Maďarsko chce zastavit Brusel? Juncker se naštval na Orbána, před novináři ho pořádně sjel

Brusel – Jak vás již server EuroZprávy.cz informoval, premiér Viktor Orbán rozjel v Maďarsku kampaň nazvanou „Zastavme Brusel!“. Reakce Bruselu na sebe nenechala dlouho čekat. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker se ve čtvrtek pustil do Orbána i dalších maďarských zákonodárců.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Donald Tusk a Jean-Claude Juncker

Maďarská vláda rozeslala občanům dotazník s názvem „Zastavme Brusel!“. V rámci celostátní kampaně se jich ptá, jak se má Budapešť vypořádat s politikou Evropské unie, která podle vlády ohrožuje nezávislost země.

„Prostřednictvím přečtením tohoto zaujatého dotazníku bych rád lépe pochopili záměry pana Orbána,“ řekl Juncker podle agentury AFP novinářům v Bruselu. „Tento způsob velmi špatného vyjadřování o Bruselu poté, co byla v Římě podepsána deklarace, vypovídá více o autorovi dotazníku než o stavu EU,“ rýpnul si.

Juncker narážel na setkání, ke kterému došlo na konci minulého měsíce, kdy Orbán a další vedoucí představitele EU přijali a podepsali zvláštní prohlášení u příležitosti 60. výročí podpisu smluv, které se staly základem evropské integrace.

Orbána pravicová vláda již dlouhou vede boj s Bruselem, a to zejména kvůli systém kvót, podle kterého by měly všechny členské státy přijmout migranty, aby odlehčily středomořským členským zemím - konkrétně Itálii a Řecku. Juncker na summitu EU v roce 2015 označil Orbána za „diktátora“, Orbánův mluvčí později řekl, že jde o škádlení mezi oběma muži.

Dotazník s názvem „Zastavme Brusel!“ byl podle prohlášení zveřejněném na stránkách vlády distribuován do maďarských domácností, občané jej mohou vyplnit a vrátit až do 20. května. Dokument podle agentury AFP obsahuje šest otázek zaměřených na to, jak by se Maďarsko mělo postavit k politice EU v oblasti přistěhovalectví, ekonomiky či zvýšení pravomocí Bruselu.

V jedné z otázek jsou například lidé tázáni, „co by Maďarsko mělo dělat“ kvůli „sérii nedávných teroristických útoků v Evropě“. „Brusel chce donutit Maďarsko přijmout nelegální přistěhovalce,“ píše se v textu. Nabízí se dvě možné odpovědi: „Nelegální přistěhovalci by měli být pod dohledem, dokud orgány nerozhodnou o jejich případu“ a „měli bychom umožnit nelegálním přistěhovalcům volně se pohybovat po Maďarsku“.

Juncker také kritizoval maďarské zákonodárce, kteří schválili právní předpisy, které by mohly způsobit uzavření prestižní budapešťské univerzity založené americkým miliardářem a filantropem Georgem Sorosem. „Toto rozhodnutí se mi nelíbí,“ přiznal Juncker s tím, že komisaři EU tuto záležitost příští týden projednají.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Maďarsko chce zastavit Brusel? Juncker se naštval na Orbána, před novináři ho pořádně sjel

Vstupte do diskuze (17)

Doporučujeme

Albánský parlament ve čtvrtém kole zvolil prezidenta

28.04.2017 19:50 Tirana – Albánie má nového prezidenta. Tamní parlament dnes zvolil do čela země svého předsedu…

Barikády, hořící pneumatiky, slzný plyn. Brazílii zasáhla generální stávka

28.04.2017 19:45 Sao Paulo/Rio de Janeiro – V reakci na vládou prosazované změny důchodů a zákoníku práce byla dnes…

Pokud vstoupíte do jaderné války s Putinem, srovnáme vás se zemí,…

28.04.2017 19:41 Aktualizováno Londýn/Moskva - Británie by byla "doslova smetena", pokud vstoupila do jaderné války s Vladimirem…

U Damašku se střetly dvě skupiny povstalců, zemřely desítky lidí

28.04.2017 19:31 Damašek – U syrské metropole dnes vypukly těžké boje. Zemřelo při nich asi 40 lidí, další desítky…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama