Estonsko převezme předsednictví v EU, chce naplnění migračních kvót

Tallinn - 1. července se předsednictví v EU ujme Estonsko. Premiér pobalstké země Jüri Ratas se domnívá, že evropské země musí naplnit rozhodnutí o uprchlických kvótách. Estonsko nedávno pochválila německá kancléřka Angela Merkelová.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Jüri Ratas, premiér Estonska

Evropská komise nedávno zahájila řízení vůči Česku, Polsku a Maďarsku kvůli tomu, že nenaplňují kvóty na přerozdělování uprchlíků, které unijní ministři vnitra schválili v roce 2015.

"Toto ujednání se musí dodržet," je přesvědčen Ratas. "Když si každá země bude dělat, co se jí zalíbí, pak už nebude žádná EU. Solidarita je velmi důležitá. Estonsko také přijalo uprchlíky z Turecka a Řecka," poznamenal v rozhovoru s německým deníkem Die Welt.

Merkelová je toho názoru, že Evropská komise vůči trojici středoevropských zemí postupuje tak, jak musí. Zároveň vyjádřila přesvědčení, že ani estonské předsednictví osmadvacítce zázraky v migrační politice nepřinese.

Česká republika nyní odmítá naplňovat nejen povinné kvóty, ale i dobrovolný závazek, který předtím učinila. Z celkového počtu přibližně 2600 lidí zatím Česko převzalo jen 12 migrantů. Žádné další už podle nedávného vyjádření ministra vnitra Milana Chovance nepřijme. 

"Nebudeme na tom nic měnit," řekl dnes šéf diplomace Lubomír Zaorálek. Podle něj se státy unie na opatřeních ohledně uprchlíků musejí dohodnout, nikoli se lámat.

Vstupte do diskuze (16)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U řeckého ostrova se utopilo 16 uprchlíků, další jsou pohřešováni

17.03.2018 22:01 Aktualizováno Atény - V Egejském moři u ostrova Agathonisi jižně od ostrova Samos se utopilo 16 uprchlíků, je…

Chotěbuz se opět bouří proti migrantům, v ulicích protestovalo 2000 lidí

17.03.2018 21:48 Aktualizováno Chotěbuz - V centru východoněmeckého města Chotěbuz (Cottbus) se dnes demonstrovalo proti přijímání…

Kiska pohrozil. Chce nepolarizující vládu, jinak důsledně využije pravomoci

17.03.2018 20:54 Aktualizováno Bratislava - Slovenský prezident Andrej Kiska dnes připomněl, že je na rozhodnutí hlavy státu, koho…

Ve Švédsku skončila jednání s KLDR o snížení napětí

17.03.2018 19:37 Stockholm - Švédská ministryně zahraničí Margot Wallströmová a její severokorejský protějšek Ri…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama