OSN selhává v boji proti drogám, tvrdí Evropská komise

Brusel - OSN se podle zprávy Evropské komise nedaří bojovat proti drogám. Jak vyplývá z úterní zprávy serveru EUobserver.com, komisaři se shodli, že situace ve světě se spíše zhoršuje.

Přidejte svůj názor 1 komentář

371

"Studie, ze které vycházíme, ukazuje, že globální problém s drogami se v období 1998 - 2007 nijak nezmenšil," tvrdí komise. "Situace se sice mírně zlepšila v některých bohatých zemích, ale v ostatních se zhoršila," upozorňuje zpráva.

Ve většině západních zemí klesá cena drog a zvyšuje se tím jejich dostupnost. Šíření zakázaných látek nepomáhají zastavit ani tvrdší tresty pro drogové dealery. Jednou z nejoblíbenějších drog je podle Evropské komise marihuana.

"Užívání konopí je pro mnoho mladých v západních zemích normální. Více než 50 procent lidí narozených po roce 1980 to přinejmenším vyzkoušelo," shodli se komisaři. Nejrozvinutější marihuanový trh má podle zprávy Česká republika. Roční obrat obchodování s marihuanou se údajně vyrovná 0,45 procenta českého HDP.

OSN svůj postoj k boji proti drogám přehodnotí ve středu na zasedání Komise OSN pro narkotika ve Vídni. Rusko a USA chtějí do nové deklarace prosadit přísná protidrogová opatření a takzvanou nulovou toleranci. Většina zemí EU a státy Latinské Ameriky ale podporují tolerantnější přístup a cestu programů "Harm reduction".

Jejich cílem je snížit riziko šíření AIDS, žloutenky typu B a C a pohlavních nemocí mezi narkomany, kteří neplánují užívání drog zanechat. Nejčastějšími postupy v rámci těchto programů jsou bezplatná výměna jehel, poskytování informací a odborného poradenství, ale i propagace chráněného pohlavního styku.

Témata: EU | OSN
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Novičok může oběti zlámat kosti. Pozor na „Putinovy zbraně“, Evropa je…

24.03.2018 18:24 Aktualizováno ROZHOVOR – Evropou v posledních dnech hýbe kauza novičoku a otrava bývalého ruského agenta Sergeje…

Bulharské letiště se vykašlalo na bezpečnost. Kontrolory stihnou tresty

24.03.2018 18:22 Sofia -Třináct zaměstnanců pasové kontroly na letišti v bulharské metropoli Sofii dnes dostalo…

Chorvati se bouří proti smlouvě, která prý podporuje gaye

24.03.2018 16:15 Záhřeb - Tisíce příznivců krajní pravice dnes v Záhřebu protestovaly proti mezinárodní smlouvě,…

Zemřel zraněný četník, který se vyměnil ve Francii za rukojmí

24.03.2018 16:08 Aktualizováno Paříž - Ve Francii dnes podlehl svým těžkým zraněním četník, který se v pátek vyměnil za rukojmí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama