Katolíci se vydali pomáhat uprchlíkům. Vláda jejich úsilí podporuje

Řím - Italské katolické komunity pomáhají syrským uprchlíkům a bezpečně je dopravují do Itálie. Tamní vláda iniciativu podporuje a chystá se na pomoc dalším 500 uprchlíků z oblasti Afrického rohu. Katolické komunity následně pomáhají se začleněním Syřanů do běžného života.

Přidejte svůj názor 36 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

Server Politico informuje o snahách italských katolických komunit zachránit a bezpečně dopravit syrské uprchlíky, kteří prchají před válkou. Humanitární projekt jakéhosi koridoru spustila katolická komunita Sant´Egidio. V rámci projektu už bezpečnou cestou zachránila na 850 uprchlíků. Jednou ze zachráněných rodin je také rodina Syřana Aymana. Toho se podařilo přepravit letecky i s jeho ženou Rawiou a jeho třemi dcerami do Říma.

"Když jsme opouštěli svůj domov v Sýrii, všechno bylo zničené," sdělil pro Politico Ayman. Ten chtěl přitom původně sám uprchnout na člunu, který ho měl dopravit přes Turecko dál do Evropy. Nakonec se v něm však hnulo svědomí a rodinu neopustil. Jeho rodina se tak vydala ze zničeného města Homs.

"Jedinou efektivní cestou jak bojovat s nelegální migrací a nezákonným pašováním lidí je poskytnutí skutečné alternativy," míní Andrea Riccardi, který stál za vznikem komunity Saint´Egidio. Komunita vznikla v šedesátých letech minulého století a dnes má přes 50 tisíc členů z více jak 70 zemí světa. Riccardi společně s křesťanským hnutím Federation of Evangelical Churches and the Waldensian Table celý projekt na záchranu Syřanů zorganizoval a rozjel v únoru 2016.

Italská vláda oficiálně podpořila tři náboženské skupiny v prosinci 2015 a podepsala dohodu o udělení až 1 000 povolení k pobytu z humanitárních důvodů během dvouletého období. "Když se bezpečně dopravil poslední uprchlík, zauvažovali jsme o nové iniciativě," říká Mario Giro, náměstek ministra pro zahraniční věci a mezinárodní spolupráci, který také patří ke skupině Sant´Egidio. 

Koridory fungují v souladu s unijním právem a pravidly Schengenského prostoru. Podle daných úmluv přináleží občanství neevropským obyvatelům poskytnutím dočasných humanitárních víz, která jsou platná pouze v rámci dané země. Následně mohou tito uprchlíci legálně požádat o plnou mezinárodní ochranu podle azylového zákona. 

Program si vybírá ty, kteří jsou nejzranitelnější. Jde tedy především o rodiny s novorozenci nebo nemocnými dětmi, těhotné ženy a samoživitelky, postižené a starší. Místní humanitární pracovníci v Sýrii naváží kontakt s uprchlíky a ověří si jejich identitu, následně italská ambasáda zkontroluje prověřování uprchlíků a libanonský ministr vnitra ověří jejich případnou kriminální minulost. Pokud se nevyskytne žádný problém, žadatelům jsou poskytnuta humanitární víza. Proces může být zdlouhavý, zejména pokud požadované dokumenty uprchlíci nejsou schopni doložit. Poslední fází procesu je ověření informací s evropskými databázemi na italských hranicích. 

Dalším takto zachráněným utečencem je mladý Samer s manželkou a třemi dětmi. Ten uvázl v libanonském uprchlickém táboře po období čtyř let. "Život ve stanech byl těžký, zejména v zimě. Putovali jsme od stanu ke stanu ve snaze sehnat nějakou pomoc, když jsme konečně narazili na někoho ze Sant´Egidio," sdělil pro server Samer. 

Jeden z takto zachráněných Syřanů žije se svými rodiči už rok ve vesnici nedaleko Boloně. Mluví už téměř plynně italsky a pracuje jako tesař, zatím na smlouvu na dobu určitou. "Jak já miluji sníh, neviděl jsem ho nikdy předtím," říká 28letý tesař Dani. 

Italské katolické komunity pomáhají s následným financováním cestování, živobytí, vzdělání a profesních kurzů. Na projekt zatím vynaložily na 1 milion eur. Italská vláda projektům prakticky nedává ani korunu. Saint´Egidio plánuje rozjet mise také ze západoafrického Maroka a následně také z Etiopie. Cílem by mělo být bezpečné přemístění utečenců z Afrického rohu, zejména ze Somálska a Eritree. 

Itálie by měla garantovat 500 dalších míst hlavně pro Eritrejce. Iniciativa se však zatím zdá jako kapka v oceánu. K italským břehům jen za první polovinu letošního roku připlulo na 85 tisíc migrantů.

Italská iniciativa našla odezvu i v další evropské zemi - ve Francii. Ta by měla prostřednictvím francouzských buněk Sant´Egidio poskytnout bezpečné zázemí dalším 500 utečencům. 

Vstupte do diskuze (36)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nepoučujte nás, naštval se na Česko a další země kvůli migrantům italský…

21.07.2017 22:26 Aktualizováno Řím - Italský premiér Paolo Gentiloni vzkázal zemím visegrádské skupiny (V4), že jeho země se…

Diana nebyla blázen, byla jen hysterická a vypočítavá, tvrdí spisovatelé a…

21.07.2017 22:25 Aktualizováno Londýn - Lady Dianu Británie milovala. Princezna z lidu působila mile a dobrosrdečně, na veřejnosti…

Polský senát dnes jednal o kontroverzním zákonu o nejvyšším soudu

21.07.2017 21:16 Varšava - Polský senát dnes celý den jedná o kontroverzním zákonu o nejvyšším soudu. Před budovou…

Hitler měl před válkou jiné plány. Tisíce lidí pro něj stavěly obří projekt

21.07.2017 21:06 Nacistický vůdce Adolf Hitler je je neodmyslitelně zapsán do historie jako osoba, která vyvolala…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama