zemí byla prasečí chřipka dosud potvrzena ve Velké Británii, Německu, Rakousku a Španělsku.

Již v úterý komisařka Evropské unie pro zdraví Androulla Vassiliouová řekla, že se v Evropě v příštích dnech objeví další případy prasečí chřipky.

První zemí, kde se prasečí chřipka objevila, je Mexiko. Dosud tam zemřelo až 159 lidí a dalších 2 500 lidí je nakaženo. Podle mexického ministerstva zdravotnictví je pravděpodobné, že mrtvých a nakažených bude přibývat.

Ve Spojených státech zaznamenali 91 potvrzených případů nákazy a jedno úmrtí 23měsíčního mexického dítěte, které s rodiči přijelo do Texasu, aby se tam vyléčilo. Ve středu americká armáda oznámila jeden potvrzený případ nakažení u příslušníka americké námořní pěchoty na jihu Kalifornie.

Kromě Mexika a USA se prasečí chřipka objevila také v Kanadě, na Novém Zélandu a v Izraeli.

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu večer zvýšila varování před pandemií prasečí chřipky ze čtvrtého na pátý stupeň šestibodové stupnice. Pro pátý stupeň musela být splněna podmínka, že se epidemie bude šířit nejen v Mexiku, ale i v dalších zemích, což se stalo v USA a Španělsku.

Prasečí chřipka je zmutovaný virus A/H1N1, který je schopný přenosu z člověka na člověka. Projevuje se jako obvyklá sezónní chřipka doprovázená průjmy a zvracením.

Očkovací látky proti prasečí chřipce zatím neexistují. Vývoj vakcín podle expertů WHO zabere čtyři až šest měsíců a dalších několik měsíců potrvá výroba očkovacích sér. Proti prasečí chřipce se zatím používají léky Tamiflu a Relenza.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Novičok může oběti zlámat kosti. Pozor na „Putinovy zbraně“, Evropa je…

24.03.2018 18:24 Aktualizováno ROZHOVOR – Evropou v posledních dnech hýbe kauza novičoku a otrava bývalého ruského agenta Sergeje…

Bulharské letiště se vykašlalo na bezpečnost. Kontrolory stihnou tresty

24.03.2018 18:22 Sofia -Třináct zaměstnanců pasové kontroly na letišti v bulharské metropoli Sofii dnes dostalo…

Chorvati se bouří proti smlouvě, která prý podporuje gaye

24.03.2018 16:15 Záhřeb - Tisíce příznivců krajní pravice dnes v Záhřebu protestovaly proti mezinárodní smlouvě,…

Zemřel zraněný četník, který se vyměnil ve Francii za rukojmí

24.03.2018 16:08 Aktualizováno Paříž - Ve Francii dnes podlehl svým těžkým zraněním četník, který se v pátek vyměnil za rukojmí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama