Teroristický útok v Paříži: IS střílel u Vítězného oblouku, na místě jsou mrtví

Paříž - Z pařížské třídy Champs-Élysées byla dnes večer ohlášena střelba, při které přišli o život nejméně dva lidé: policisty a útočník. Podle pařížské policie šlo s největší pravděpodobností o teroristický čin, na kterém se podíleli nejméně dva útočníci. Jeden z nich je podle listu Le Parisien na útěku.

Přidejte svůj názor 40 komentářů

Teroristický útok v Paříži: Střelec zaútočil na Champs-Élysées

Jeden policista zemřel. Dva další byli při střelbě vážně zraněni, uvedlo ministerstvo vnitra. Potvrdilo jednoho mrtvého policistu, zároveň ale popřelo zprávy některých médií, že mrtví z policejních řad jsou dva.

Podle agentury AFP už se k útoku přihlásila radikální teroristická skupina Islámský stát. Podle prohlášení se střelec jmenoval Abu Yusuf a pocházel z Belgie. Média však později uvedla, že střelcem byl 39letý Francouz Karim Cheurfi,který žil v poklidné čtvrti městečka Chelles na východním předměstí Paříže. Cheufri byl podle listu Le Parisien v roce 2001 usvědčen z útoku na policistu.

Celá Champs-Elysées byla podle BBC evakuována. „Slyšel jsem dva nebo tři výstřely, ale neuvědomil jsem si, že jsou to výstřely. Pak vypukla panika, všichni začali utákat,“ popisuje incident očitý svědek. 

Stanice Sky News s odvoláním na očité svědky uvedla, že útočník vystoupil z auta „s kalašnikovem” a začal střílet.

Výstřely zazněly kolem 21:00  v její blízkosti prodejny Marks & Spencer, z místa činu v panice utíkali turisté i kolemjdoucí.

Podle pařížské policie, kterou citují francouzská média, šlo s největší pravděpodobností o teroristický čin, na kterém se podíleli nejméně dva útočníci. Jeden z nich je podle listu Le Parisien na útěku; podle neoficiálních policejních zpráv do Paříže dorazil vlakem z Belgie.

Tři jiné policejní zdroje, na které se odvolává agentura Reuters, tvrdí, že mohlo jít o ozbrojenou loupež. Mluvčí ministerstva vnitra sdělil, že je příliš brzy hovořit o motivu střelby.

Agentura takés odvoláním na policisty později informovala i o střelbě na dalším místě poblíž bulváru.

Pařížská policejní prefektura na twitteru vyzvala, aby se lidé třídě Champs-Élysées a jejímu okolí vyhnuli. Nad místem střelby přelétává vrtulník, uvedla agentura Reuters.

V prezidentském paláci podle francouzských médií mimořádně zasedají prezident Francois Hollande, premiér Bernard Cazeneuve a jejich nejbližší spolupracovníci.

K incidentu došlo tři dny před nedělním prvním kolem francouzských prezidentských voleb, jejichž zásadním tématem je bezpečnost a teroristická hrozba. V celé Francii platí zpřísněná bezpečnostní opatření.

„Uděláme vše pro boj proti terorismu," reagoval na dění v Paříži francouzský prezident Francois Hollande. 

Kondolence už do Paříže poslal také americký prezident Donald Trump. Ten uvedl, že se zdá, že jde o teroristický útok. "Zdá se, že to nikdy neskončí," posteskl si na kameru.

Vyšetřování incidentu převzalo protiteroristické oddělení pařížské prokuratury. Zabitý útočník byl podle Reuters policii z minulosti znám a bezpečnostní složky nyní prohledávají jeho bydliště.

Pařížská policejní prefektura na twitteru vyzvala, aby se lidé třídě Champs-Élysées a jejímu okolí vyhnuli. Stanice metra, která se nachází uprostřed bulváru, byla uzavřena. Policie podle záběrů televizní stanice France 24 blokuje také velkou část třídy, kam se sjelo mnoho policejních aut.

Policejní odbory podle Reuters na twitteru uvedly, že policista byl zastřelen v autě, které čekalo na zelenou. Útočník byl podle nich ve voze, který projížděl okolo, a policisty si jako terč zvolil záměrně.

K incidentu došlo tři dny před nedělním prvním kolem francouzských prezidentských voleb, jejichž zásadním tématem je bezpečnost a teroristická hrozba. V celé Francii platí zpřísněná bezpečnostní opatření.

Vstupte do diskuze (40)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Každou minutu se rodí se 250 dětí a planeta praská ve švech. Kolik bude na…

24.04.2018 10:07 Londýn – Demografické složení lidské populace se za posledních několik staletí drasticky změnilo.…

Při nehodě v Bavorsku se zabil Čech, další je zraněný

24.04.2018 10:06 Mnichov - Příliš vysoká rychlost byla zřejmě příčinou vážné dopravní nehody na východě Bavorska,…

Muž, který věří, že je Evropa pod útokem. Kdo je Viktor Obrán?

24.04.2018 09:04 Budapešť - Maďarský premiér Viktor Orbán, kterému se v parlamentních volbách 8. dubna podařilo už…

Zákaz zahalování obličeje? Rakouská policie chtěla pokutovat pacienta s…

24.04.2018 08:37 Vídeň - Rakouská policie chtěla uložit pokutu 80 eur (přes 2000 Kč) muži, který na ulici nosil…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama