Do Evropy míří ilegálně i Vietnamci. A volí dost netradiční metody

Budapešť - Nejen ze zemí Blízkého východu a z Afriky. Do Evropy míří také uprchlíci z Asie, někteří však cestou velmi riskují svůj život a pohybují se na hranici života a smrti.

Přidejte svůj názor

Uprchlíci, ilustrační foto

Zpravodajský server Origo.hu zveřejnil příběh dvou dívek, které se rozhodly nalézt lepší život v Evropě. Obě pochází z Vietnamu a do Evropy se vydaly přes Asii, Ukrajinu až do Maďarska.

Na ukrajinsko-maďarských hranicích ale málem zemřely. Téměř se utopily poté, co se pokusily nelegálně překročit hranici přes zamrzlý kanál Csaronda.

Pod Vietnamkami, které prchaly v neděli podvečer před ukrajinskými příslušníky pohraniční stráže, se totiž prolomil led kanálu tvořícího hranici. Ženy se následně začaly topit.

Z vody je vytáhl ukrajinský voják, který je odnesl na maďarskou stranu hranic. První pomoc migrantkám poskytla maďarská hlídka a ženy odvedla do bezpečí. Obě tak měly štěstí v neštěstí.

Nejde přitom o první případ, kdy do Evropy míří přes toto rizikové území uprchlíci z asijských zemí. Přes zamrzlý kanál se krátce předtím pokusili dostat čtyři Indové. Podle serveru je ale členové maďarské pohraniční stráže zadrželi.

Právě Maďarsko je známo tím, že odmítá přijímat migranty, zejména na základě kvót evropské komise. Už dříve uvedlo, že Evropská unie nedokáže ochránit své hranice, čímž vysílá signál o své slabosti. To si migranti vykládají jako pozvánku, řekl v maďarské veřejnoprávní televizi M1 poradce předsedy maďarské vlády pro vnitřní bezpečnost György Bakondi.

"V rovině prohlášení každý souhlasí s tím, že vnější hranice Unie je třeba chránit. Ale v zájmu ochrany se prakticky neděje nic," varuje poradce, který v této věci vnímá určitý rozpor mezi slovy a skutky.

Podle agentury MTI Bakondi uvedl, že vzniklo několik správných nápady i rozhodnutí, mnohdy se v nich ale objevil nějaký prvek, který celý proces vrátil zpět.

Jako příklad uvedl zřízení 1500členné pobřežní stráže. Nakonec se ale ukázalo, že z tohoto počtu příslušníků má za úkol střežit hranice pouze necelých 500.

Maďarský premiér Viktor Orbán chtěl za každou cenu odmítnout kvóty Evropské komise týkající se počtu migrantů rozdělených mezi jednotlivé země. V tom ho ale nepodpořili jak občané, tak ani parlament.

Témata: uprchlíci | Maďarsko
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Novou Kaledonii zasáhlo silné zemětřesení

19.11.2017 11:36 Nouméa (Francie) - Zemětřesení o síle 6,4 stupně dnes zasáhlo oblast u soustroví Loyauté. To je…

Polský vicepremiér nakupoval, podle některých až moc levně

19.11.2017 09:39 Varšava - Nákupy místopředsedy polské vlády zodpovědného za rozvoj ekonomiky vyvolaly pozornost…

OBRAZEM: Ve Vídni odstartovaly tradiční vánoční trhy

19.11.2017 02:32 Vídeň - Radniční náměstí v rakouské metropoli rozzářil další ročník tradičních vánočních trhů.…

Česko má ohromný problém. A není jim jen Zeman, píší v zahraničí

18.11.2017 21:54 Aktualizováno Berlín - Česká republika se opět stala tématem zahraničního tisku. Spiegel Online napsal, že…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama