Migranti se zlobí: Chtěli jsme vlastní domy. Proklínáme den, kdy jsme sem přišli

Stockholm - Migranti nespokojeni s kvalitou života, který jim byl poskytnut Švédskem, si stále hlasitěji stěžují, jeen Syřan dokonce obvinil Švédy, že jeho i jeho kolegy uprchlíky chtějí zabít. Další migrant si pak v rozhlase stěžoval na bydlení, které mu prý ničí osobní život.

Přidejte svůj názor 115 komentářů

Migranti se zlobí: Chtěli jsme vlastní domy. Proklínáme den, kdy jsme sem přišli - anotační foto

„Udělali jste z našich životů mizérii," napsal v sekci názorů pro švédskou veřejnoprávní stanici SVT ve čtvrtek Syřan Mohammad Jumaa. Ten mluví o tom, jak on a další přistěhovalci čekali celý rok, ale dosud nezískali „dobrý a přirozený život", který zahrnuje například dobře placenou práci, „Jsme lidi, ne zvířata, která potřebují pouze jíst a spát!" napsal.

Obvinil Švédy, že „nutí" migranty „čekat v zařízeních ve špatných podmínkách". „Jsem čestný a poctivý člověk. Mnoho uprchlíků proklíná den, kdy sem přišli. Nemůžu uvěřit, že se to děje ve Švédsku!" Syřan tvrdí, že země, která se tváří jako „humanitární velmoc", pouze předstírá, že se stará o lidská práva. „Proč jste otevřeli dveře nám, uprchlíkům, když nám nemůžete pomoci žít důstojné, uctivé a plnohodnotné životy?" ptá se Mohammed.

Psali jsme:  

„Nezmiňujte jako omluvu, že máte ve Švédsku tolik uprchlíků. Vím, že ano. Ale nechápu, proč nás chcete zabít podruhé. Tento čekací proces je stejný, jako kdybyste nás zabili,“ tvrdí. Čekání „je stejné jako umírání", a to podle něj „vede k velkému stresu" a „hodně špatným pocitům", vysvětluje Syřan. Dodává, že většina migrantů se cítí stejně. I proto Mohammed poprosil Švédy, aby projevili péči o něj a další uprchlíky a aby se na ně dívali jako na „lidské bytosti, a ne jen zvířata či čísla".

Další migrant, Syřan Mahmoud, zveřejnil podobnou výzvu k soucitu v rozhovoru vysílaném v úterý na Sveriges Radio. „Chci dům," řekl švédskému rozhlasu. Zároveň si stěžoval, že nechce žít v bytě, který mu podle jeho slov bere šance na nalezení přítelkyně.

Psali jsme:  

Moderátorka Katarina Gunnarssononová poznamenala, že jeho pokoj, zaplatili daňoví poplatníci a že „vypadá jako hotelový pokoj", ale Mahmoud řekl, že má větší očekávání od života ve Švédsku. „Měl jsem velmi velké naděje na získání svého vlastního domu. A pak mi dali tento byt. Je to jako v uprchlickém táboře. Jaký je v tom rozdíl?“ stěžuje si bývalý obyvatel Damašku.

„Je mi 25 let a předtím jsem neměl přítelkyni. Jsem ještě panic. Hledám přítelkyni, hledám manželku. Ale to není možné. Jak mohu být schopen mít život v této jedné místnosti?“ zajímá ho.

Gunnarssonová připomněla Mahmúdovi, že mnoho mladých Švédů by mohlo žárlit na to, že mu byl dán byt ve Stockholmu, protože země v tuto chvíli prožívá velkou bytovou krizi. „Přišel jsem do Švédska a měl vysoké naděje na vytvoření života. Ale poté, co zde už žiju jeden rok a osm měsíců, jsem začal ztrácet naději,“ odpověděl.

Migranti, kteří žijí ve stejném bytovém domě jako Mahmoud, protestovali v srpnu proti nově vybudovanému modulární bydlení. Téměř polovina obyvatel budovy se připojila k demonstraci, při které pochodovali až k odboru sociálních služeb. Podle personálu demonstranti mluvili o omylu ohledně ubytování, protože čekali, že získají vlastní stálé byty, spíše než by sdíleli kuchyň s dalšími migranty. Podle jejich mluvčího někteří z přistěhovalců žijí kvůli tomuto zklamání v depresi a dokonce se u nich objevují myšlenky na sebevraždu.

Témata: Švédsko | uprchlíci
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Migranti se zlobí: Chtěli jsme vlastní domy. Proklínáme den, kdy jsme sem přišli

Vstupte do diskuze (115)

Doporučujeme

Putin s nožem běhal po domě a smál se. Přistěhovalci přejmenovali syna podle prezidenta - anotační foto

Putin s nožem běhal po domě a smál se. Přistěhovalci přejmenovali syna…

25.02.2017 05:00 Moskva - Až vlastizrádně mohou vyznít scény z běžného rodinného života, pokud rodina přistěhovalců…

Na tiskovku Bílého domu nepustili novináře řady významných médií - anotační foto

Na tiskovku Bílého domu nepustili novináře řady významných médií

25.02.2017 01:58 Washington - Bílý dům dnes zakázal zpravodajům několika významných amerických médií vstup na…

Inteligentní život na nově objevených planetách? Expert hovoří o neomezené evoluci - anotační foto

Inteligentní život na nově objevených planetách? Expert hovoří o neomezené…

25.02.2017 00:01 Objev sedmi planet terastického typu obíhajících kolem jedné hvězdy vzbudil velký rozruch ve…

Legendární karneval v Riu začíná, Brazílie čeká až milion lidí - anotační foto

Legendární karneval v Riu začíná, Brazílie čeká až milion lidí

24.02.2017 21:56 Rio de Janeiro - Prvními pouličními vystoupeními dnes začal tradiční karneval v brazilském Riu de…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama