Německo připravilo "Marshallův plán" pro západní Balkán

Berlín/Bělehrad - Podle bělehradského listu Večernje chce Německo kompenzovat západními Balkánu dlouhé čekání na vstup do Evropské unie. Berlín pro region připravil hospodářský plán. Například by nové dálnice spojily Srbsko s Bosnou a Hercegovinou nebo Bělehrad s Tiranou přes Prištinu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Berlín, ilustrační foto

Německo podle diplomatických zdrojů připravilo "miniMarshallův plán" pro Balkán, který by v příštích několika letech pozvedl ekonomiku regionu. Návrhem by se měla zabývat Evropská rada v Bruselu, která by po jeho schválení vytvořila zvláštní fond pro balkánské země.

Peníze na realizaci plánu s názvem "Berlín plus" by měly mimo jiné poskytnout členové Evropského hospodářského prostoru (EHP), jehož součástí jsou všechny členské státy EU, Island, Lichtenštejnsko a Norsko, a státy patřící k Evropskému sdružení volného obchodu (EFTA), ke kterému kromě již uvedených patří také Švýcarsko.

Ačkoli výše částek na projekt ještě nejsou známy, vzhledem k jeho objemu by měly být značné. Záměrem je totiž vytvořit z regionu během několika let atraktivní hospodářské prostředí. Projekt by mohl financovat i vznik nových firem.

EU by díky "Berlínu plus" mohla získat i kvalifikovanou pracovní sílu a technologicky vyspělý region, který se přibližuje svým západním partnerům.

Záměrem Berlína je také prostřednictvím projektu překlenout nejisté období několika příštích let, v nichž EU tísněná řadou krizí nemá v úmyslu pokračovat v rozšiřování. Silným motivem k aktivaci plánu je také snížit napětí v regionu.

Témata: Německo | srbsko | EU | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slídil Instagram? Sleduje doslova naše pohyby, uživatelé jsou znechuceni

27.05.2018 11:43 Aktualizováno Londýn - Instagram patří mezi nejpopulárnější sociální sítě dnešní doby. Účet na něm mají milióny…

Kurz zopakoval odpor k migračním kvótám, chce měnit mandát Frontexu

27.05.2018 11:36 Vídeň - Rakouský kancléř Sebastian Kurz chce prosadit, aby pracovníci Evropské agentury pro…

Brexit zasahuje až do vesmíru. Co bude s navigačním systémem Galileo?

27.05.2018 08:39 Londýn/Brusel - Až na oběžnou dráhu zasahují spory mezi Londýnem a Bruselem při nynějším…

Mnichov děsil rozzuřený rotvajler. Pokousal pět lidí, policie ho zastřelila

27.05.2018 08:08 Mnichov - Policie v německém Mnichově zastřelila psa, který pokousal pět lidí.

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama