Evropa očekává úmrtí v důsledku mexické chřipky

Brusel - Evropská komise (EK) ve středu oznámila, že Evropa může očekávat úmrtí v důsledku prasečí chřipky. Otázkou zůstává, kolik lidí zemře, informuje agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

371

"Ano, lidé budou umírat. Není otázkou, zda budou umírat, ale kolik lidí zemře. Budou to stovky, tisíce nebo desetitisíce?" uvedl Robert Madelin, generální ředitel Evropské komise pro zdraví a ochranu spotřebitelů.

"Neznáme rozsah této pandemie, ale uděláme lépe, když se na ni připravíme," dodal Madelin.

Z evropských zemí byla prasečí chřipka dosud potvrzena ve Velké Británii, Německu, Rakousku a Španělsku.

Již v úterý komisařka Evropské unie pro zdraví Androulla Vassiliouová řekla, že se v Evropě v příštích dnech objeví další případy prasečí chřipky.

První zemí, kde se prasečí chřipka objevila, je Mexiko. Dosud tam zemřelo až 159 lidí a dalších 2 500 lidí je nakaženo. Podle mexického ministerstva zdravotnictví je pravděpodobné, že mrtvých a nakažených bude přibývat.

Ve Spojených státech zaznamenali 91 potvrzených případů nákazy a jedno úmrtí 23měsíčního mexického dítěte, které s rodiči přijelo do Texasu, aby se tam vyléčilo. Ve středu americká armáda oznámila jeden potvrzený případ nakažení u příslušníka americké námořní pěchoty na jihu Kalifornie.

Kromě Mexika a USA se prasečí chřipka objevila také v Kanadě, na Novém Zélandu a v Izraeli.

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu večer zvýšila varování před pandemií prasečí chřipky ze čtvrtého na pátý stupeň šestibodové stupnice. Pro pátý stupeň musela být splněna podmínka, že se epidemie bude šířit nejen v Mexiku, ale i v dalších zemích, což se stalo v USA a Španělsku.

Prasečí chřipka je zmutovaný virus A/H1N1, který je schopný přenosu z člověka na člověka. Projevuje se jako obvyklá sezónní chřipka doprovázená průjmy a zvracením.

Očkovací látky proti prasečí chřipce zatím neexistují. Vývoj vakcín podle expertů WHO zabere čtyři až šest měsíců a dalších několik měsíců potrvá výroba očkovacích sér. Proti prasečí chřipce se zatím používají léky Tamiflu a Relenza.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Italští policisté osvobodili dívku z otroctví. Vlastní otec ji nabízel za…

25.09.2017 13:10 Florencie - Další otřesný případ se odehrál ve městě Florencie, kde otec věznil svou dceru ve…

Slovenští policisté testují novou metodu srovnání pachových stop

25.09.2017 11:50 Bratislava - Na Slovensku se testuje nová metoda srovnávání pachových stop, která může pomoci při…

Rozbroje v AfD gradují: Petryová svým prohlášením zaskočila kolegy a…

25.09.2017 11:48 Aktualizováno Berlín - Předsedkyně Alternativy pro Německo (AfD) Frauke Petryová dnes uvedla, že nebude součástí…

Brusel k úspěchu AfD zatím mlčí. SPD bude v opozici bojovat za demokracii,…

25.09.2017 11:10 Berlín/Brusel - Německá sociální demokracie (SPD) bude podle svého předsedy Martina Schulze silnou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama