Francie zavřela deradikalizační centrum. Radikálové se dobrovolně nehlásili a tak zelo prázdnotou

Paříž – Jediné francouzské deradikalizační centrum končí svou činnost a definitivně zavírá své dveře. Stalo se tak kvůli tomu, že většinu času zelo prázdnotou.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Islámský stát

Radikalizace mladých muslimů je ve Francii a dalších evropských zemích rostoucím problémem. Francouzské ministerstvo vnitra proto přišlo s plánem „deradikalizovat" ty, kteří se zapojili do radikální islamistické scény. Loni vzniklo středisko, které bylo oficiálně nazváno „Centrum prevence, reintegrace a občanství" a které sídlí v Beaumont-en -Véron.

Teď ale francouzské ministerstvo vnitra oznámilo, že centrum ukončí svou činnost kvůli nedostatku dobrovolných účastníků. V zařízení s kapacitou 25 lůžek totiž pobývalo pouhých devět osob, uvedl francouzský deník L'Express. A z devíti lidí, kteří se dobrovolně zúčastnili programu, nikdo kurz nedokončil.

„Navzdory kompetenci, odhodlání a investicím zaměstnanců centra, kteří prokázali své know-how k zajištění multidisciplinární péče o příjemce, nebyl experiment přesvědčivý,“ postekl si ministr vnitra Gérard Collomb. Uvedl také, že ministerstvo nařídilo okamžité využití centra k jiným účelům. Vláda podle něj bude pokračovat v programu deradikalizace, ale pravděpodobně v mnohem menším měřítku.

Umístění v centru bylo naprosto dobrovolné a nikdy se do něj nepodíval žádný islamista, který by byl považován za nebezpečného, protože ti, kteří se dopustili násilných činů, nemohli o umístění do zařízení požádat.

Centrum se dostalo do centra zájmu v lednu, když se ukázalo, že jeden z prvních obyvatel, mladý muž Mustafa S., byl zatčen kvůli terorismu a navíc byl podezřelý z toho, že chtěl v roce 2016 odcestovat do Sýrie, aby se připojil k islamistickým skupinám.

Uzavření zařízení bude pravděpodobně vítanou zprávou pro místní obyvatele, kteří v loňském roce negativně reagovali na jeho otevření. Mnoho lidí vyjádřilo odpor, místní varovali, že centrum by mohlo ohrozit jejich malé město.

Radikalizace je ve Francii rostoucí problém, zejména v oblastech s velkým počtem obyvatel s migračním pozadím, jako jsou některá předměstí Paříže. Zdrojem radikalizace jsou také francouzské věznice, některé francouzské bezpečnostní složky jim občas dokonce přezdívají „teroristické univerzity".

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Princi Harrymu a jeho snoubence přišel podezřelý balíček s bílým práškem a…

22.02.2018 19:10 Londýn - Britská policie zahájila vyšetřování kvůli podezřelému balíčku, který dorazil minulý týden…

Švédská tajná služba varovala před zásahy do voleb, největší hrozbou je…

22.02.2018 19:02 Stockholm - Švédská tajná služba se obává, že parlamentní volby ve Švédsku, které se budou konat na…

Bezdomovec ukradl půl milionu eur, lup mu ale prý někdo sebral

22.02.2018 18:57 Paříž - Policie dopadla francouzského bezdomovce, který loni v prosinci ukradl na letišti v Roissy…

Na Slovensku projelo auto davem dětí. Několik zraněných

22.02.2018 17:21 Bratislava - Řidič osobního auta dnes na východním Slovensku dostal smyk a vrazil do skupiny 12…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama