Konec sebevražedných útočníků? Jejich místo zaujme nová technologie

Varšava - Již příští rok začnou polští odborníci vyrábět dron DragonFly. Zajímavé je na něm to, že slouží jako kamikaze, tedy k pořádání "sebevražedných" náletů. Ponese hlavice specializované proti lidem i proti obrněné technice. O novince informoval server Defence24.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Dron DragonFly

Dron DragonFly (v překladu vážka) vznikl na základě požadavku polské armády v dílně výzkumného ústavu Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia (WITU). Jeho hlavním účelem je přelétat nad oblastí zájmu a najít kýžený cíl. Poté na povel operátora zaútočí. Kvůli tomu patří do kategorie tzv. opožděné munice (loitering munition).

Tento typ munice se objevil již v 80. letech 20. století a získává čím dál tím větší popularitu. V poslední době především právě v podobě snadno manipulovatelných dronů, které voják vypustí nad cílovou oblastí a přesně zasáhne potřebný bod, například opevněné kulometné hnízdo.

Ústav WITU letos prodal veškerá licenční práva firmě WZL2, která bude zbraň nadále vyvíjet a prodávat. Firma je také polská, respektive patří pod skupinu PGZ (Polska Grupa Zbrojenowa).

S dronem budou operovat zejména speciální jednotky a síly teritoriální obrany a jeho uplatnění leží v urbanizovaném prostředí, kde je třeba cíl velmi důkladně vizuálně identifikovat, ale leží mimo přímou viditelnost.

DragonFly má dolet 10km a ve vzduchu vydrží 20 minut. Maximálně může letět rychlostí 60 km/h a podle tvůrců dokáže pokračovat v letu i když narazí například do větve nebo okenní tabule. Je dlouhý 90 cm a široký 70 cm. Použitelný by měl být za jakýchkoliv podmínek díky tomu, že je uzpůsobený k využití denní, noční i termovizní kamery.

Sériově se má začít vyrábět v roce 2018 a s nejvyšší pravděpodobností se okamžitě stane výzbrojí polské armády. Ta se o možnost bojových dronů zajímá už dlouho době, takže půjde o cenný příspěvek do jejího arzenálu. 

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Únik informací z Junckerova štábu? Sklíčená Mayová prý prosila o pomoc…

23.10.2017 18:54 Aktualizováno Brusel/Londýn - Podle informací německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) sklíčená…

Merkelová končí? Německo potřebuje vlastního Sebastiana Kurze

23.10.2017 17:06 Aktualizováno Berlín/Vídeň - Vítězství lidovců v rakouských volbách ukázalo německým konzervativcům něco cenného …

Slovenská policie podezírá exministra, že si objednal vraždu

23.10.2017 16:59 Bratislava - Slovenská policie dnes zadržela bývalého spolumajitele televize Markíza a exministra…

"Španělsko jedná jako diktatura." Katalánský parlament bude o nezávislosti…

23.10.2017 16:48 Barcelona - Katalánský parlament bude ve čtvrtek jednat o jednostranném vyhlášení nezávislosti na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama