SPD tlačí Merkelovou k legalizaci homosexuálních sňatků, kancléřka se zdráhá

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) je sice vstřícná k uprchlíkům, k homosexuálům ale už tolik ne. Sociální demokraté (SPD) naopak chtějí ještě před zářijovými volbami legalizovat manželství párů stejného pohlaví. O věci by se mohlo hlasovat ještě tento týden.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Homosexuálové

Ve spolkové republice je od roku 2001 možné uzavřít registrované partnerství. Legalizaci sňatků homosexuálů podporuje velká většina Němců. Německý parlament by měl ještě tento týden hlasovat o legalizaci manželství párů stejného pohlaví. S návrhem dnes přišli sociální demokraté.

Ještě ve středu by měl příslušnou novelu zákona schválit právní výbor Spolkového sněmu, kde návrh už dlouho leží. Dosud jeho schválení vždy zablokovaly strany velké koalice, nyní ale sociální demokraté spolu se Zelenými a Levicí novelu podle všeho protlačí.

Merkelová, jejíž konzervativní unie CDU/CSU zatím sňatky homosexuálů odmítala, v pondělí v živě přenášeném rozhovoru s časopisem Brigitte řekla, že by se přikláněla k možnosti, aby poslanci její strany o příslušném zákonu hlasovali "podle svého svědomí". Také poznamenala, že nemá radost z toho, že se téma "manželství pro všechny", jak se mu v Německu říká, stalo předmětem volební kampaně. Zároveň ale podotkla, že se její názor na tuto otázku v průběhu času mění.

"Pro rozhodnutí svědomí není třeba žádný časový limit," poznamenal dnes Schulz, podle něhož tak s hlasováním ve Spolkovém sněmu není třeba čekat na další volební období. Sociální demokraté proto již oslovili CDU/CSU. Pokud koaliční partner odmítne společný postup, je SPD připravena postupovat jednostranně.

Ve Spolkovém sněmu by mělo takzvané manželství pro všechny získat pohodlnou většinu, neboť konzervativní poslanci při hlasování nebudou vázáni stranickou direktivou.

Sociální demokraté nečekají, že by se v takovém případě současná velká koalice rozpadla, i proto, že do voleb zbývají už jen tři měsíce. Stejně to vidí i šéfka poslanců CSU Gerda Hasselfeldtová, podle níž by koalice takové hlasování ustála.

Ze stran, které po nich pravděpodobně usednou ve Spolkovém sněmu, takové sňatky odmítá vedle CDU/CSU jen Alternativa pro Německo (AfD).

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Protesty vyvolávají u Merkelové otázky o jejích rozhodnutích. Velké chyby…

19.09.2017 22:11 Aktualizováno Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) se při své volební kampani stále častěji setkává…

Německá policie vyšetřuje ženu kvůli pokusu o útok na Merkelovou, mávala…

19.09.2017 22:11 Aktualizováno Berlín – Policie v Německu vyšetřuje třiašedesátiletou ženu. Která je podezřelá z pokusu o útok na…

Ostrov Lampedusa vítal uprchlíky s otevřenou náručí, se nyní hroutí pod…

19.09.2017 22:11 Aktualizováno Lampedusa (Itálie) - Ostrov byl italským symbolem solidarity a zveřejněná videa v televizích…

Německá uprchlická politika se po volbách nezmění. Může ale dojít na země…

19.09.2017 22:11 Aktualizováno Berlín - Německé parlamentní volby nebudou mít dle politologů zásadní dopady na uprchlickou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama