Násilí v Idomeni: Afgánec se pokusil znásilnit dívku (7). Uprchlíci formují vlastní "policii"

Idomeni – Z uprchlických táborů i azylových zařízení často přicházejí informace o znásilněných ženách a dívkách i jiných sexuálních útocích. Dalšímu takovému útoku teď zabránila skupina syrských uprchlíků v táboře Idomeni na makedonsko-řecké hranici, kde momentálně žije asi 14 tisíc migrantů. Afghánec se tam pokusil znásilnit sedmiletou dívku. V reakci na podobné případu ty také vznikla jakási sousedská hlídka.

Diskuse: 6

Násilí v Idomeni: Afgánec se pokusil znásilnit dívku (7). Uprchlíci formují vlastní "policii" - anotační foto
reklama

Přes noc se ze dvou syrských uprchlíků a party jejich kamarádů stali hrdinové. V táboře v Idomeni totiž zadrželi muže, který se údajně pokusil znásilnit sedmiletou dívku. Syřané ji slyšeli křičet a údajného pedofila zpacifikovali. „Snaží se znásilnit mou dceru," křičel otec dívky. Toto volání zaslechla parta Syřanů, kteří se rozběhli k odlehlému zalesněnému místu za řadou dočasně vybudovaných toalet. Tam našli afghánského migranta, který se pokoušel malou dívku svléknout. Měl se jí pokusit sundat tričko i halhoty.

Zdroj: YouTube

Jako první na místo přiběhl Bašár al-Ali (29), který v syrském městě Dajr az-Zaur pracoval jako kuchař. Ten seděl v provizorní kavárně, když prý viděl Afgánce, jak táhne pryč mladou dívku. „Všichni jsme slyšeli křik. Lidé ho chtěli zabít, ale my jsme řekli ne. Že to není naším úkolem. Jsme v civilizované zemi a musíme nechat policii, aby se o to postarala," uvedl Dldar Sedo (24) kurdský krejčí z Aleppa.

Musíme ho předat policii

„Cítil jsem se naštvaný, protože ta dívka byla stejné národnosti, jako já," komentoval útok Mohammed Al-Mulhem (26) ze syrského města Dajr az-Zaur, které ovládá Islámský stát. „Ze Sýrie jsem odjel se skupinou přátel a příbuzných, vždycky jsem byl ten, kdo je chránil. Nechtěli jsme, aby ho někdo bil nebo kopal," dodal uprchlík, který už je sám otcem.

Příběh o zachráncích dívky přinesl deník Daily Mail, který také zveřejnil sérii fotografií zachycujících zadržení násilníka i to, jak ho uprchlíci předávají do rukou spravedlnosti, tedy řeckým policistům. „Abych řekl pravdu, neviděli jsme, co se stalo. Nemůžeme si být jistí, zda šlo skutečně o trestný čin nebo jestli si to třeba otec dívky nevymyslel, aby se někomu pomstil," uvedl uprchlík Sedo. „Takže jsme situaci ohlídali a chránili toho člověka před lynčováním, ale zároveň jsme ho nemohli nechat jít. Chtěli jsme ho předat policii, aby se s tím vypořádala," dodal.

V Idomeni vznikla jakási sousedská hlídka

Dvojici zachránců posléze pomohli další uprchlíci, kteří žijí v blízkosti jedné z tamních opuštěných budov, a kteří v pětičlenných skupinách 24 hodin hlídkují a chrání tamní komunitu před násilnostmi. Muže, kteří spí v pokojích po 10, do sousedské hlídky zformoval Ali Sheikh (35), původně řidič autobusu, kterému však nikdo neřekne jinak než Boss. I on uslyšel křik a instinktivně se vydal na pomoc. „Jedná se o první vážný problém, který jsme tu měli," uvedl Boss. „Právě to je ale důvod, proč jsem muže zorganizoval do týmu. V Idomeni se o uprchlíky žádná policie nestará. Jen nám brání v překročení hranice," uvedl.

„Viděli jsme, jak tam lidé ze všech koutů běží, tak jsem vstal a běžel za nimi. Ta dívka nic neříkala, jen plakala. A muž pořád říkal, že to nebyl on a pokoušel se dostat pryč. Věděli jsme, že pokud ho nevezmeme na policii, udělá to znovu a znovu. Jsme něco jako policejní síla mezi přáteli. Od teď budeme situaci sledovat pečlivěji," uvedl jeden z členů hlídky Abdul Mohammad (26).

Po zadržení násilníka vypukly drobné nepokoje

„Podřimoval jsem v opuštěném domě, když jsem uslyšel křik. Byl to dívčí pláč. Nejdřív jsem myslel, že nějaký otec bije své dítě, ale pak jsem si uvědomil, že jde o něco vážnějšího. Zakřičel jsem na své přátele a běžel jsem směrem k tomu hluku. Když jsem viděl útočníka, popadl jsem ho a zastavil ho, když se pokusil utéct," dodal Mohammad Al-Ahma (19).

Na rozdíl od ostatních ale Mohammad Al-Ahmad věří, že by měl být pachatel zlynčován. „Byl to Afghánec, a my jsme Syřané, takže mě to opravdu trápí. Zaslouží si být zkopán, zasloužil by si zlomit nohy. V opačném případě to udělá znovu a lidé si budou myslet, že je v pořádku se tak v Idomeni chovat," dodal.

Po několika minutách od zadržení údajného pedofila se na scéně navíc objevili další Afghánci, kteří se mu pokusili pomoci a kteří Syřany napadli. „Pak vypukly potyčky mezi Afghánci a Syřany," řekl Sedo, jehož manželka je tři měsíce těhotná. „Když to vypadalo, že situace bude velmi vážná, převzali jsme kontrolu a vysvětlili jim, co se stalo. Když to Afghánci pochopili, že je ten člověk možná pedofil, nechali nás, abychom ho předali policii," dodal.

reklama

Diskuse

Násilí v Idomeni: Afgánec se pokusil znásilnit dívku (7). Uprchlíci formují vlastní "policii"

Počet příspěvků: , poslední 21.03.2016 12:31
(Zobrazeno posledních 6 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Studentka bojovala proti Islámskému státu, po návratu promluvila. Jen pro silné žaludky - anotační foto

Studentka bojovala proti Islámskému státu, po návratu promluvila. Jen pro silné...

30.05.2016 14:24 Kodaň - Dvaadvacetiletá Joanna Palaniová se dobrovolně vydala do Sýrie bojovat proti radikálům z hnutí...

Skončí rakouské prezidentské volby u soudu? Svobodní mluví o podvodech a o...

30.05.2016 14:22 Aktualizováno Vídeň – Rakouská strana svobodných (FPÖ) oficiálně prohlásila, že kolem prezidentských voleb, ke kterým...

Pátrání po Maddie v ohrožení: Detektiv chce obrat její rodiče - anotační foto

Pátrání po Maddie v ohrožení: Detektiv chce obrat její rodiče

30.05.2016 14:20 Londýn - Rodiče zmizelého děvčátka, Madeleine McCann, znovu zahajují soudní řízení s detektivem, který je v...

V EU není dostatek demokracie, moc drží nevolení byrokrati. Migranty prostě nechceme, zní z Polska - anotační foto

V EU není dostatek demokracie, moc drží nevolení byrokrati. Migranty prostě...

30.05.2016 14:19 Varšava – Polský pravicový ministr zahraničí se pustil do Evropské unie. Ta se podle něj snaží stát...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Hlasovali byste pro vystoupení České republiky z Evropské unie?

Hlasovalo 22840 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama