Konec svobody slova v Německu? Sociálním sítím hrozí vysoké pokuty, zákon schválen

Berlín - Spolkový sněm dnes schválil zákon, podle kterého bude od 1. ledna 2018 sociálním sítím v Německu hrozit pokuta až 50 milionů eur, pokud nebudou důsledně mazat protiprávní obsah. Kritici se obávají, že to povede k přehnanému mazání příspěvků, což by podle nich mohlo ohrozit svobodu slova.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

počítače

Dnes schválený návrh počítá s tím, že sociální sítě budou muset dodržovat závazné standardy. Ty mají všem uživatelům umožnit jednoduše a kdykoli nahlásit obsah, který je v rozporu se zákonem. Sociální sítě musí takové stížnosti okamžitě přezkoumat a zjevně protiprávní příspěvky do 24 hodin smazat. V nejasných případech mají na posouzení sedm dní, výjimečně i více.

Firmám, které se pravidly nebudou řídit, hrozí dvojí trest. Jednak pokuta až pět milionů eur (131 milionů korun) pro osobu zodpovědnou za vyřizování stížností na protiprávní obsah, jednak pokuta až 50 milionů eur pro celou společnost. Každá sociální síť, ať už je její sídlo v jakékoli zemi, přitom bude muset mít v Německu zodpovědnou osobu, na níž se bude možné obrátit.

"Svoboda vyjadřování má v naší živé demokracii obrovský význam. I urážlivá a odpudivá vyjádření a dokonce i lež mohou spadat pod svobodu slova. Svoboda vyjadřování ale končí tam, kde začíná trestní právo," řekl už dříve ke svému návrhu ministr spravedlnosti Heiko Maas (SPD), podle něhož tato svoboda nekryje podněcování k nenávisti nebo pomluvy.

Facebook podle něj maže 39 procent protiprávního obsahu, který mu nahlásí uživatelé, Twitter dokonce pouhé jedno procento. Společnost Google na platformě YouTube ovšem maže 90 procent videí, která porušují německé zákony.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš dorazil do sídla NATO. Odmítl tvrzení Moskvy spojující ČR s novičokem

22.03.2018 14:51 Aktualizováno Brusel - Český premiér v demisi Andrej Babiš dnes zavítal do centrály NATO v Brusel. Označil za lež…

"Případ pro Poirota". Londýn měl zásoby novičoku, naznačil ruský…

22.03.2018 14:37 Londýn - Diplomatická válka kvůli kauze Skripal mezi Londýnem a Moskvou nebere konce. Ruský…

Pomsta Libyjců za bombardování? Obviněný Sarkozy se rozkřikuje, prý je…

22.03.2018 14:04 Paříž - Francouzský exprezident Nicolas Sarkozy řekl, že obvinění z nezákonného financování…

Babiš odmítl czexit. Migrační krizi je třeba aktivněji řešit mimo Evropu,…

22.03.2018 13:44 Berlín - Český premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) poskytl rozhovor německému listu Die Welt. Řekl,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama