Francouzská vláda podala po zvolení Macrona demisi

Paříž – Francouzský premiér Bernard Cazeneuve a s ním i celá vláda dnes formálně podala demisi do rukou dosluhujícího prezidenta Françoise Hollandea. Informoval o tom Elysejský palác.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Emmanuel Macron, prezident Francie

Hollande dosluhující kabinet pověřil, aby pokračoval v práci, než bude sestavena nová vláda čerstvě zvolenou hlavou státu Emmanuelem Macronem.

Hollande dopoledne naposledy předsedal pravidelnému středečnímu zasedání vlády. Demisi dostal dopisem poté, co ústavní rada, která má v zemi funkci ústavního soudu, potvrdila odpoledne nedělní zvolení Macrona prezidentem.

Macron by měl dle očekávání oznámit jména členů nového kabinetu, včetně premiéra, v pondělí. Den předtím se v Elysejském paláci sám chopí své nové funkce.

Tamní média uvádí, že má nová vláda dovést zemi do červnových parlamentních voleb. Nemá však jít o prozatímní kabinet, ale o tým, který se má opřít i o důvěru nového parlamentu.

Zatím ale není jisté, že by Macronovo nové hnutí Vpřed!, které se přejmenovává na Francie v pohybu, mělo získat ve volbách většinu. Očekává se proto, že se bude muset v parlamentu opřít o další skupiny.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tusk vypovídal v případu letecké katastrofy u Smolensku

23.04.2018 22:04 Aktualizováno Varšava - Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes vystoupil jako svědek před varšavským soudem v…

Brexit: Mayová utrpěla další porážku, tentokrát od Sněmovny lordů

23.04.2018 21:58 Londýn - Britská premiérka Theresa Mayová čelí při řízení odchodu své země z Evropské unie dalšímu…

Ropa z USA teče do Evropy

23.04.2018 20:35 Londýn - Jak snaha Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) vybalancovat trh s ropou přináší ovoce…

Vévodkyně Kate porodila. Třetí dítě je chlapec

23.04.2018 19:32 Aktualizováno Londýn - Vévodkyně Kate dnes porodila třetího královského potomka. Chlapec se narodil dnes v 11:01.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama