Polská opozice se pokusí odvolat vládu Beaty Szydlové

Varšava – Občanská platforma (PO), hlavní polská opoziční strana, předloží v dolní komoře parlamentu návrh na odvolání vlády premiérky Beaty Szydlové. Vláda se však může opřít o spolehlivou většinu 234 z 460 poslanců Sejmu, tedy dolní komory. Hlasovat o důvěře by se mohlo během parlamentní schůze, která začne 5. dubna.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Strana Právo a spravedlnost (PiS)

Vláda podle PO ničí demokracii a Polsko v Evropské unii izoluje. „Už 17 měsíců vláda ničí Polsko, ničí demokracii, právní stát, zejména občanské svobody. Napadá místní samosprávy a nezávislou justici. Zdiskreditovala Polsko na mezinárodní scéně," prohlásil šéf poslanců PO Slawomir Neumann.

Ochotu připojit se k návrhu na odvolání vlády naznačily další dvě opoziční strany, Moderní a Polská lidová strana. Kabinet má ale v dolní komoře pohodlnou většinu, takže opozice se svým plánem pravděpodobně neuspěje, upozorňují polská média.

Současnou polskou vládu kritizují také lídři EU, mluví o ohrožování demokracie a právního státu. Naposledy se Varšava ocitla v izolaci při pokusu zabránit znovuzvolení bývalého premiéra z PO Donalda Tuska do čela Evropské rady.

Návrh sice nemá příliš velké šance na úspěch, ale má podle opozičních politiků odhalit vady vládní politiky, kterou ve skutečnosti neurčuje premiérka Szydlová, ale předseda vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński. Ten přitom nezastává žádnou ústavní funkci.

PiS veškerou kritiku odmítá. „Víme, jak moc naše vláda za půldruhého roku udělala, rozhodně více než udělala vláda PO za osm let svého působení," prohlásil šéf poslanců PiS Ryszyrd Terlecki.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Merkelová přiznala chybu? Německo je plné uprchlíků a lidí arabského…

24.04.2018 22:33 Aktualizováno Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová v rozhovoru pro izraelskou televizí Israel TV…

Italská policie při kontrole vozu našla arzenál zbraní

24.04.2018 22:20 Gorizia (Itálie) - Italská policie při rutinní silniční kontrole vozu, který do země přijel ze…

Británie odmítla přepravit nevyléčitelně nemocného chlapce do Říma

24.04.2018 20:58 Londýn/Řím - Britský soud dnes vyloučil přepravu nevyléčitelně nemocného batolete do Vatikánu,…

Policie zadržela kvůli korupci miliardáře Bollorého

24.04.2018 20:01 Paříž - Francouzská protikorupční policie dnes zadržela a vyslechla miliardáře Vincenta Bollorého.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama