Britští konzervativci ztrácejí voliče, labourista Corbyn slibuje boj proti boháčům a elitám

Británie - Předčasné parlamentní volby se budou ve Spojeném království konat 8. června. Britská Konzervativní strana lehce snižuje svůj náskok před labouristickou opozicí, přesto je ale rozdíl mezi nimi stále vysoký. Ově strany již předtsavily svůj volební program.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Vlajka Velké Británie

Pro Konzervativní stranu by nyní ve volbách hlasovalo 45 procent voličů, zatímco pro labouristy 32 procent. Vyplývá to z výsledků posledního průzkumu veřejného mínění, který provedla agentura YouGov pro britský list The Times.

Přesto se zdá, že labouristé posilují. "Velké množství lidí sice nemá ráda vůdce labouristů Jeremyho Corbyna, přesto je ochotná se sebezapřením pro jeho stranu volit," upozornil zástupce agentury Anthony Wells

V dolní komoře britského parlamentu, která má 650 křesel, mají nyní konzervativci lehkou nadpoloviční většinu hlasů. Nad labouristy mají převahu o stovku mandátů.

Labouristé slíbili mimo jiné zvýšení minimální mzdy, znárodnění klíčových podniků, zvýšení veřejných výdajů a větší zdanění bohatých a firem. Corbyn v anglickém městě Bradford nazval program strany "radikálním a odpovědným" a programem "pro všechny". Slíbil, že vyjednávání o odchodu země z Evropské unie dotáhne v případě volebního vítězství do úspěšného konce. Usiloval by při tom především o zachování pracovních míst a o zachování přístupu země na jednotný trh. Konzervativce označil za "diskriminační stranu", která v posledních sedmi letech vládla "bohatým a elitám".

Volební program labouristů vnímají jejich příznivci i odpůrci jako návrat k sociálnědemokratickým kořenům strany, kterou její někdejší předseda a bývalý premiér Tony Blair (1997-2007) přeměnil v "New Labour" - formaci politického středu. Labouristé podle agentury Reuters doufají, že jim příklon více doleva zajistí širší podporu voličů.

Volební program konzervativců, který premiérka Theresa Mayová představila v anglickém městě Halifax, mimo jiné opakuje její postoj, že žádná dohoda ohledně chystaného odchodu země z Evropské unie je lepší než špatná dohoda."Není pochyb o tom, že hlavní výzvou bude vyjednat co nejlepší dohodu pro Británii," uvedla premiérka. "Pokud neuspějeme, důsledky pro Británii a ekonomickou bezpečnost obyčejných pracujících lidí budou strašné," dodala.

Mayová řekla, že strana má pět priorit: silnou ekonomiku, vypořádání se s důsledky brexitu a s rozdělením společnosti. Chce také čelit stárnutí populace a efektivně využívat moderní technologie. Dodala, že budoucí "mainstreamová" vláda bude pracovat pro všechny, nejen pro elity.

Program obsahuje také slib, že konzervativci nezvýší daň z přidané hodnoty a že se ve Skotsku nebude konat referendum o nezávislosti, dokud země nevystoupí z unie. Firmy budou podle programu platit do státní kasy více za najímání zahraničních pracovníků ze zemí mimo EU. Ti zase budou přispívat více do systému státního zdravotnictví.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko má ohromný problém. A není jim jen Zeman, píší v zahraničí

18.11.2017 21:54 Aktualizováno Berlín - Česká republika se opět stala tématem zahraničního tisku. Spiegel Online napsal, že…

V Německu se nadále živě diskutuje o nové vládě

18.11.2017 20:15 Aktualizováno Berlín - V Berlíně dnes pokračuje dlouhá série jednání o nové německé vládě. Na programu jsou…

Nad Finskem proletěl meteor, vědci hledají meteority

18.11.2017 19:02 Helsinky/Praha - Kamera v Laponsku zachytila ve čtvrtek večer v této nejsevernější části Finska…

Lidé se musí mít dobře, zavelel Fico a chce to napsat do ústavy

18.11.2017 16:30 Bratislava - Slovenský premiér Robert Fico zdůraznil, že Slovensko patří k nejsvobodnějším zemím…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama