Fico a Sobotka v Berlíně: V4 by mohla být vzorem, reprezentuje odlišné názory

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová se dnes v Berlíně sešla s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou a předsedou slovenské vlády Robertem Ficem. Mimo jiné se debatovalo o vztazích mezi zeměni V4 a ostatními státy EU.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Robert Fico, slovenský premiér

Spolupráce zemí Visegrádu (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) by podle Fica mohla být v něčem vzorem pro ostatní země Evropské unie.

Fico uskupení, na které některé západoevropské země kvůli jeho postoji k přijímání uprchlíků hledí skepticky, považuje za vzor, protože se důsledně drží společné filozofie, a sice, že se soustředí zejména na témata, která visegrádské země spojují, a nikoli na témata, která je rozdělují. Slovenský premiér zároveň podotkl, že V4 není pro Slovensko alternativou k Evropské unii.

Důležité je visegrádské uskupení i podle Sobotky. Všechny státy v unii nejsou stejné a mají rozdílné úhly pohledu, uvedl. "V4 sehrává důležitou roli, protože reprezentuje některé odlišné názory," řekl také. Zároveň podle něj přispívá k tomu, aby unie na konci debat našla shodu.

Jedním z odlišných názorů je i postoj k povinným kvótám na přerozdělování uprchlíků v rámci EU, které země Visegrádu odmítají. Někteří němečtí politici jim proto vyčítají nedostatek solidarity. Ani v otázce kvót ale nebyla V4 svého času zcela jednotná a dřívější polská vláda je v roce 2015 podpořila.

Premiéři ČR a Slovenska dnes s Merkelovou jednali také o hospodářské nebo dopravní spolupráci. Domluvili se na posílení spolupráce v oblasti inovací, vědy a výzkumu a na setkání ministrů hospodářství trojice zemí.

Trojice šéfů vlád dnes také diskutovala se studenty o budoucnosti Evropy. "Věřím Evropské unii jako projektu," ujistil v debatě Fico. Zdůraznil, že i když má na jednáních Evropské rady často odlišné názory, například v otázce protiruských sankcí, nakonec se vždy připojí ke společnému stanovisku, protože jednota Evropy je podle něj důležitější než "pohlazení" z Moskvy.

Dnešní schůzka se uskutečnila při příležitosti 25. výročí podpisu smlouvy o dobrém sousedství mezi Československem a Německem. "Myslím, že to bude dobrá příležitost, abychom tady v Berlíně zdůraznili důležitost středoevropské spolupráce, protože se nám podařilo v těch posledních 25 letech postavit skutečně pevné mosty. Pevné mosty, které vydrží podle mého názoru i zátěž eventuálních rozdílných názorů," podotkl před jednáním Sobotka. Sobotka zase vyjádřil přesvědčení, že kde to není nutné, neměla by být připouštěna vícerychlostní Evropa.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Katalánský parlament zrušil volbu premiéra

24.03.2018 14:41 Barcelona - Předseda katalánského parlamentu Roger Torrent dnes zrušil plánované hlasování o novém…

Evropě hrozí druhá migrační vlna, možná větší než ta z minulých let

24.03.2018 14:29 Aktualizováno Mezinárodní migrace z zemí v subsaharské Afriky během posledního desetiletí dramaticky vzrostla – a…

Přes 100 cestujících uvízlo ve Stuttgartu. Jejich pilot se opil

24.03.2018 14:20 Berlín - Letecká společnost TAP Air Portugal se musela omluvit více než stovce cestujících, kteří…

Skripal prý psal Putinovi, že se chce vrátit domů

24.03.2018 13:50 Londýn/Moskva - Bývalý agent ruské vojenské rozvědky a pozdější spolupracovník britské tajné služby…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama