Francie zakáže spalovací motory u aut. Ekologové novinku vítají

Francouzský ministr životního prostředí Nicolas Hulot minulý týden na tiskové konferenci oznámil, že Francie se vzdá aut, která jezdí na benzín či diesel. Podle jeho plánu by se tak mělo stát nejpozději do roku 2040. Ministr toto oznámil společně se sérií dalších environmentálních opatření, které jsou součástí politiky nového prezidenta Emmanuela Macrona.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Ilustrační foto

Ministr Hulot odhalil francouzské plány na absolutní zákaz automobilů, které jako pohonnou hmotu využívají naftu či benzín. Sice uznal, že tento nový cíl „umístí pod tlak francouzské automobilky“, ale zároveň se podle něj prý pracuje na projektech, které nový směr automobilovému průmyslu umožní.

Součástí plánu je i to, že chudší domácnosti dostanou možnost vyměnit svá znečišťující vozidla za čistější a ekologičtější variantu. Tato informace přišla pouhé dva dny poté, co automobilka Volvo oznámila, že od roku 2019 plánuje vyrábět pouze elektrická a hybridní vozidla.

Hulot dále oznámil, že od roku 2022 přestane Francie využívat k výrobě elektřiny uhlí a do nových efektivních způsobů její výroby hodlá investovat až 4 miliardy euro (více než 100 miliard korun). Letošní oznámení jsou součástí pětiletého plánu, který má podporovat čistou energii a splnit podmínky, ke kterým se země zavázala v Pařížské dohodě. (dohoda o omezení emisí CO2 po roce 2020 – pozn.red.)

Ministr dále prohlásil, že vláda chce „udržet svou vedoucí pozici“ v boji proti klimatickým změnám. „Chceme jasně ukázat, že boj proti změně klimatu může vést k vylepšení každodenního života Francouzů,“ vysvětlil Hulot. Mezi jeho další oznámení pak patřily plány na konec dovážení palmového oleje a neudržitelným způsobem pěstované sóji. Sklízení těchto produktů totiž přispívá k odlesňování Země, zejména v Amazonském deštném pralese a v Kongu.

Automobilky jsou připravené, ekologičtí aktivisté jásají

Výrobce automobilů Hyundai považuje nápad za odvážné vizionářské prohlášení, ale s konkrétním řešením počká podle toho zda a v jaké podobě bude novela schválena. Je však prý připraven se přizpůsobit.„Máme v zásobě vyzkoušené a prověřené pokročilé alternativní technologie pohonu, které jsou schopné spalovací motory nahradit, bude-li to třeba,“ uvedl pro EuroZprávy.cz ředitel Oddělení vnějších vztahů společnosti Hyundai Petr Vaněk.

Krok francouzského ministra uvítal předseda Dětí Země Miroslav Patrik. Děti Země se zaměřují na ochranu životního prostředí. „Zákaz používání spalovacích motorů ve Francii bereme jako pozitivní krok, neboť se tím může jednak urychlit rozvoj a využití ekologičtějších technologií pro mobilitu, ale hlavně to může změnit náš pokřivený pohled na rizika a negativa automobilové kultury,“ řekl pro náš server Patrik. Automobilová kultura nám podle něj už přerůstá přes hlavu..

Parlament bude o zákonu hlasovat pravděpodobně v průběhu letošního podzimu. Francie není jedinou zemí, která má spadeno na spalovací motory. Nizozemí a Norsko se již dříve vyjádřili, že by se jich chtěli zbavit do roku 2025 a Německo s Indií oznámilo podobné plány na rok 2030.

Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zvrácenost? Tento řezník vyrábí nápoje z masa

22.01.2018 03:16 Berlín - Již téměř šest týdnů nabízí řezník Peter Klasse ze západu Německa nové nápoje z masa.…

Ženy se vydaly na pochod proti Trumpovi, ten jim poslal jízlivý tweet

21.01.2018 20:24 Londýn/Sydney/Washington - Tisíce lidí v Evropě a Austrálii se dnes připojily k druhému pochodu za…

Exkancléř Schröder ukázal novou partnerku, bulvární média šílí

21.01.2018 20:13 Berlín - Gerhard Schröder se ukázal ve společnosti s novou partnerkou, korejskou manažerkou Kim So…

V Chotěbuzi opět vypukly konflikty mezi Němci a cizinci

21.01.2018 19:54 Aktualizováno Chotěbuz - Ve východoněmeckém městě Chotěbuz opět propukly konflikty mezi Němci a cizinci. Na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama