PŘEHLEDNĚ: Co bude s uprchlíky? Rýsuje se dohoda EU s Tureckem

Brusel - Způsob fungování vznikající dohody o migraci mezi EU a Tureckem tak, jak je možné jej zrekonstruovat z informací dostupných na summitu EU.

Diskuse: 2

PŘEHLEDNĚ: Co bude s uprchlíky? Rýsuje se dohoda EU s Tureckem - anotační foto
reklama

Návraty uprchlíků z Řecka

- Do Turecka by měli být na náklady EU vráceni všichni migranti, kteří od zatím neurčeného data nelegálně vstoupí na řecké ostrovy v Egejském moři. Web německého týdeníku Der Spiegel dnes uvedl, že datum spuštění je 20. března, oficiálně to potvrzeno nebylo.

- Mechanismus by měl začít fungovat co nejrychleji po přijetí dohody, zdržení by mělo značný přitažlivý efekt, kdy by migranti ještě chtěli "stihnout" současná pravidla.

- Řecko by mělo umět jasně odlišit ty migranty, kteří na ostrovy dorazili do začátku platnosti nových pravidel a poté.

- Pro EU je významné, aby se celý proces návratů odehrával podle mezinárodního a unijního práva, do věci bude zapojen také Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

- Pokud migrant v Řecku žádost o azyl nepodá, bude vracen na základě readmisní dohody mezi Řeckem a Tureckem.

- Každá podaná žádost o azyl musí být individuálně posouzena, s možností se proti výsledku odvolat. Posouzení žádosti by se mělo dít velmi rychle, v řádu dnů.

- Ostatní země EU jsou ochotné s výrazným posílením řecké justice a související agendy Aténám výrazně pomoci.

- Pro naprostou většinu migrantů by však měl proces skončit odložením žádosti jako nepřípustné, neboť Turecko bude vnímáno jako "bezpečná třetí země" či případně proto, že už jsou v Turecku jako uprchlíci přímo registrováni.

- Potřeba jsou změny legislativy v Řecku, které musí Turecko jednoznačně za třetí bezpečnou zemi označit, i v Turecku, které musí pro všechny migranty zajistit přístup k azylovému řízení.

- Má jít o jasný signál, že nemá smysl pokoušet se s pomocí pašeráků lidí Egejské moře překonávat na vlastní pěst.

Přebírání syrských uprchlíků z Turecka

- Za každého syrského občana vráceného v rámci mechanismu z Řecka zpět do Turecka vyzvedne unie z Turecka jednoho jiného Syřana s právem na mezinárodní ochranu. Přednost mají mít ti, kteří se o nelegální cestu do Řecka nepokusili.

- Také zde bude do výběru kromě obou stran zapojen i UNHCR.

- Unie k tomu plánuje využít celkem 72.000 míst v EU již odsouhlasených programech přerozdělování a přesídlování migrantů.

- V první fázi se bude jednat o cca 18.000 stále volných míst z loňské dohody převzít celkem přes 22.000 syrských uprchlíků z oblasti, tedy z Turecka, Libanonu a Jordánska.

- Dalších 54.000 míst plánuje EU využít z loni schválených 160.000 uprchlíků, kteří měli být přerozděleni z Itálie a Řecka. Jde o počty míst, původně nabízené jako úleva Maďarsku, Budapešť to tehdy odmítla a počty zůstaly "v rezervě". K takovému kroku ale bude potřeba nový souhlas členských zemí.

- Pokud po vyčerpání oněch 72.000 míst nepřestanou migranti do Řecka přicházet, bude to znamenat, že koncept nefunguje a je třeba jej přehodnotit.

Program dobrovolného přesídlování

- Poté, co program prokáže svou funkčnost a počty přijíždějících se sníží, navrhuje především Německo výrazně posílit plán na dobrovolné přebírání syrských uprchlíků z Turecka. Turečtí diplomaté před nedávnem zdůrazňovali, že reálný efekt by mělo přesídlování stovek tisíc lidí.

- Program by byl pro členské země dobrovolný. Česko a další státy dávají jasně najevo, že své závazky ohledně přijímání migrantů zvyšovat nehodlají.

Evropské kroky vůči Turecku

- Vízová liberalizace. Turci před 11 dny žádali bezvízový styk od června. Unie nyní dává najevo, že to je především Ankara, která musí sama splnit zbývajících 35 z celkem 72 technických bodů, jako je ochrana dat či biometrické pasy. Komise nedávno uvedla, že pokud by byl cíl spustit bezvízový styk od června, museli by Turci splnit vše do konce dubna. Případný návrh komise na spuštění bezvízového styku musí schválit členské země i Evropský parlament. Některé unijní státy jsou proti.

- Otevření nových kapitol roky se táhnoucích přístupových rozhovorů. Turci žádali přípravu otevření nových kapitol. Unie nyní slibuje, že se společně s Ankarou začne na takový krok připravovat, "jak jen to bude možné". O otevření kapitol, o které Turkům jde, ale nechce nic slyšet Kypr. Věc je potenciálně největším problémem, který na cestě k dohodě stojí.

- Další peníze na podporu syrských uprchlíků v Turecku. Ankara 7. března chtěla dodatečné tři miliardy eur (81 miliard Kč) nad stejnou částku, už odsouhlasenou loni v listopadu ve společném akčním plánu osmadvacítky a Turecka. EU nyní slibuje rychlejší proplácení odsouhlasené částky s tím, že je připravena rozhodnout o dodatečném financování až do stropu dalších tří miliard do roku 2018.

Ostatní body

- Turecko učiní vše potřebné, aby zabránilo vzniku nových námořních či pozemních cest pro neregulérní migraci do EU a bude při tom spolupracovat se svými sousedy.

- EU a Turecko budou spolupracovat ve snaze zlepšit humanitární situaci přímo v Sýrii tak, aby umožnili místním i uprchlíkům z jiných míst v zemi žít v bezpečnějších oblastech.

reklama
Klíčová slova: EU uprchlíci Turecko

Diskuse

PŘEHLEDNĚ: Co bude s uprchlíky? Rýsuje se dohoda EU s Tureckem

Počet příspěvků: , poslední 18.03.2016 12:37
(Zobrazeno posledních 2 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Turecko téměř splnilo podmínky pro zrušení víz do EU, tvrdí vicepremiér - anotační foto

Turecko téměř splnilo podmínky pro zrušení víz do EU, tvrdí vicepremiér

30.05.2016 12:29 Aktualizováno Ankara - Zatímco EU tvrdí, že Turecko ještě zdaleka nesplnilo podmínky pro zrušení vízové povinnosti, Ankara...

Kaczyński hrozí žalobou na Evropskou komisi: Musíme bránit polskou svrchovanost - anotační foto

Kaczyński hrozí žalobou na Evropskou komisi: Musíme bránit polskou svrchovanost

30.05.2016 12:23 Varšava - Polský expremiér Jaroslaw Kaczyński pohrozil, že by procedura Evropské komise proti Varšavě mohla...

Vandal házel klobásy na mešitu. Zavřete ho, volají muslimové a mluví o zločinu...

30.05.2016 12:22 Londýn – Policie vyšetřuje útok na jednu z londýnských mešit, která se nachází ve Finsbury Park. Neznámý...

Uprchlíci dostávají stovky tisíc na nábytek. Diskriminace, zuří opozice

30.05.2016 11:56 Aktualizováno Amsterdam – Finanční pomoc uprchlíkům státem patří mezi kontroverzní témata. Ještě více tomu tak je v...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Hlasovali byste pro vystoupení České republiky z Evropské unie?

Hlasovalo 22757 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama