Madrid vyčlenil miliardy eur na infrastrukturu v Katalánsku, region ale chce hlasovat o nezávislosti

Barcelona – Jihošpanělský region Katalánsko od centrální vlády do roku 2020 dostane 4,2 miliardy eur, tedy asi 113 miliard korun na rozvoj infrastruktury. Katalánsko už před třemi lety pořádalo referendum o nezávislosti a chystá se zorganizovat druhé.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Barcelona, Španělsko

Španělský premiér Mariano Rajoy dnes tyto finance slíbil na konferenci v Barceloně. „Zavazujeme se k investici 4,2 miliardy eur do infrastruktury, do dopravy a bydlení v období od letoška do roku 2020," řekl Rajoy.

Z této sumy má být 1,8 miliardy eur určeno na síť příměstských vlaků, do níž mají být podle Rajoye do roku 2025 investovány celkem čtyři miliardy eur.

Katalánský premiér Carles Puigdemont na konferenci nebyl. Podle AFP je v USA, kde obhajuje záměr uspořádat v září nové referendum o nezávislosti se svolením španělské vlády nebo bez něj. Rajoy na toto téma odmítá jednat a dnes řekl, že nyní, kdy Španělsko překonalo hospodářskou krizi, je možné „nabídnout investice do nezbytné infrastruktury".

Referendum katalánská vláda chystá na základě předloňského rozhodnutí parlamentu. Schválil totiž rezoluci, která referendum požaduje. Španělský ústavní soud ji ale zrušil.

Vláda v Madridu snahy Katalánska o samostatnost dlouhodobě odmítá s tím, že to odporuje španělské ústavě. Podle průzkumů jsou Katalánci ohledně odtržení od Španělska rozděleni zhruba půl napůl.

Při nezávazném hlasování v roce 2014 se pro nezávislost sice vyslovilo asi 80 procent hlasujících, avšak pouze při čtyřicetiprocentní účasti.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Harírí opustil Saúdskou Arábii, přiletěl za Macronem

18.11.2017 09:26 Paříž/Bejrút - Libanonský premiér Saad Harírí dnes přiletěl ze Saúdské Arábie do Francie. Má se tam…

Je střet s Ruskem nevyhnutelný? Máme informace přímo z centrály NATO

17.11.2017 21:57 Aktualizováno ROZHOVOR – Vzhledem k napjatým vztahům mezi NATO a Ruskem se nezřídka hovoří o druhé studené válce,…

V Anglii se srazil vrtulník s letadlem, několik mrtvých

17.11.2017 21:56 Aktualizováno Londýn - Na jihovýchodě Anglie se dnes ve vzduchu srazila helikoptéra s malým letadlem.

Řecko si dnes připomnělo 44. výročí potlačení vzpoury studentů

17.11.2017 20:58 Atény - Zhruba 20 tisíc lidí se dnes v Řecku zúčastnilo vzpomínkových akcí u příležitosti 44.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama