Lže Orbán, nebo neziskovky? Se zneužíváním uprchlíků v Maďarsku je to prý jinak

Budapešť – Lidskoprávní aktivisté si stěžují na systematické násilí maďarské policie proti uprchlíkům. Premiér Orbán taková obvinění šmahem odmítá. Jak ale poukazuje německý deník Die Welt, nepravdivá tvrzení se objevují na obou stranách.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

Celá řada nevládních neziskových organizací za uplynulý rok obvinila maďarské pohraničníky, že týrají a zneužívají migranty, kteří se pokouší přes hranice nelegálně dostat do země. Nové zprávy ukazují, že maďarská vláda si toho byla vědoma a zkoumala mnoho takových případů. Údaje uváděné propřistěhovaleckými skupinami jsou ale na druhé straně často velmi přehnané a neodpovídají skutečnosti, uvádí Die Welt.

Statistiky ukazují, že maďarské pohraniční hlídky jsou mnohem méně násilné než podobné hlídky v Bulharsku. 

V 44 případech byla maďarská policie tamní justicí obviněna z násilí nebo zneužívání migrantů. V pouhých dvou případech skončilo obvinění vynesením rozsudku. V jednom z těchto dvou případů byla policistovi udělena pokuta ve výši 425 eur poté, co přes hraniční plot nastříkal pepřový sprej na migranty, kteří byli na srbské straně hranice.

Druhý případ byl horší, policista kolenem zasáhl migranta do obličeje a dostal za své činy pokutu 1000 eur. Většina případů se k soudu ani nedostala, protože neexistoval dostatek důkazů k vynesení verdiktu.

Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána popřela, že by pohraniční stráž ubližovala migrantům tak, jak to tvrdí například nevládní organizace Lékaři bez hranic (MSF). Podle MSF je maďarská vláda je odpovědná za „systematické zneužívání“ migrantů a že až 65 procent z nich bylo fyzicky zneužíváno.

Maďarsko bylo jednou z prvních evropských zemí, která během migrační krize uzavřela hranice a vybudovala velký hraniční plot, který je v tuto chvíli opevňován. Vláda také vydala nové opatření, podle kterého budou žadatelé o azyl v Maďarsku zadržováni, dokud nebude jejich žádost o azyl zpracovávána.

Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

VIDEO: Zemětřesení v Itálii, zatím jedna oběť a přes 20 zraněných

22.08.2017 03:01 Neapol - Přinejmenším jednu oběť a 25 zraněných si vyžádalo zemětřesení, které zasáhlo v pondělí…

Italský ostrov Ischia zasáhlo zemětřesení. Nejméně jedna oběť, přes 20…

22.08.2017 02:37 Řím - Přinejmenším jednu oběť a 25 zraněných si vyžádalo zemětřesení, které zasáhlo v pondělí večer…

Policisté zastřelili uprchlého teroristu z Barcelony. Alláhu Akbar, křičel…

21.08.2017 22:02 Aktualizováno Madrid – Katalánská policie informovala, že západně od Barcelony v Subiratsu zastřelila muže, který…

Chcete nás deportovat? To není lidské, tvrdí uprchlíci. Pryč se spodinou,…

21.08.2017 22:02 Aktualizováno Stockholm - Asi tisícovka lidí se o víkendu připojila k afghánské mládeži, která ve švédské…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama