Europarlament kritizuje britský návrh o občanech EU, prý je diskriminační

Brusel - Kolem brexitu už je zase dusno. Britský návrh přístupu k unijním občanům poté, co Spojené království opustí Evropskou unii, je dle Evropského parlamentu diskriminační.

Přidejte svůj názor

Brexit, ilustrační foto

Na konci června britská premiérka Theresa Mayová uvedla, že chce, aby s občany Evropské unie žijícími v zemi legálně k zatím nestanovenému datu nepřetržitě alespoň pět let bylo i po odchodu Británie z evropského bloku zacházeno jako s Brity, tedy aby měli stejná práva například pokud jde o lékařskou péči a školství. Brexitový vyjednávač za EU Michel Barnier ale vzápětí britský návrh označil za málo ambiciózní, nejasný a s nedostatečnými zárukami.

V dnešním dopise adresovaném Barnierovi představitelé europarlamentních uskupení upozorňují, že odmítnou jakoukoli dohodu s Londýnem, která učiní z obyvatel členských států občany druhé kategorie. "Evropský parlament si vyhrazuje právo odmítnout jakékoli ujednání, které bude hůře než nyní nakládat s občany EU, a to nehledě na jejich národnost," cituje z dopisu britský deník The Guardian.

Dopis, jehož autorem je předák liberálů a europarlamentní koordinátor pro brexit Guy Verhofstadt, podepsali také představitelé europarlamentních skupin lidovců, sociálních demokratů, zelených a levice.

Europoslanci v dopise uznávají demokratické právo Británie unii opustit, tvrdí ale, že to ekonomicky ostrovní zemi a ani zbytku Evropy neprospěje a že brexit jen omezí výsady občanů.

V komunitě Evropanů žijících v Británii panuje rozhořčení z toho, že zhruba 150.000 z nich bude muset znovu žádat o karty opravňující k trvalému pobytu v zemi. Sdružení občanů EU v Británii pak obecně kritizují nejasnost plánu vlády na zajištění práv občanů EU po brexitu, tedy po vystoupení Británie z EU. "Jsme hořce zklamáni. Nevypadá to jako dokončený dokument. Nevypadá to jako dokument EU, který je definitivní a směrodatný," postěžoval si například spoluzakladatel iniciativy hájící zájmy občanů EU v Británii Nicolas Hatton.

Skupina uvítala rozhodnutí vlády upustit od kontroverzního požadavku, aby si "ekonomicky neaktivní" osoby, včetně studentů či rodičů pečujících o dítě, musely samy platit zdravotní pojištění, pokud se nechtějí vystavit po brexitu hrozbě deportace. Právě to ale podle Hattona ukazuje, že Soudní dvůr EU musí zůstat konečným rozhodcem ve sporech týkajících se práv občanů, protože Británie se rozhodla interpretovat požadavky EU na zdravotní pojištění odlišně od zbytku Evropy.

Návrh pravidel pobytu občanů EU v Británii zatím nepřináší žádné povinnosti pro české občany, řekla dnes novinářům britská velvyslankyně v ČR Jan Thompsonová. Zdůraznila také, že britská vláda usiluje o to, aby občané EU žijící v Británii měli dost času na vyřízení všech potřebných dokumentů, až to bude třeba. Londýn pro budoucí registraci občanů ze zemí EU trvale žijících v Británii připravuje registrační systém.

"Čeští občané teď nemusí dělat vůbec nic, nemusí zatím žádat o žádné dokumenty. Pracujeme na systému, který bude sloužit k podávání žádostí a registraci," uvedla dnes Thompsonová. "Až opustíme EU, lidé budou potřebovat jiný status a jiné dokumenty, budou se muset obrátit na naše úřady," doplnila.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Herec Willy Toledo je vyšetřován kvůli urážce náboženského cítění

23.05.2018 04:27 Madrid - Španělský herec Javier Bardem kritizoval místní justici za to, že předvolala k soudu jeho…

Konec rasismu a odporu k migraci? Jsme na kritické křižovatce, varuje…

23.05.2018 00:01 NÁZOR - Královská svatba ve Velké Británii byla velmi inkluzívní, zatímco brexit chce zavírat,…

Bulharsko neplní kritéria pro přijmutí eura, tvrdí EK

22.05.2018 21:53 Brusel - Bulharsko, které doufá v brzké zavedení eura, ještě neplní veškerá kritéria nutná pro…

Šéf Facebooku se v EP omluvil, že se jeho firma málo bránila zneužívání

22.05.2018 21:09 Aktualizováno Brusel - Zakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg se dnes vpodvečer v Bruselu na setkání s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama