Ať se Česko přihlásí k principům EU, musí změnit myšlení, tvrdí eurokomisař Avramopulos

Atény – Česká republika, Polsko a Maďarsko, které  odmítají přijímat uprchlíky na základě stanovených kvót, by měly spolupracovat s Evropskou unií. Dnes k tomu země vyzval eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Evropská Unie

Státy prý svými skutky mají ukázat, že věří v principy Evropské unie. „Adresuji odtud z Atén poslední výzvu těmto státům: Musí svými skutky prokázat, že věří v principy Evropy," řekl Avramopulos podle agentury DPA.

Česká republika, Polsko a Maďarsko mají ještě jeden měsíc na to, aby ukázaly, že věří v zásady EU, uvedl Avramopulos s odkazem na úterní výzvu Evropské komise. „Naše dveře jsou otevřené, pokud tyto země změní způsob myšlení," dodal.

Evropská komise tento týden zahájila druhou fázi řízení proti zmíněné trojicí zemí. Pokud do měsíce neukážou vůli plnit své povinnosti v souvislosti s programem přijímání žadatelů o azyl podle kvót z Řecka a Itálie, mohl by spor skončit u soudu EU. Pokud by Soudní dvůr EU dal za pravdu komisi, hrozily by zemím vysoké pokuty.

Evropská komise dnes zároveň uvolnila dalších 209 milionů eur (téměř 5,5 miliardy korun) pomoci Řecku, které má peníze použít na poskytování ubytování uprchlíkům v nájemních domech a hrazení základních potřeb. I s nejnovější pomocí dostalo Řecko na uprchlíky dohromady 401 milionů eur. „Evropa znamená solidaritu a o tom je dnešní rozhodnutí," poznamenal k tomu Avramopulos.

Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kurz sestavil novou vládu, bude prý proevropská

16.12.2017 17:11 Vídeň - Šéf rakouských lidovců (ÖVP) a budoucí rakouský kancléř Sebastian Kurz dnes představil…

Seehofer obhájil post předsedy Křesťanskosociální unie (CSU)

16.12.2017 12:46 Berlín - Bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) si dnes do svého čela znovu zvolila Horsta…

Kdo podporuje teroristy? Zbraně IS mají podivný původ

16.12.2017 12:01 Aktualizováno Londýn - Zbraně pocházející z východní a střední Evropy tvoří třetinu arzenálu teroristické…

Seehofer si pochvaluje usmíření mezi Českem a Bavorskem

16.12.2017 11:51 Berlín - Končící bavorský premiér Horst Seehofer dnes jako jeden z úspěchů posledních let vyzdvihl…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama