OSN selhává v boji proti drogám, tvrdí Evropská komise

Brusel - OSN se podle zprávy Evropské komise nedaří bojovat proti drogám. Jak vyplývá z úterní zprávy serveru EUobserver.com, komisaři se shodli, že situace ve světě se spíše zhoršuje.

Přidejte svůj názor 1 komentář

371

"Studie, ze které vycházíme, ukazuje, že globální problém s drogami se v období 1998 - 2007 nijak nezmenšil," tvrdí komise. "Situace se sice mírně zlepšila v některých bohatých zemích, ale v ostatních se zhoršila," upozorňuje zpráva.

Ve většině západních zemí klesá cena drog a zvyšuje se tím jejich dostupnost. Šíření zakázaných látek nepomáhají zastavit ani tvrdší tresty pro drogové dealery. Jednou z nejoblíbenějších drog je podle Evropské komise marihuana.

"Užívání konopí je pro mnoho mladých v západních zemích normální. Více než 50 procent lidí narozených po roce 1980 to přinejmenším vyzkoušelo," shodli se komisaři. Nejrozvinutější marihuanový trh má podle zprávy Česká republika. Roční obrat obchodování s marihuanou se údajně vyrovná 0,45 procenta českého HDP.

OSN svůj postoj k boji proti drogám přehodnotí ve středu na zasedání Komise OSN pro narkotika ve Vídni. Rusko a USA chtějí do nové deklarace prosadit přísná protidrogová opatření a takzvanou nulovou toleranci. Většina zemí EU a státy Latinské Ameriky ale podporují tolerantnější přístup a cestu programů "Harm reduction".

Jejich cílem je snížit riziko šíření AIDS, žloutenky typu B a C a pohlavních nemocí mezi narkomany, kteří neplánují užívání drog zanechat. Nejčastějšími postupy v rámci těchto programů jsou bezplatná výměna jehel, poskytování informací a odborného poradenství, ale i propagace chráněného pohlavního styku.

Témata: EU | OSN
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velký přešlap Mayové? Po zveřejnění programů se náskok britských…

22.05.2017 19:05 Londýn - V Británii se budou 8. června konat předčasné volby. Podle průzkumů se náskok…

Euro je kvůli politice ECB "příliš slabé", stěžuje si Merkelová

22.05.2017 18:07 Berlín – Německá kancléřka Angela Merkelová se domnívá, že euro je „příliš slabé“. To je podle ní…

Berlín zřídí vyšetřovací komisi k útoku na vánoční trhy, prověří i možné…

22.05.2017 17:46 Berlín – Prosincovým teroristickým útokem na vánoční trh v německé metropoli se bude zabývat…

Čína chce prosadit komunismus v Německu? Socha Marxe budí vášně

22.05.2017 16:32 Peking/Trevír - V Číně se čile debatuje nad tím, proč vlastně největší komunistická země světa…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama