Do průvodu nizozemské královské rodiny najel automobil, pět mrtvých, další zranění

AKTUALIZOVÁNO: Do průvodu v městě Apeldoorn, jehož se účastnila i nizozemská královna Beatrix se svou rodinou, najel ve čtvrtek automobil a usmrtil pět osob. Průvod byl součástí oslav královniných narozenin, jež se tradičně slaví na konci dubna, informuje agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Je pravděpodobné, že automobil do průvodu vjel úmyslně, protože televizní záznam ukazuje, že ve vysoké rychlosti pokračoval dál, až narazil do kamenné památky v centru Apeldoornu, vzdáleném asi 90 kilometrů do metropole Amsterdamu.

Zatím však není jasné, zda cílem útoku měla být královská rodina. Nikdo z jejích členů zraněn nebyl.

Nicméně je možné, že čin nemusel být cílený, podle některých svědků byl řidič v době nárazu naprosto bezvládný. V autě navíc nebyly nalezeny žádné výbušniny, které by nasvědčovaly tomu, že má jít o teroristický čin.

Podle nizozemských médií ale bylo zraněno 13 účastníků průvodu, z toho dva policisté. Pět osob je zraněno vážně. Přímo na místě zemřely čtyři osoby, pátá žena zemřela v nemocnici. Řidiče černého Suzuki okamžitě zadržela policie. Se zraněními byl transportován do nemocnice a zatím nebyl vyslechnut. Jeho zranění ho podle policie ohrožují na životě. Za útok na královnu a zabití nebo vraždu mu hrozí až doživotí.

Motivy činu jsou nejasné, muž s nezveřejněným jménem je 38 let starý, bílé pleti, nedávno prý byl propuštěn ze zaměstnání. Malý vůz Suzuki Swift vlétl do davu již velmi poškozený, jen o několik metrů minul autobus s královnou a narazil do sloupu, jak je vidět na videu.

Oslavy byly po této události ukončeny, královna Beatrix vydala prohlášení vyjadřující smutek s soustrast s pozůstalými.

Koninginnedag (Královnin den) se tradičně slaví 30. dubna (29. dubna, pokud 30. připadá na neděli). Tradice slavení královniných narozenin právě tento den začala v roce 1949, kdy na trůn nastoupila královna Juliana. 30. duben byl datem jejího skutečného narození. Královna Beatrix se narodila 31. ledna.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Divoké večírky, pak zastrašování svědků. Pracovník Oxfamu přiznal sex s…

19.02.2018 07:31 Londýn - Šéf mise humanitární organizace Oxfam po zemětřesení na Haiti z roku 2010 při interním…

Manžela zavražděné poslankyně Coxové dohnaly sexuální aféry, opouští dvě…

18.02.2018 20:53 Londýn - Manžel zavražděné britské poslankyně Jo Coxové opustil místa ve dvou charitativních…

Výrok polského premiéra má vážnou dohru. Na ambasádě v Izraeli se objevil…

18.02.2018 19:47 Aktualizováno Varšava/Tel Aviv- Polský premiér Mateusz Morawiecki v sobotu na mnichovské bezpečnostní konferenci…

Švédsko je na migranty příliš tvrdé? Moc je omezujete, to nejde. Pusťte…

18.02.2018 19:20 Stockholm - Komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muizniek kritizuje Švédsko kvůli jeho…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama