Do Evropy míří ilegálně i Vietnamci. A volí dost netradiční metody

Budapešť - Nejen ze zemí Blízkého východu a z Afriky. Do Evropy míří také uprchlíci z Asie, někteří však cestou velmi riskují svůj život a pohybují se na hranici života a smrti.

Přidejte svůj názor

Uprchlíci, ilustrační foto

Zpravodajský server Origo.hu zveřejnil příběh dvou dívek, které se rozhodly nalézt lepší život v Evropě. Obě pochází z Vietnamu a do Evropy se vydaly přes Asii, Ukrajinu až do Maďarska.

Na ukrajinsko-maďarských hranicích ale málem zemřely. Téměř se utopily poté, co se pokusily nelegálně překročit hranici přes zamrzlý kanál Csaronda.

Pod Vietnamkami, které prchaly v neděli podvečer před ukrajinskými příslušníky pohraniční stráže, se totiž prolomil led kanálu tvořícího hranici. Ženy se následně začaly topit.

Z vody je vytáhl ukrajinský voják, který je odnesl na maďarskou stranu hranic. První pomoc migrantkám poskytla maďarská hlídka a ženy odvedla do bezpečí. Obě tak měly štěstí v neštěstí.

Nejde přitom o první případ, kdy do Evropy míří přes toto rizikové území uprchlíci z asijských zemí. Přes zamrzlý kanál se krátce předtím pokusili dostat čtyři Indové. Podle serveru je ale členové maďarské pohraniční stráže zadrželi.

Právě Maďarsko je známo tím, že odmítá přijímat migranty, zejména na základě kvót evropské komise. Už dříve uvedlo, že Evropská unie nedokáže ochránit své hranice, čímž vysílá signál o své slabosti. To si migranti vykládají jako pozvánku, řekl v maďarské veřejnoprávní televizi M1 poradce předsedy maďarské vlády pro vnitřní bezpečnost György Bakondi.

"V rovině prohlášení každý souhlasí s tím, že vnější hranice Unie je třeba chránit. Ale v zájmu ochrany se prakticky neděje nic," varuje poradce, který v této věci vnímá určitý rozpor mezi slovy a skutky.

Podle agentury MTI Bakondi uvedl, že vzniklo několik správných nápady i rozhodnutí, mnohdy se v nich ale objevil nějaký prvek, který celý proces vrátil zpět.

Jako příklad uvedl zřízení 1500členné pobřežní stráže. Nakonec se ale ukázalo, že z tohoto počtu příslušníků má za úkol střežit hranice pouze necelých 500.

Maďarský premiér Viktor Orbán chtěl za každou cenu odmítnout kvóty Evropské komise týkající se počtu migrantů rozdělených mezi jednotlivé země. V tom ho ale nepodpořili jak občané, tak ani parlament.

Témata: uprchlíci | Maďarsko
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U Norimberka bouralo auto s Čechy. Jedna žena zemřela, čtyři lidé byli…

25.04.2018 22:00 Norimberk - Při srážce českého vozu s nákladním autem na dálnici u Norimberka zemřela dnes…

EU chce posílit vztahy se Srbskem a dalšími zeměmi západního Balkánu, říká…

25.04.2018 21:19 Bělehrad - Evropská unie chce dál posílit ekonomické i další vztahy se Srbskem a dalšími zeměmi…

Separatistická organizace ETA odevzdala francouzské justici zbraně a munici

25.04.2018 21:06 Bayonne - Separatistická organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) dnes francouzské justici předala…

Morawiecki a Pellegrini se shodli v pohledu na peníze z EU

25.04.2018 20:16 Aktualizováno Varšava - Polsko a Slovensko mají prakticky shodné názory na budoucnost kohezních fondů (fondů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama