EU pošleme 15 tisíc migrantů měsíčně, pohrozil turecký ministr

Ankara/Brusel - Vztahy mezi Erdoganovým režimem a Evropou se prudce zhoršují. Turecký ministr vnitra Süleyman Soylu dnes pohrozil EU, že jí bude posílat 15 tisíc migrantů měsíčně. Mluvčí Evropské komise Alexander Winterstein přitom dnes řekl, že rok po uzavření přináší dohoda mezi EU a Tureckem o omezení migrace "hmatatelné výsledky".

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

Soylu kritizoval zákazy mítinků zejména v Německu a Nizozemsku, při nichž chtěli turečtí ministři apelovat na Turky žijící v těchto zemích, aby v dubnovém referendu podpořili změny ústavy, které rozšíří pravomoci prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

"Změní se snad ústava v Německu nebo v Nizozemsku? O co vám jde? Proč se vměšujete? Přijali jste snad Turecko do Evropské unie?" zlobil se v této souvislosti ministr vnitra.

"Jestli chcete, můžeme každý měsíc vypravit na cestu 15.000 migrantů, které jsme vám zatím neposílali, pak se budete divit," citovala v noci na dnešek turecká agentura Anadolu ministra.

Dohoda, dojednaná loni 18. března mezi vrcholnými představiteli EU a Turecka, výrazným způsobem snížila čísla běženců mířících přes moře z tureckého pobřeží do Řecka. Nyní ale z Ankary znějí velmi silná slova a vzájemné vztahy mezi Tureckem a unií silně ochladly.

"Pomáháme obcím, stavíme školy, zajišťujeme vzdělání pro tisíce syrských dětí. To jsou konkrétní věci, které děláme. To jsou věci, které mají význam," reagoval mluvčí komise na připomínku například čtvrteční hrozby tureckého ministra zahraničí Mevlüta Çavuşoglua, že Ankara přestane přebírat uprchlíky zpět z Řecka.

Právě to je jednou z klíčových částí dohody, která od počátku čelí kritice z nejrůznějších stran. Turecko se zavázalo převzít zpět všechny migranty, kteří nově dorazí na řecké ostrovy v Egejském moři. EU pak má za každého Syřana mezi nimi převzít jiného syrského občana s právem na azyl z uprchlických táborů v Turecku. Cílem bylo odratit migranty od nebezpečné a mnohdy smrtelné cesty na přetížených pašeráckých člunech.

"Myslím, že jedno z nejpodstatnějších čísel je, že od uzavření dohody se asi milion uprchlíků nepokusilo dostat nebezpečným způsobem do Evropy, nevydali poslední peníze svých rodin převaděčům," poznamenal Winterstein.

Po uzavření dohody, která byla také symbolickým signálem směrem k migrantům samotným, poklesly počty příjezdů o 97 procent, odpovídajícím způsobem se také snížila statistika úmrtí. V říjnu 2015 například za jediný den do Řecka dorazilo i 10.000 osob, nyní je průměrné číslo 47 lidí, plyne ze statistik komise.

Výměnou za pomoc s migrací slíbila EU Turecku tři miliardy eur (81 miliard Kč) poskytovaných přímo na zlepšení situace milionů syrských uprchlíků v zemi, ale také obnovení do té doby roky zamrzlých přístupových rozhovorů. Před Ankarou se také teoreticky otevřela možnost bezvízového styku, se kterou mají ale některé členské země unie problém.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie má nástupce Sarkozyho. Kritizuje uprchlíky a EU, chce otřást…

10.12.2017 21:38 Paříž - Jako nástupce Nicolase Sarkozyho do čela francouzských Republikánů byl dnes zvolen Laurent…

Za bouře v přístavu Calais uvízl trajekt, na palubě bylo přes 300 lidí

10.12.2017 20:56 Aktualizováno Calais - Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě dnes uvízl v Calais na severu Francie.…

Rozruch ve Varšavě. Řeka vyplavila pod most velrybu +VIDEO

10.12.2017 20:12 Aktualizováno Varšava - Visla vyplavila na břeh u mostu v centru Varšavy vorvaně obrovského, což vyvolalo značný…

Švédsko zasáhla vlna antisemitismu. Po žhářském útoku zatčeni tři lidé

10.12.2017 20:10 Aktualizováno Stockholm - Skupina mládeže v sobotu večer házela ve švédském Göteborgu zápalné lahve na synagogu a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama