Zemřu pro Alláha, křičel útočník na letišti Orly. Měl u sebe korán a benzín

Paříž - Francouzská policie dnes zatkla bratra a otce pachatele útoku na pařížském letišti Orly. Skončili ve vazbě spolu s dalším podezřelým, o němž zatím nejdou informace k dispozici. Islamista dle prokurátora Françoise Molinse přišel na letiště s jasným záměrem zabíjet lidi okolo sebe.

Přidejte svůj názor 29 komentářů

Francouzská policie

Útočníkem byl Ziyed Ben Belgacem (39) narozený ve Francii. Měl kriminální minulost a v průběhu času se "zradikalizoval". To podle médií znamená, že se proměnil v extremistického muslima, což se zpravidla stává ve vězení, kde se dostává do styky s jinými radikály.

Muž měl za sebou mimo jiné loupežná přepadení a obchod s drogami. Dnes se pokusil na letišti zmocnit automatické pušky. "Odložtě zbraně. Dejte ruce za hlavu. Jsem tu, abych zemřel pro Alláha. Ať to dopadne jakkoli, budou tu mrtví," řekl útočník podle výpovědí vojáků, které se snažel držet v šachu.

Radikál ozbrojený pistolí chytil pod krem vojačku a držel ji jako živý štít proti dvěma jejím kolegům. Ti se rozhodli jej zlikvidovat a celkem osmkrát na něj vystřelili.

Podle prokurátora svědčí volba frenventovaného letiště jako místa útoku i fakt, že radikalizoval své názory, o tom, že se úřady správně rozhodly vyšetřovat čin jako teroristický. Mezi věcmi, které měl u sebe, byla nádoba s benzínem, korán a několik flashdisků, na nichž však policie nenašla žádné podstatné informace.

Úřady zatkly pachatelova otce a bratra, aby vyšetřily motivy činu. Podle televize BFMTV jim ráno údajně napsal zprávu z mobilního telefonu, že udělal hloupost, protože střílel na policisty.

V databázi lidí považovaných za potenciální útočníky se Belgacem nevyskytoval. Policie však již prohledávala jeho dům v listopadu 2015 bezprostředně po teroristických útocích, při nichž v Paříži zemřelo 130 lidí.

Úřady ráno kvůli útoku na vojenskou hlídku z preventivních důvodů zastavily veškerý letecký provoz na letišti Orly jižně od Paříže. Několik spojů odklonily na mezinárodní letiště Charlese de Gaulla, které leží severně od metropole.

Lidé, kteří v době útoku byli na letišti Orly už nebo ještě v letadlech, museli čekat dlouhé hodiny na postupné obnovení provozu. Západní terminál se otevřel brzy odpoledne, jižní, kde se útok odehrál, se bude v plném provozu asi až pozdě večer.

Francouzská armáda zmobilizovala své příslušníky do hlídkových služeb v rámci pokračujícího výjimečného stavu zavedeného v listopadu 2015.

Vstupte do diskuze (29)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze se rozhoduje o budoucnosti Evropy? Svět pozorně sleduje Česko

16.12.2017 22:22 Aktualizováno Paříž/Berlín/Praha - Volba Prahy pro místo konání konference evropských protiimigračních stran…

Komentář Vojtěcha Varyše: Francie v politickém pekle? Volby jako rána za…

16.12.2017 22:22 Aktualizováno Novým lídrem francouzské pravice, šéfem největší opoziční strany Republikáni (Le Républicans) se…

Kurz sestavil novou vládu, bude prý proevropská

16.12.2017 17:11 Vídeň - Šéf rakouských lidovců (ÖVP) a budoucí rakouský kancléř Sebastian Kurz dnes představil…

Seehofer obhájil post předsedy Křesťanskosociální unie (CSU)

16.12.2017 12:46 Berlín - Bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) si dnes do svého čela znovu zvolila Horsta…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama