Madrid vyčlenil miliardy eur na infrastrukturu v Katalánsku, region ale chce hlasovat o nezávislosti

Barcelona – Jihošpanělský region Katalánsko od centrální vlády do roku 2020 dostane 4,2 miliardy eur, tedy asi 113 miliard korun na rozvoj infrastruktury. Katalánsko už před třemi lety pořádalo referendum o nezávislosti a chystá se zorganizovat druhé.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Barcelona, Španělsko

Španělský premiér Mariano Rajoy dnes tyto finance slíbil na konferenci v Barceloně. „Zavazujeme se k investici 4,2 miliardy eur do infrastruktury, do dopravy a bydlení v období od letoška do roku 2020," řekl Rajoy.

Z této sumy má být 1,8 miliardy eur určeno na síť příměstských vlaků, do níž mají být podle Rajoye do roku 2025 investovány celkem čtyři miliardy eur.

Katalánský premiér Carles Puigdemont na konferenci nebyl. Podle AFP je v USA, kde obhajuje záměr uspořádat v září nové referendum o nezávislosti se svolením španělské vlády nebo bez něj. Rajoy na toto téma odmítá jednat a dnes řekl, že nyní, kdy Španělsko překonalo hospodářskou krizi, je možné „nabídnout investice do nezbytné infrastruktury".

Referendum katalánská vláda chystá na základě předloňského rozhodnutí parlamentu. Schválil totiž rezoluci, která referendum požaduje. Španělský ústavní soud ji ale zrušil.

Vláda v Madridu snahy Katalánska o samostatnost dlouhodobě odmítá s tím, že to odporuje španělské ústavě. Podle průzkumů jsou Katalánci ohledně odtržení od Španělska rozděleni zhruba půl napůl.

Při nezávazném hlasování v roce 2014 se pro nezávislost sice vyslovilo asi 80 procent hlasujících, avšak pouze při čtyřicetiprocentní účasti.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z Calais bude pro migranty nedobytná pevnost? Británie vydá miliony liber…

18.01.2018 17:31 Aktualizováno Londýn - Británie zaplatí Francii za další posílení bezpečnostních opatření v oblasti přístavu…

Putin je bandita a gangster, nedávejte mu ale za vinu vlastní chyby,…

18.01.2018 16:49 Brusel - Ruský prezident Vladimir Putin je bandita a vede gangsterský stát. To prohlásil při…

Kurz zkritizoval kvóty: Migraci nevyřeší, uprchlíky na východě EU neudržíme

18.01.2018 15:47 Berlín - Rakouský kancléř Sebastian Kurz poskytl rozhovor německé stanici ZDF. Napřílad uvedl, že…

Překvapuje váš, že mají uprchlíci mobily? Pak jste id*oti, vzkazuje…

18.01.2018 15:28 Londýn - Migrační krize dnes sice není tak žhavým tématem jako před lety, přesto je stále aktuální…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama