Usmíření Čechů a Němců může být vzorem pro Balkán, myslí si ministr Gabriel

Berlín - Na české ambasádě v Berlíně se dnes konala konference o západním Balkánu. Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel (SPD) prohlásil, že by se pro tento region mohlo stát vzorem usmíření Čechů a Němců.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Sigmar Gabriel, ilustrační fotografie

Státy západního Balkánu by se podle Gabriela měly více snažit o to, aby překonaly nacionalismus a napětí ve vzájemných vztazích. Ministr nadále počítá s tím, že Bosna a Hercegovina, Srbsko, Černá Hora, Kosovo, Albánie a Makedonie v budoucnu vstoupí do EU.

"Jsme tu jako představitelé dvou zemí, jejichž generace rodičů byla zavilými nepřáteli. Stali se nepřáteli poté, co mírové soužití našich dvou zemí brutálně zničila nacistická politika expanze a agrese," uvedl Gabriel, jehož otec i po válce zůstal přesvědčeným nacionálním socialistou.

"Ničení, devastace a nucené vysídlení obyvatel, všechno tohle zanechalo hluboké a bolestivé jizvy ve vztahu našich dvou zemí - České republiky a Německa. Proto jsme museli obnovit důvěru a naučit se spolu znovu vycházet v míru," poznamenal dále Gabriel.

I když ne každý v Česku a v Německu byl pro nový začátek, nyní jsou obě země dobrými partnery. "Skutečné usmíření mezi našimi zeměmi a dnešní velmi úzké vztahy nejen mezi vládami, ale i společnostmi by možná mohly být inspirací i pro západní Balkán," uzavřel ministr svůj projev.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výrok polského premiéra má vážnou dohru. Na ambasádě v Izraeli se objevil…

18.02.2018 19:47 Aktualizováno Varšava/Tel Aviv- Polský premiér Mateusz Morawiecki v sobotu na mnichovské bezpečnostní konferenci…

Švédsko je na migranty příliš tvrdé? Moc je omezujete, to nejde. Pusťte…

18.02.2018 19:20 Stockholm - Komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muizniek kritizuje Švédsko kvůli jeho…

Na Írán zaútočíme bez váhání, hrozil Netanjahu. Zmínil i Mnichov 1938

18.02.2018 19:11 Aktualizováno Mnichov - V bavorské metropoli dnes končí bezpečnostní konference. Izraelský premiér Benjamin…

CDU Merkelové čeká velká změna, generální tajemník Tauber hodlá odejít

18.02.2018 18:52 Berlín - Generální tajemník německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) Peter Tauber se rozhodl…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama