Sestřelení letu MH17: Viníkem katastrofy je Ukrajina, tvrdí právník zastupující pozůstalé

Berlín – Od sestřelení letu Malaysia Airlines MH17 nad Ukrajinou uplynuly už tři roky. Boeing 777 byl sestřelen 17. července 2014 v Doněcké oblasti raketou protiletadlového raketového kompletu Buk. Dne 28. září 2016 mezinárodní vyšetřovací komise oznámila, že stroj byl sestřelen raketou odpálenou z území ovládaného proruskými separatisty. Raketový systém byl přivezen z Ruska a tam se po odpalu navrátil. Advokát zastupující rodiny pozůstalých přesto viní Ukrajinu.

Přidejte svůj názor 89 komentářů

Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Tědně před výbuchem.

Právník Elmar Giemulla, který je známým specialistou v oblasti leteckého práva, po nehodě podal jménem skupiny německých občanů na Ukrajinu žalobu, kterou zkoumá Evropský soud pro lidská práva. V rozhovoru pro ruskou agenturu RIA Novosti Giemulla vysvětlil, proč považuje Ukrajinu zodpovědnou za tragédii z roku 2014 a to bez ohledu na to, čí raketa sestřelila letadlo. 

Podle něj žaloba není založena na tom, které straně patřil Buk, kdo ho obsluhoval a komu tedy bude připsána vina. „Jsem přesvědčen, že Ukrajina nesplnila povinnosti v zajištění bezpečnosti svého vzdušného prostoru,“ vysvětluje. Poukazuje na to, že ukrajinská vláda v době sestřelení letadla neovládala východ země, kde panovaly boje.

„Vláda věděla, že mají povstalci mnohem silnější zbraně, než jsou přenosné protiletadlové raketové systémy. Navíc věděli, že několik dní před touto katastrofou bylo nad oblastí ve velké výšce sestřeleno ukrajinské vojenské dopravní letadlo. Ale místo toho, aby kompletně uzavřeli vzdušný prostor v tomto regionu, Ukrajina ho uzavřela pouze do té výšky, ve které se pohybují civilní letadla,“ uvedl s tím, že ukrajinská vláda jednoduše zavřela oči před nebezpečím a neodvrátila katastrofu, i když to bylo v jejich silách.

Giemulla dodal, že zastupuje tři německé rodiny - matku, která ztratila svou dospělou dceru, dvě dospělé děti, které ztratily otce, a mladého muže, kterému zemřela matka. I oni si podle něj myslí, že na vině za smrt jejich blízkých je Ukrajina.

Vstupte do diskuze (89)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Baskové se zalekli? Podpora separatismu klesla, nechtějí dopadnout jako…

15.12.2017 14:42 Bilbao - Podle průzkumu univerzity z Bilbaa poklesl počet Basků, kteří si přejí nezávislost na…

Údajně nezletilý migrant zabil dceru vysoce postaveného úředníka EU. Před…

15.12.2017 14:20 Berlín - Otec žadatele o azyl Husseina Khavariho, který se před soudem zpovídá ze znásilnění a…

EU27 potvrdila začátek druhé fáze jednání o brexitu

15.12.2017 13:26 Brusel - Prezidenti a premiéři 27 zemí EU dnes souhlasili s posunutím vyjednávání o brexitu do…

Policie chtěla do vězení poslat nesprávného, důkazy o jeho nevinně měla k…

15.12.2017 13:14 Aktualizováno Londýn - Dva roky psychické trýznění si musel vytrpět Liam Allan (22), student kriminalistiky,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama