V Chorvatsku se objevila smrtelná nemoc, kterou přenášejí komáři

Osijek - Chorvatští lékaři mají pohotovost. Ošetřují totiž v Osijeku několik pacientů, u nichž mají podezření na nebezpečný virus západonilské horečky. Ta může zabít až 15 procent nakažených.

Přidejte svůj názor

Komár

Chorvatský institut veřejného zdraví oznámil, že podezření existuje u několika pacientů z vukovarského okresu. Ti jsou momentálně hospitalizování s příznaky encefalitidy, která má podobné symptomy jako právě západonilská horečka.

Laboratorní testy ukázaly, že přítomnost viru původně z oblasti Nilu, který přenášejí komáři, je vysoce pravděpodobná, uvádí portál dnevnik.hr.

Úřady chystají v postižených oblastech kontroly a také důkladnou dezinsekci. Virus, který má inkubační dobu mezi třemi a 14 dny roznášejí komáři kousnutím. Kromě lidí byla nemoc zaznamenána i u ptáků, koní, psů, koček a dalších savců.

Mezi projevy západonilské horečky patří kromě zvýšené teploty i bezvědomí, pocity slabosti, bolesti svalů, bolesti hlavy nebo vyrážky. Pokud je průběh nemoci obzvláště vážný, může dojít i na obrnu.

Nemoc se nepřenáší z člověka na člověka a u části pacientů virové onemocnění proběhne bez jakýchkoli příznaků, jindy se dá západonilská horečka zaměnit za obyčejnou chřipku.

Nicméně jak už bylo řečeno, virus zabíjí až 15 lidí ze sta. V ohrožení jsou především starší lidé nebo pacienti s oslabenou imunitou.

Témata: Chorvatsko | komáři
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Islám patří k Německu? Před kanceláří Merkelové se objevil hodně drsný…

23.03.2018 21:51 Aktualizováno Berlín - Před kancelář německé kancléřky Angely Merkelové v jejím volebním obvodě ve Stralsundu…

Naše laboratoře zdrojem jedu novičok nejsou, tvrdí Británie

23.03.2018 21:40 Londýn - Britská armádní laboratoř v Porton Down na jihu země dnes vyloučila, že by mohla být…

Britský soud povolil prohlídku sídla společnosti Cambridge Analytica

23.03.2018 21:35 Londýn - Britský vrchní soud dnes vyhověl žádosti úřadu pro ochranu osobních údajů (ICO) a udělil…

Duda odmítl přemísťování migrantů v EU, Polsko by je prý v zemi muselo…

23.03.2018 21:30 Budapešť - Polský prezident Andrzej Duda jednal se svým maďarským protějškem Jánosem Áderem. Při té…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama