Bezpečnostní konference v Mnichově: Země NATO nemohou spoléhat pouze na USA, zaznělo

Mnichov - V Mnichově dne začala mezinárodní bezpečností konference, kterou zahájila německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová. Řekla, že svůj díl zodpovědnosti musejí nést všechny země NATO, není možné spoléhat pouze na Spojené státy.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Ilustrační foto

Americký ministr obrany James Mattis ve středu v Bruselu varoval, že USA by mohly utlumit své spojenecké závazky, pokud evropští členové nezačnou na obranu vydávat více peněz než dosud.

Von der Leyenová se na začátku svého projevu dotkla některých bezpečnostních problémů dnešního světa, včetně ozbrojených vojenských konfliktů, terorismu, ale také propagandy a dalších podvratných metod, které používají státy i další uskupení. Tradiční reakcí Německa v takovém světě by podle ní bylo stáhnout se a spolehnout se na "naše americké přátele".

To ale podle Von der Leyenové už není možné. "Naše problémy nám nikdo nevezme," řekla německá ministryně, podle níž na sebe Evropané musejí vzít větší část zátěže.

Psali jsme:  

Společně je podle von der Leyenové nutné vést i boj proti islámskému terorismu, není ale možné, aby se z něho stal boj proti islámu a muslimům jako takovým. Také v těchto slovech vidí někteří narážku na nového amerického prezidenta a jeho exekutivní příkaz, kterým se snažil pozastavit přistěhovalectví do USA ze sedmi převážně muslimských zemí.

"Prezident Trump se ujal úřadu a dal NATO svou plnou podporu," prohlásil dnes Mattis v Mnichově. Nový šéf Bílého domu je podle něj zároveň přesvědčen o tom, že se aliance musí přizpůsobit dnešní situaci ve světě a hrozbám, kterým čelí.

"Je to férový požadavek, chtít, aby všichni ti, co mají prospěch z nejlepší aliance na světě, nesli příslušnou část nezbytných nákladů na ochranu naší svobody," poznamenal šéf Pentagonu.

Mattis dnes také vyjádřil přesvědčení, že bezpečnost v dnešním světě nedokáže zajistit žádná země osamoceně, ale je to možné jen v týmu. Transatlantická vazba je podle něj nadále silná a článek číslo 5 smlouvy NATO o kolektivní obraně zůstává zásadním závazkem ze strany Spojených států.

K jednotě dnes země NATO vyzval vlivný americký senátor a častý Trumpův kritik John McCain. Zdůraznil také nutnost bojovat nadále za myšlenku Západu, která se zrodila po druhé světové válce a přinesla dobrý světový řád. Není možné se jí vzdát, protože by to bylo přesně to, co chtějí naši nepřátelé, míní.

"Dokud v Západ budou věřit odvážní lidé, přetrvá," řekl McCain, podle něhož je idea Západu nadále otevřená osobám nebo národům, které přijmou jeho základní hodnoty, kterými jsou demokracie, respekt k základním lidským právům nebo k vládě práva.

McCain dnes také poznamenal, že náhlá rezignace poradce amerického prezidenta pro otázky národní bezpečnosti Michaela Flynna ukazuje na zmatky v Trumpově administrativě. Vzhledem k tomu, že si Trump protiřečí, naučil se prý McCain sledovat jeho skutečné kroky, nikoli slova.

O armádě se dnes hovořilo také na závěr jednání ministrů zahraničí zemí G20. "Je očividné, že Evropa bude muset převzít více odpovědnosti, ale my nemůžeme omezit bezpečnostní a mírovou politiku jen na zvýšení vojenských výdajů. To nám neumožní bojovat s klimatickými změnami, suchem či chudobou," řekl německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel.

"Ve Walesu v roce 2014 Německo podpořilo rozhodnutí, že chceme dosáhnout dohodnutého cíle v podobě dvou procent v nadcházejícím desetiletí, tento závazek se nijak nezměnil," řekla kancléřka Angela Merkelová na dnešní tiskové konferenci v Berlíně s kanadským premiérem Justinem Trudeauem.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muž, který mohl porazit Hitlera? Svět na něj zapomněl

26.05.2018 13:04 Berlín - V neděli 1. dubna oslavoval milion křesťanů z celého světa Velikonoce, přičemž ale nezval…

Sex bez výslovného souhlasu partnerů je znásilnění? Podívejte se, co…

26.05.2018 12:27 Stockholm - Švédsko přijalo zákon o výslovném souhlasu k pohlavnímu styku. Co to znamená? Pokud…

Irsko vystupuje z doby temna? Odpůrci potratů přiznali porážku v referendu

26.05.2018 11:57 Dublin - Hlavní skupina odpůrců potratů v Irsku dnes přiznala jasnou porážku v pátečním referendu.…

Itálie se hádá o nového ministra financí, spor brzdí sestavování vlády

26.05.2018 11:50 Řím - Sestavování nové italské vlády, které nyní vede čerstvě jmenovaný premiér Guiseppe Conte, dál…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama