Žádné uprchlíky nepřijmeme a peníze z eurofondů si klidně nechce, zní ze Slovenska

Bratislava/Berlín – V sobotních parlamentních volbách získal slovenský politik Richard Sulík a jeho Sloboda a Solidarita (SaS) 12,1 procenta hlasů. Strana se tak stala druhou nejúspěšnější po Smeru Roberta Fica. Sulík je známý euroskeptik, hned po volbách se zúčasnil debatu v německé televizi. A tam pronášel hodně ostrá slova.

Diskuse: 20

Žádné uprchlíky nepřijmeme a peníze z eurofondů si klidně nechce, zní ze Slovenska - anotační foto

Sulík, který byl v roce 2014 zvolen do Evropského parlamementu, se zúčastnil diskusního pořadu německé televize ARD, ve kterém vystupoval nejen proti přijímání uprchlíků, ale také proti německé kancléřce Angele Merkelové a Evropské unii. Ve studiu ss ním diskutovali rakouský ministr zahraničních věcí Sebastian Kurz, předsedkyně Strany zelených Katrin Göringová-Eckardtová, předsedkyně levice Katja Kippingová a německý ministr spravedlnosti Heiko Maas (SPD).

Slovenský politik podle Denniku N hned na úvod debaty řekl, že „horní hranice přijímání uprchlíků na Slovensku je nula", což o chvíli později vysvětlil tím, že je to jen to, „co občané Slovenska chtějí". Netajil se ani svými protiuprchlickými názory. Pobouření vyvolala slova, že policisté „nemusí uprchlíky hned zabít, ale musí použít násilí, aby ochránili hranici". Podobně se přitom nedávno vyjádřila šéfka extrémně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD), která řekla, že policisté na hranicích by měli střílet na migranty, kteří se snaží nelegálně překročit hranici.

V otázce obrany hranic a řešení migrační krize pak dával Sulík za příklad Španělsko, které podle něj na rozdíl od Řecka dokáže svou mořskou hranici bránit. „Minulý rok se tam utopilo kolik, nevím, jedenáct lidí? Ale na jihovýchodní hranici, kde není zábrana a kde je doslova zvou do Německa, je 2 900 mrtvých. Pokud zavřeme hranici, lidé přestanou chodit a neutopí se tam takový vysoký počet lidí. Evropa se musí chránit," uvedl v debatě slovenský politik.

Za jeho slova ho pak zkritizovala předsedkyně německé levice Kippingová, podle které Sulík ignoruje rodiny s dětmi, které utíkají před pronásledováním a válkou. Debata by se podle ní měla zaměřit spíše na to, jak lidem pomoci a ne na ochranu hranic.

Německému ministru spravedlnosti pak Sulík vzkázal, že když mluví o řešení krize, ve skutečnosti jen používá „hezčí slova pro zavření hranic". Evropská unie prý žalostně selhává, když se ani na třech summitech lídři na ničem nedohodli. „Na jedné straně je Merkelová, která nechce zavřít hranice, ale chce zaplatit Turecku, aby hranici zavřeli oni. Co je to podle vás? Je to zbabělé. Evropská komise usnula, místo aby jednala a Řecko například vyloučila ze Schengenu," řekl Sulík.

Kromě toho promluvil slovenský europoslanec také o eurodotacích. Jelikož Slovenska se přímo migrační krize netýká a nechce ani dobrovolně přijímat uprchlíky na základě kvót, moderátorka pořadu se předsedy SaS zeptala, zda Slovensko z Unie nebere víc, než jí dává zpět. Podle Sulíka je EU vším, jen ne solidárním společenstvím, protože je to zejména společenství smluv, které evropské elity i tak porušují.

Připomněl, že Slovensko ročně zaplatí asi jednu miliardu eur, pak má právo čerpat asi tři miliardy. Ale všechny peníze nepoužije. „Tyto peníze přinesli do naší země mnoho korupce. Jsou to peníze, které v uvozovkách nikomu nepatří, protože přišly od EU. Odstraňte tyto peníze, já jsem jediný, kdo s tím souhlasí," vyzval Brusel. Zašel ještě dál a řekl, že EU by mohla zrušit i dotace na podporu zemědělství, protože ho likvidují. „Ostatní země dostávají více peněz a naši zemědělci nejsou schopni soutěžit. Takže zrušte tyto peníze nebo nezrušte, ale, prosím, nevyhrožujte se nám, když nechceme přijmout uprchlíky," dodal Sulík.

Diskuse

Žádné uprchlíky nepřijmeme a peníze z eurofondů si klidně nechce, zní ze Slovenska

Počet příspěvků: , poslední 08.03.2016 17:19
(Zobrazeno posledních 10 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Doporučujeme

V Evropě bylo zadrženo pět údajných islamistů. Byli hrozbou pro bezpečnost Evropy, tvrdí úřady - anotační foto

V Evropě bylo zadrženo pět údajných islamistů. Byli hrozbou pro bezpečnost...

28.09.2016 13:53 Madrid – Evropské úřady dnes zadržely pět osob, které měly založit „aktivní a nebezpečnou" islamistickou...

Zřejmě nálet amerického dronu v Afghánistánu zabil 18 lidí, včetně civilistů

28.09.2016 13:35 Kábul - Při útoku pravděpodobně amerického bezpilotního letounu dnes v Afghánistánu zemřelo nejméně 18 lidí,...

Syrské letectvo útočí na povstalce v Halabu, poškozeny byly i dvě nemocnice

28.09.2016 13:22 Aktualizováno Damašek – Syrský Halab a jeho okolí je dnes cílem „soustředěných útoků“ syrské armády. Nálety zasáhly také...

Města duchů VI: Plovoucí ostrov Hašima, nejděsivější místo na světě - anotační foto

Města duchů VI: Plovoucí ostrov Hašima, nejděsivější místo na světě

28.09.2016 13:20 Nagasaki - Je zvěčněno na množství záběrů amatérských i profesionálních. Pomalu se rozpadající svědek...

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Anketa

Kdo vyhraje prezidentské volby v USA?

Hlasovalo 2409 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama