Pod našima nohama číhá obrovské nebezpečí. Supervulkán ohrožuje až půl milionu lidí

Řím – Italský supervulkán Campi Flegrei může vybuchnout mnohem dříve, než se až dosud čekalo. Tvrdí to vědci, kteří s obavami sledují vulkanickou kalderu o průměru 13 kilometrů nacházející se západně od Neapole nad Neapolským zálivem.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Vědci varují před katastrofou

Campi Flegrei „se může blížit do kritické fáze,“ tvrdí vědci z University College London a Vesuvské observatoře. Jejich slova cituje server The Independent. Expert Christopher Kilburn píše v článku pro časopis Nature Communications, že „další nepokoje zvýší možnost erupce.. Je nezbytné, aby na to úřady byly připraveny“.

Vulkán Campi Flegrei - což znamená „Planoucí pole“ ve směsi italštiny a staré řečtiny - není tak mezinárodně známý jako Vesuv, ale v případě výbuchu by mohl být pro města Neapol a Pozzuoli stejně zničující.

Odborníci, kteří studovali aktivitu supervulkánu v průběhu posledních 500 let, tvrdí, že kaldera je po sedm desetiletí „neklidná“, malá zemětřesení už byla zaznamenána v letech 1950, 1970 a 1980. Tamní zemská kůra je pod tlakem a pod ní je uvězněno magma, o kterém se dříve myslelo, že jeho energie bude rozptýlena - ale podle nové analýzy týmu je vše jinak.

Přístav Pozzuoli s odkazem na naměřené údaje uvádí, že od roku 1950 stoupl o čtyři metry a že v uplynulých letech došlo k asi 20.000 otřesům. Před rokem 1950 úroveň země mírně klesala. Pohyb země je způsoben magmatem pod zemí.

Naposledy byl vulkán Campi Flegrei tak aktivní v roce 1538, kdy po 100 letech činnosti sopka vybuchla.

Odborníci se proto obávají, že životy více než 360.000 lidí žijících v oblasti Neapole a kolem vulkánu mohou být v ohrožení. Výbuch by rovněž narušil leteckou dopravu, jak se to stalo už v roce 2010, když vybuchla islandská sopka Eyjafjallajökull a všechny transatlantické lety byly zastaveny kvůli mraků popele.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze se rozhoduje o budoucnosti Evropy? Svět pozorně sleduje Česko

16.12.2017 20:43 Paříž/Berlín/Praha - Volba Prahy pro místo konání konference evropských protiimigračních stran…

Komentář Vojtěcha Varyše: Francie v politickém pekle? Volby jako rána za…

16.12.2017 20:01 Aktualizováno Novým lídrem francouzské pravice, šéfem největší opoziční strany Republikáni (Le Républicans) se…

Kurz sestavil novou vládu, bude prý proevropská

16.12.2017 17:11 Vídeň - Šéf rakouských lidovců (ÖVP) a budoucí rakouský kancléř Sebastian Kurz dnes představil…

Seehofer obhájil post předsedy Křesťanskosociální unie (CSU)

16.12.2017 12:46 Berlín - Bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) si dnes do svého čela znovu zvolila Horsta…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama