Reforma EU? Debata europoslanců se zvrhla, Farage nadával Junckerovi

Štrasburk - V Evropském parlamentu se dnes vedla další debata o budoucnosti unie, přítomni byli předseda Evropské rady Donald Tusk a šéf Evropské komse Jean-Claude Juncker. Mimo jiné zaznělo, aby se kvůli brexitu nezapomínalo na jiné a stejně podstatné věci.

Přidejte svůj názor

Nigel Farage v Evropském parlamentu hovoří s Jean-Claude Junckerem.

Tusk dnes zopakoval, že Evropská unie bude jednat s Británií o budoucích vztazích až v případě "dostatečného pokroku" v rozhovorech o odluce. Londýn musí ctít všechny své finanční závazky, zdůraznil Tusk. Zopakoval i další dvě priority jednání: zajištění práv občanů EU v Británii a ochranu míru v Severním Irsku.

Juncker zdůraznil, že EU se nyní nesmí soustředit jen na brexit, ale pozornost musí věnovat i vlastní reformě. Svůj projev tentokrát pronesl ve všech třech "nejdůležitějších jazycích EU", tedy v němčině, francouzštině i angličtině.

Na nutnosti soustředit se i na budoucnost spolupráce evropské sedmadvacítky po odchodu Británie z EU upozornili také zástupci hlavních parlamentních frakcí včetně předsedy té nejsilnější, lidovce Manfreda Webera, který ve svém projevu tvrdě kritizoval Nigela Farage, bývalého předsedu Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP). Označil ho za zbabělého. "V učebnicích dějepisu bude Farage jedou zobrazován jako někdo, kdo těžce poškodil vlastní zemi," uvedl Weber.

Farage naopak kritizoval Junckera. Řekl o něm, že se snaží Brity zastrašovat a že tato snaha nefunguje. Požadavky na plnění finančních závazků Británie označil europoslanec za vydírání. "Možná jste před dvěma lety zničili řeckou demokracii, s námi se vám to ale nepovede," uvedl Farage.

Místopředseda Evropský konzervativců a reformistů Notis Marias varoval před trestáním Británie. Protievropské nálady podle něj rostou i v jiných částech unie a EU by na ně měla reagovat a reformovat se.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soud se s Abdeslamem nemazlil, za střelbu na policisty dostal přísný trest

23.04.2018 11:49 Aktualizováno Brusel - Na dvacet let poslal dnes belgický soud do vězení Salaha Abdeslama, kterého krátce před…

Macron tvrdě proti uprchlíkům: Parlament schválil přísný imigrační zákon

23.04.2018 11:21 Aktualizováno Paříž - Francouzské Národní shromáždění v neděli večer schválilo přísný protiimigrační zákon, který…

KSČM od revoluce nejblíže k moci? Od Babiše se slušnost nečeká, píše…

23.04.2018 10:38 Bratislava - Komunistická strana (KSČM) v Česku dostala v loňských volbách nejméně hlasů od svého…

V4 ostrouhá? Brusel našel způsob, jak střední Evropě vzít peníze

23.04.2018 09:46 Brusel - Desítky miliard eur z fondů Evropské unie by mohly po roce 2020 místo do zemí střední a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama