Jourová hrozí Polsku odebráním dotací EU: Diktaturu nebudeme platit

Brusel/Varšava - Česká eurokomisařka Věra Jourová pohrozila Polsku odebráním dotací z evropských fondů. Evropští daňoví poplatníci by podle ní těžko chtěli financovat zřízení "nějaké formy diktatury" v některé ze členských zemí.

Přidejte svůj názor 56 komentářů

Věra Jourová, česká eurokomisařka pro spravedlnost

Evropská komise se dnes zabývala situací v Polsku. "Poslední návrhy změn soudního systému v Polsku, které nyní projednává polský parlament, výrazným způsobem zvyšují ohrožení vlády práva v zemi, domnívá se Evropská komise," řekl první místopředseda EK Frans Timmermans.

"Změny by zlikvidovaly jakoukoliv zbývající nezávislost soudů a dostaly soudní systém pod plnou politickou kontrolu vlády," upozornil. Soudci by jen sloužili svým politickým pánům a byli by na nich zcela závislí.

Poslední reformy podle Timmermanse také nemusí být v souladu s polskou ústavou. To ale není ani možné posoudit vzhledem k situaci kolem tamního ústavního soudu.

Reformy také možná neodpovídají evropskému právu, což může v budoucnu způsobit potíže každému, kdo by chtěl v Polsku obchodovat, podnikat či jen zemi navštívit. "Nikdo nechce jít k soudu, kde se musí ptát, jestli soudci náhodou nezavolá nějaký ministr. Tak nezávislé soudnictví nepracuje," poznamenal Timmermans.

Podle Jourové nyní "věci v Polsku míří špatným směrem". "Jsme svědky systematického odbourávání právního státu v Polsku, neboť se ničí rovnováha mezi soudní a výkonnou mocí," uvedla.

"Musíme hovořit o dodržování základních práv a zásad právního státu jako o podmínce, aby člen Evropské unie dostával peníze evropských daňových poplatníků," řekla Jourová v rozhovoru pro dnešní vydání německého listu Neue Osnabrücker Zeitung (NOZ). Nedokáže si prý představit, "že by třeba němečtí či švédští daňoví poplatníci chtěli financovat zřízení nějaké formy diktatury v některém z dalších členských států EU".

V případě odebrání evropských dotací by nemohlo jít o finance ze současného rozpočtového období, ale až z příštího, které začíná v roce 2021. Polsko je největším příjemcem evropských dotací.

Výrazně se nyní přiblížila chvíle, kdy komise navrhne členským zemím, aby rozhodly, že v Polsku jsou závažně a trvale porušovány hodnoty, na nichž je Evropská unie založena. Tím by se poprvé v historii otevřela cesta k možnosti potrestat členskou zemi EU odebráním některých hlasovacích práv. O věci by však musely ostatní státy rozhodnout jednomyslně a Maďarsko dosud dávalo najevo, že s jeho podporou počítat možné není.

Vstupte do diskuze (56)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ženy se vydaly na pochod proti Trumpovi, ten jim poslal jízlivý tweet

21.01.2018 20:24 Londýn/Sydney/Washington - Tisíce lidí v Evropě a Austrálii se dnes připojily k druhému pochodu za…

Exkancléř Schröder ukázal novou partnerku, bulvární média šílí

21.01.2018 20:13 Berlín - Gerhard Schröder se ukázal ve společnosti s novou partnerkou, korejskou manažerkou Kim So…

V Chotěbuzi opět vypukly konflikty mezi Němci a cizinci

21.01.2018 19:54 Aktualizováno Chotěbuz - Ve východoněmeckém městě Chotěbuz opět propukly konflikty mezi Němci a cizinci. Na…

Velká koalice v Německu? Čeká nás ještě hodně práce, upozornila Merkelová

21.01.2018 18:32 Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) uvítala dnešní rozhodnutí sociálních demokratů …

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama