Muslimka založila v Německu liberální mešitu, teď jí vyhrožují smrtí. Může za to Erdogan, tvrdí žena

Berlín – Zakladatelka nové liberální mešity v německém Berlíně je pod nepřetržitou policejní ochranou, protože obdržela více než 100 výhrůžek smrtí. Informuje o tom deník Kroner Zeitung.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Muslimové, islám

Právnička Seyran Atesová v německé metropoli založila na začátku tohoto liberální mešitu Ibn Ruschd-Goethe. Atesová je kurdská muslimka narozená v Turecku, která kritizuje vládu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Podle jejich slov ji teď Erdoganovi fanoušci každý den vyhrožují smrtí.

Diyanet - Úřad pro náboženské záležitosti, který představuje náboženskou autoritu turecké vlády, okamžitě napadl Atesovou a její mešitu. Obvinil její zakladatelku, že má blízké vztahy s duchovním Fethullahem Gulenem, kterého Turecko viní z pokusu o puč.

Právě kvůli kritice Diyanetu se mešitě celá řada muslimů obloukem vyhýbá. A Atesová čelí výhrůžkám, kvůli kterým ji musí hlídat policisté. „Na sociálních médiích jsem dostala kvůli zřízení mešity tolik výhrůžek, že Národní kriminální úřad dospěl k názoru, že musím být celý den pod ochranou,“ přiznala právnička.

Sám Erdogan o mešitě údajně prohlásil, že by měla být co nejdříve uzavřena. „To opět ukazuje dětského ducha Erdogana, který nikdy nepochopil demokracii a nikdy ji ani pochopit nechtěl. Erdogan neuznává osobní svobody,“ udeřila na něj Atesová.

Věří také, že turecká vláda chce mešitu uzavřít kvůli její liberální interpretaci islámu i napojení na Gullena. Jde o jedinou mešitu v Německu, která je otevřena sunnitům i šíitům. Navíc se tam mohou modlit muži a ženy v jedné místnosti a navíc tam ženy nemusí nosit šátky.

Loni po nezdařeném pokusu o puč mnozí členové Gullenova hnutí a kurdské opozice uvedli, že čelí nárůstu násilí ze strany tureckých nacionalistů. Skutečnou hrozbu pak představuje skupina známá jako Šedí vlci, která napadá Erdoganovy odpůrce v Německu a která se také několikrát násilně střetla s Kurdy.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soudní dvůr EU zamítl Janukovyčovo odvolání proti sankcím

19.10.2017 12:56 Luvemburk - Soudní dvůr EU nevyhověl odvolání ukrajinského exprezidenta Viktora Janukovyče a jeho…

Do německého parlamentu poprvé nakráčí AfD, političtí oponenti trnou hrůzou

19.10.2017 12:30 Berlín - Německé parlamentní strany se připravují na to, že s nimi v zákonodárném sboru bude i…

Dvojí metr Bruselu? Komise je na "zlobivé členy" přísnější, stěžoval si…

19.10.2017 12:01 Brusel - Český premiér Bohuslav Sobotka požádal předsedu Evropské komise Jeana-Claudea Junckera,…

Zhoubný vliv Babiše, píšou slovenské listy. V českých volbách jde o…

19.10.2017 11:50 Bratislava - Volby v Česku jsou jedním z hlavních témat slovenských médií. Například list Sme dnes…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama