Radikální přeměna EU? Juncker představil bílou knihu rozvoje unie

Brusel - Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes v plénu europarlamenu představil bílou knihu rozvoje EU do roku 2025. Vyslovil se proti redukování Evropské unie na pouhou zónu volného obchodu.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

EU

Juncker bílou knihu označil za základ další debaty, která má začít při příležitosti oslav 60. výročí takzvaných Římských smluv. "Musíme si objasnit, co můžeme dělat a co ne," řekl Juncker, podle kterého neexistuje na unijní úrovni "kolektivní vůle".

Juncker upozornil, že unie "by neměla namlouvat lidem, že může něco vykouzlit, dělat zázraky". Jako příklad uvedl boj proti nezaměstnanosti, který nelze na unijní úrovni úspěšně vést bez součinnosti na "národních úrovních".

K prvnímu scénáři o pokračování v nynější cestě šéf Evropské komise prohlásil, že občané EU nestojí o přílišné regulace. "Lidé nechtějí předpisy pro dětské houpačky a další věci denní potřeby," řekl Juncker.

Možnost návratu EU k podobě pouhého jednotného trhu připustil vzhledem ke kritice, které evropské instituce všeobecně čelí. Na rozdíl od ostatních scénářů se ale proti tomuto jednoznačně vymezil. "Jsme striktně proti tomu," zdůraznil Juncker.

Za další možnost označil vznik vícerychlostní Evropy. Upozornil, že by pro malý počet států tento přístup znamenal velký pokrok. Unie by ale byla ještě méně srozumitelná pro občany, varoval.

K další variantě vývoje, při níž by se konalo méně iniciativ, ale s o to ale větší efektivitou, řekl, že by to přineslo "hmatatelnou přidanou hodnotu". Jako příklad uvedl spolupráci zemí v bezpečnostní politice, v boji proti terorismu či při ochraně spotřebitelů.

K otázce hlubší integrace řekl, že členské státy by se nakonec mohly rozhodnout sdílet více kompetencí i zdrojů. "Takto by skutečně mohly jet plnou parou vpřed, mohly by společně vytvářet společnou budoucnost a zajistit vedoucí úlohu Evropské unie," prohlásil Juncker.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tanker s ruským plynem pro USA se otočil a pluje zpět

19.01.2018 22:08 Aktualizováno Londýn - Tanker Gaselys se před třemi týdny vydal s kontroverzním nákladem ruského plynu do USA,…

Mezi uprchlíky byla objevena nebezpečná nemoc, antibiotika ji nedokáží…

19.01.2018 22:07 Aktualizováno Curych - Švýcarští lékaři oznámili, že mezi žadateli o azyl, kteří do Evropy přišli z Afriky,…

„Můj mozek se zmenšuje". Maďarští vysokoškoláci vyšli do ulic, požadují…

19.01.2018 21:55 Budapešť - Před sídlem parlamentu v Budapešti dnes demonstrovalo několik tisíc vysokoškolských…

Rakouský ministr nařídil vznik jednotky na ochranu hranic

19.01.2018 19:31 Aktualizováno Vídeň - Rakouský ministr vnitra Herbert Kickl hodlá vytvořit novou policejní "jednotku na ochranu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama