Hofer prezidentem? Atmosféra je vyhrocená, vídeňský Čech má obavy o menšiny

Vídeň - Pavel Rodt, předseda Menšinové rady české a slovenské větve v Rakousku, se v rozhovoru pro ČTK vyjádřil k opakovaným prezidentským volbám, které se uskuteční 4. prosince. Kampaň podle jeho slov byla tvrdá a společnost polarizovala.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Vlajka Rakouska

Předvolební kampaň byla podle Rodta "na rakouské poměry dosti tuhá" a rozdělila společnost, zvlášť v otázce vztahu k cizincům. "Pokud bude zvolen Van der Bellen, tak neočekávám žádné velké změny," uvedl Rodt. Jiná by podle něj nicméně byla situace, kdyby zvítězil Hofer, který si podle něj rád hraje "s dost radikálními názory".

"Jak bylo vidět ve Spojených státech, ono to pak možná vyvolá nějakou tu vlnu, která se možná ani nedá moc dobře kontrolovat," tvrdí předseda Menšinové rady. "Když člověk je v menšině ve státu, tak radikální názory většinou bývají ke škodě," dodal s tím, že si nedovede představit, že by nějaký radikální názor mohl situaci vídeňských Čechů zlepšit.

Rodtovým favoritem je Van der Bellen. "Ne, že by byl z mého hlediska takový jedinečný, ale zkrátka spíš proto, že pan Hofer nepřipadá v úvahu. A volit se musí," uvedl.

Psali jsme:  

Upozornil také, že pravicově populistická FPÖ, která často brojí proti imigraci a cizincům, nachází překvapivě podporu i u lidí, kteří mají kořeny v cizině. Hofer se v kampani velmi výrazně ucházel třeba o hlasy Rakušanů srbského původu.

Nedávné návštěvy kandidáta FPÖ u prezidentů Česka Miloše Zemana či Srbska Tomislava Nikoliče Rodt příliš nechápe. "To se nedá sladit s jeho (Hoferovým) postojem vůči cizincům," řekl. Sporná témata česko-rakouských vztahů jako Benešovy dekrety nebo jaderná energetika podle vídeňského Čecha ale tentokrát v kampani nezazněla. "Témata, která by se týkala sousedních států, nebyla vůbec," řekl. Vše podle něj zastínila debata o migraci.

Rakouských občanů, kteří se hlásí k českému původu je podle posledního sčítání lidu z roku 2001 asi 8000. Kromě vídeňských Čechů a Slováků uznává Rakousko za své původní menšiny ještě Romy, Slovince v Korutanech a Maďary a Chorvaty v Burgenlandu.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Manžela zavražděné poslankyně Coxové dohnaly sexuální aféry, opouští dvě…

18.02.2018 20:53 Londýn - Manžel zavražděné britské poslankyně Jo Coxové opustil místa ve dvou charitativních…

Výrok polského premiéra má vážnou dohru. Na ambasádě v Izraeli se objevil…

18.02.2018 19:47 Aktualizováno Varšava/Tel Aviv- Polský premiér Mateusz Morawiecki v sobotu na mnichovské bezpečnostní konferenci…

Švédsko je na migranty příliš tvrdé? Moc je omezujete, to nejde. Pusťte…

18.02.2018 19:20 Stockholm - Komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muizniek kritizuje Švédsko kvůli jeho…

Na Írán zaútočíme bez váhání, hrozil Netanjahu. Zmínil i Mnichov 1938

18.02.2018 19:11 Aktualizováno Mnichov - V bavorské metropoli dnes končí bezpečnostní konference. Izraelský premiér Benjamin…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama