Německo hlásí první případ přenosu viru zika nechráněným pohlavním stykem

Berlín – Z Německa přišla zpráva o tom, že prostřednictvím pohlavního styku nakazil se virem první pacient. Jedná se o ženu, která se nakazila při nechráněném styku.

Přidejte svůj názor

Komár

Německé úřady zaznamenaly i s tímto případem dosud celkem 50 nakažených. Teď byl ale vůbec poprvé potvrzen případ přenosu viru zika pohlavním stykem. Žena se nakazila při nechráněném sexu se svým partnerem, který se infikoval při pobytu v Portoriku. Informoval o tom dnes berlínský Institut Roberta Kocha, který se specializuje na infekční choroby.

Přenašeči viru jsou komáři druhu Aedes aegypti, německý institut ale uvedl, že takový druh přenosu se dá v tomto případě vyloučit vzhledem k ročnímu období a zeměpisné poloze. Přenos viru nechráněným stykem už byl dříve prokázán v dalších evropských zemích, Spojených státech i zemích Latinské Ameriky.

Podobné případy nelze podle Christine Frankové z berlínského institutu vyloučit, odborníci jako ochranu doporučují vyhnout se sexu bez ochrany alespoň měsíc po návratu ze zemí, kde je virus rozšířen.

Většina nakažených necítí téměř žádné příznaky a nevyhledá lékaře. U jiných lidí se zika projeví podobně jako chřipka. Virus s vysokou pravděpodobností způsobuje mikrocefalii - vývojovou poruchu, která u lidských plodů předčasně ukončuje růst mozku.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uvalí EU sankce i na Schrödera? Prý zmutoval v Putinova propagandistu

19.03.2018 17:06 Aktualizováno Berlín/Kyjev - Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin se domnívá, že by EU měla vzhledem k…

Nová slovenská vláda? Ministrem vnitra má být syn Jožo Ráže

19.03.2018 16:15 Aktualizováno Bratislava - Robert Fico (Směr-SD) sice rezignoval na post premiéra SR, další velké změny ve vedení…

Merkelová souzní se Seehoferem: Hraniční kontroly mají pokračovat

19.03.2018 16:10 Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) podporuje názor nového ministra vnitra Horsta…

Opravdu islám do Německa patří? Němci mají jasno a Merkelové se to líbit…

19.03.2018 16:05 Berlín - Islám k Německu nepatří, země je formována křesťanstvím. V rozhovoru pro bulvární deník…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama