Konec Británie, jak ji známe? Tým expertů chystá velkou věc

Londýn – Velká Británie na konci června v referendu rozhodla, že odejde z Evropské unie. O tom, že toto rozhodnutí s sebou musí přinést změny, pochybuje jen málokdo. Jak ale nyní upozorňuje britský deník The Guardian, podle nezávislého týmu expertů by tyto změny mohly být větší, než mnozí čekali.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Vlajka Velké Británie

Konec Británie, jak ji známe?

Deník informuje, že tým nezávislých expertů ze Skupiny reformy ústavy (Constitution Reform Group) tento týden doporučí, aby byla vláda nad Anglií, Skotskem, Wales a Severním Irskem, tedy částmi současné Velké Británie, sjednocena v rámci nové dobrovolné unie.

To by podle nich mělo zabránit jinak nevyhnutelnému rozkladu společenství, kterým Velká Británie v tuto chvíli je. Ten hrozí kvůli hlasování v referendu o brexitu – ačkoliv totiž Británie odchod odhlasovala, její části, Skotsko a Severní Irsko, byly jednohlasně pro setrvání v EU.

Návrh odborníků podle deníku zahrnuje kompletní přehodnocení existující unie, kdy by každá část Velké Británie získala svrchovanou moc nad rozhodováním o svých záležitostech. Parlament v Londýně by byl výrazně zmenšen a jednotlivé části Británie by společně řešily jen ty záležitosti, které by tak řešit chtěly.

Vznik federace

„Začátkem je stanovisko, že Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko jsou jednotkami, které mohou a měly by rozhodovat o svých záležitostech do míry, jakou uznají za vhodnou; ale každá z těchto jednotek by také měla mít možnost rozhodnout se sdílet záležitosti, které jsou nejlépe řešeny společně, a to skrze efektivní a schopné Spojené království,“ stojí v návrhu.

Jak deník podotýká, tento návrh by znamenal kompletní zrušení současného ústavního uspořádání Velké Británie, které formálně centralizuje moc, a jeho nahrazení modelem federace.

Skupina tvrdí, že její návrh má mimo jiné podporu také ze strany bývalého premiéra Johna Majora a Grahama Bradyho, předsedy Komise 1922 Konzervativní strany. Deník připomíná, že jde o dva významné zástupce Konzervativní strany, jejichž podpora tomuto návrhu by mohla mít velký dopad. Konzervativní strana totiž případnou federalizaci ústavního uspořádání Velké Británie opakovaně odmítala.

Alternativa pro budoucnost Skotska a Severního Irska

Skupina podle deníku doufá, že se po předložení návrhu na toto téma rozpoutá diskuze, která bude mít za následek jeho odladění a zlepšení. Do budoucna pro něj chtějí dostatečnou podporu, aby mohl projít parlamentem. I po jeho přijetí by ale mohl vejít v platnost pouze na základě celostátního referenda a po schválení většinami ve všech zemích, které Spojené království tvoří.

Británie změněná podle tohoto návrhu by stále zahrnovala sdílenou monarchii, společnou zahraniční a obrannou politiku, jednotné řešení státní bezpečnosti a imigrace, společné mezinárodní smlouvy, vrchní soud, měnu, centrální banku nebo státní službu.

Jinak by se ale mnohem větší míra pravomocí přenesla na národní úroveň. Skupina tvrdí, že jejich návrh hodlá „zachovat a kodifikovat to nejdůležitější a nejlepší ze současného systému, jako je například vzájemná podpora a sdílená práva a hodnoty.“

Ačkoliv některé otázky jako například velikost parlamentu stále vyřešeny nejsou, skupina doufá, že by tento návrh mohl ukončit diskuze o skotské nebo severoirské nezávislosti.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tanker s ruským plynem pro USA se otočil a pluje zpět

19.01.2018 22:08 Aktualizováno Londýn - Tanker Gaselys se před třemi týdny vydal s kontroverzním nákladem ruského plynu do USA,…

Mezi uprchlíky byla objevena nebezpečná nemoc, antibiotika ji nedokáží…

19.01.2018 22:07 Aktualizováno Curych - Švýcarští lékaři oznámili, že mezi žadateli o azyl, kteří do Evropy přišli z Afriky,…

„Můj mozek se zmenšuje". Maďarští vysokoškoláci vyšli do ulic, požadují…

19.01.2018 21:55 Budapešť - Před sídlem parlamentu v Budapešti dnes demonstrovalo několik tisíc vysokoškolských…

Rakouský ministr nařídil vznik jednotky na ochranu hranic

19.01.2018 19:31 Aktualizováno Vídeň - Rakouský ministr vnitra Herbert Kickl hodlá vytvořit novou policejní "jednotku na ochranu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama