Lže Orbán, nebo neziskovky? Se zneužíváním uprchlíků v Maďarsku je to prý jinak

Budapešť – Lidskoprávní aktivisté si stěžují na systematické násilí maďarské policie proti uprchlíkům. Premiér Orbán taková obvinění šmahem odmítá. Jak ale poukazuje německý deník Die Welt, nepravdivá tvrzení se objevují na obou stranách.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

Celá řada nevládních neziskových organizací za uplynulý rok obvinila maďarské pohraničníky, že týrají a zneužívají migranty, kteří se pokouší přes hranice nelegálně dostat do země. Nové zprávy ukazují, že maďarská vláda si toho byla vědoma a zkoumala mnoho takových případů. Údaje uváděné propřistěhovaleckými skupinami jsou ale na druhé straně často velmi přehnané a neodpovídají skutečnosti, uvádí Die Welt.

Statistiky ukazují, že maďarské pohraniční hlídky jsou mnohem méně násilné než podobné hlídky v Bulharsku. 

V 44 případech byla maďarská policie tamní justicí obviněna z násilí nebo zneužívání migrantů. V pouhých dvou případech skončilo obvinění vynesením rozsudku. V jednom z těchto dvou případů byla policistovi udělena pokuta ve výši 425 eur poté, co přes hraniční plot nastříkal pepřový sprej na migranty, kteří byli na srbské straně hranice.

Druhý případ byl horší, policista kolenem zasáhl migranta do obličeje a dostal za své činy pokutu 1000 eur. Většina případů se k soudu ani nedostala, protože neexistoval dostatek důkazů k vynesení verdiktu.

Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána popřela, že by pohraniční stráž ubližovala migrantům tak, jak to tvrdí například nevládní organizace Lékaři bez hranic (MSF). Podle MSF je maďarská vláda je odpovědná za „systematické zneužívání“ migrantů a že až 65 procent z nich bylo fyzicky zneužíváno.

Maďarsko bylo jednou z prvních evropských zemí, která během migrační krize uzavřela hranice a vybudovala velký hraniční plot, který je v tuto chvíli opevňován. Vláda také vydala nové opatření, podle kterého budou žadatelé o azyl v Maďarsku zadržováni, dokud nebude jejich žádost o azyl zpracovávána.

Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střelba ve Francii: Tři lidé zemřeli, útočník se hlásil k IS a vykřikoval …

23.03.2018 15:43 Aktualizováno Trèbes (Francie) - V jihofrancouzském městě Trèbes se střílelo. Útočník se podle médií ukryl v…

Od roku 2010 do Evropy přišel nejméně milion Afričanů, další to plánují a…

23.03.2018 15:29 Mezinárodní migrace z zemí v subsaharské Afriky během posledního desetiletí dramaticky vzrostla – a…

Tusk čeká, že státy EU dál vůči Rusku přitvrdí

23.03.2018 15:22 Brusel - Předseda Evropské rady Donald Tusk očekává, že na základě diskuse na summitu přijme řada…

Islám patří k Německu? Před kanceláří Merkelové se objevil hodně drsný…

23.03.2018 14:12 Berlín - Před kancelář německé kancléřky Angely Merkelové v jejím volebním obvodě ve Stralsundu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama