Le Penovou za prezidentku nikdo nechce? S Macronem jsou favority francouzských voleb

Paříž - Kandidátka krajní pravice Marine Le Penová a centrista Emmanuel Macron jsou podle aktuálního průzkumu společnosti Harris Interactive nadále favority nedělního prvního kola francouzských prezidentských voleb. I studenti pařížských univerzit budou v prezidentské volbě hlasovat hlavně pro centristu Emmanuela Macrona.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Marine Le Pen, předsedkyně Národní fronty (NF)

Nacionalistka Marine Le Penová je u nich krajně nepopulární - to už by raději viděli v Elysejském paláci například levicového radikála Jeana-Luka Mélenchona, který s ni sdílí odpor vůči Evropské unii. Vyplývá to z rozhovorů, které někteří studenti poskytli ČTK, a potvrzuje to i trend mezi vysokoškolskými studenty ve Francii, který přinesl průzkum internetového serveru Diplomeo.

"Jednoznačně Macron," odpovídá student druhého ročníku politologie Albert, který na dubnovém sluníčku na náměstí Sorbonny před starobylou kaplí svaté Uršuly svačí bagetu. Volbu hlavy státu jako nadšený prvovolič se svými kolegy hodně probírá. Brání se přitom názorům starších voličů, že je nedávný člen socialistické vlády málo čitelný a politicky neukotvený.

"Všichni by chtěli jistotu na desítky let dopředu, ale v nynější globalizující se ekonomice to není možné. Všechny politické ideologie se stejně nakonec podřizují neustále se měnícím podmínkám reálné ekonomiky, pokud tedy nechtějí hospodářství své země poškodit," oponuje za souhlasného přikyvování několika jeho spolužáků.

Macron, který byl v socialistické vládě nynějšího prezidenta Françoise Hollandea a do svého programu jako politik znalý finančních trhů zařazuje mnoho liberálních prvků, se studentům tak jeví jako nejvhodnější kandidát. Sami rádi cestují, využívají mnoha studijních programů s výměnným pobytem po Evropě financovaných Evropskou unií, takže probruselská Macronova orientace jim také vyhovuje.

Hlasovat pro Le Penovou, která chce uzavřít hranice a zavést ochranářská opatření a která potíže svádí v zásadě na imigranty, je podle studentů nemyslitelné. 

Le Penová a Macron jsou podle aktuálního průzkumu společnosti Harris Interactive nadále favority nedělního prvního kola francouzských prezidentských voleb. Macron by přitom svou soupeřku v předpokládaném druhém kole podle výsledků průzkumu porazil, a stal se tak novým prezidentem klíčové země Evropské unie.

Vyhlídky jednotlivých prezidentských kandidátů se před víkendovým hlasováním příliš nemění. Macronovi průzkum slibuje v prvním kole zisk 25 procent hlasů, což je o procento více než v předchozím průzkumu, Le Penová zůstává na 22 procentech.

Za vůdkyní krajně pravicové Národní fronty (FN) ovšem příliš nezaostávají kandidát tradiční konzervativní pravice expremiér François Fillon a kandidát krajní levice Jean-Luc Mélenchon, kteří mohou nyní shodně počítat s 19 procenty hlasů.

Pokud by do druhého kola voleb skutečně postoupil 39letý exministr hospodářství, má velkou šanci porazit kteréhokoli protikandidáta. V případě, že proti Macronovi v rozhodujícím hlasování bude 7. května stát Le Penová, měl by podle průzkumu dostat 66 procent hlasů. Proti Fillonovi by se měl prosadit 68 procenty hlasů a proti Mélenchonovi 60 procenty.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ŽIVĚ: Summit EU začíná. Babiš poprvé reprezentuje Česko

14.12.2017 10:54 Brusel - Posílení spolupráce zemí Evropské unie v obraně a bezpečnosti bude jedním z hlavních témat…

Babiš zamířil do Bruselu. EU znovu nepřehlasuje Česko v otázce migračních…

14.12.2017 10:42 Aktualizováno Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) dnesocestoval na dvoudenní summit v Bruselu. Před odletem řekl,…

Pakt Zeman-Babiš? Česku vládne nejhorší možná kombinace, lamentují Slováci

14.12.2017 10:37 Bratislava - Slovenský tisk značně kriticky komentuje údajný pakt českého prezidenta Miloše Zemana…

První závěry vyšetřovatelů. Co způsobilo explozi v plynovém terminálu?

14.12.2017 09:50 Vídeň - Vyšetřování úterní exploze na plynovém terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama