Syrští migranti protestují proti Německu. Prý jim nechce dovolit sloučení rodin

Atény - Několik desítek převážně syrských uprchlíků ve středu v Řecku demonstrovalo. Běženci si stěžují na to, že Německo blokuje možnost sjednocení rodin. Informuje o tom agentura AFP.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

Desítky syrských uprchlíků, většinou žen a dětí, protestovaly ve středu na německém velvyslanectví v Aténách. Tvrdí, že Berlín odmítá dovolit sjednocení rodin uprchlíků.

Do protestu se zapojilo přibližně 150 lidí, včetně Iráčanů, Afghánců a etnických Kurdů z různých táborů v pevninském Řecku. Na znamení protestu drželi cedule s anglickými nápisy: „Právo na sloučení není zločin" a „Už žádné čekání".

„Německo chce zablokovat nebo oddálit shledání a nechat naše rodiny rozdělené," řekl agentuře AFP Shaker Khalil, jeden z protestních organizátorů. „V současné době je měsíčně přijímáno pouze 70 případů, je ale potřeba přijímat trojnásobek tohoto počtu," dodal.

Řecká policie odmítla povolit čtyřem zástupcům protestujících, aby doručili zaměstnancům velvyslanectví seznam požadavků, které se podle jejich slov týkají týkaly případů nemocných uprchlíků nebo nezletilých.

Oficiální korespondence, která v květnu unikla do řeckých médií, ukázala tichou dohodu mezi řeckými a německými úředníky v oblasti migrace. Obě země se shodly, že je třeba omezit počet schválených žádostí o znovusjednocení rodin.

„Transfery kvůli sjednocení rodin do Německa se zpomalí, jak bylo dohodnuto," napsal řecký ministr pro migraci Yiannis Mouzalas německému ministru vnitra Thomase de Maiziere v dopise z 4. května. Korespondenci získal levicový deník Efimerida ton Syntakton. Mouzalas uvedl, že zpomalení bylo způsobeno „technickými obtížemi".

Žadatelé o azyl - v případě Řecka převážně syrští uprchlíci - mají nárok se připojit k rodinným příslušníkům jinde v Evropské unii do šesti měsíců ode dne schválení jejich žádosti. Ve svém dopise Mouzalas uvedl, že Berlín a Atény se musí dohodnout na „společném postupu", aby Atény nebyly viněny za zpoždění.

Řecko v tuto chvíli hostí asi 60 000 převážně syrských a afghánských uprchlíků a migrantů v táborech po celé zemi. Mnozí z nich se zoufale snaží pokračovat ve své cestě, minulý rok však několik států EU uzavřelo své hranice a lidé tak v Řecku uvízli. Velká část běženců se teď obává, že bude deportována do Turecka.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rumunsko navrhlo přijetí skoro 2000 uprchlíků

19.08.2017 13:01 Aktualizováno Bukurešť - Rumunsko chce přijmout 1942 běženců. Mělo by jít o migranty, kteří před konfliktem na…

Teroristické útoky pomocí nožů se množí, letos tak zahynula i Češka v…

19.08.2017 12:34 Helsinky - Při teroristických útocích se kromě výbušnin stále častěji objevují automobily, ale i…

Řidič dodávky z Barcelony je naživu? Policie má nového hlavního podezřelého

19.08.2017 12:22 Aktualizováno Madrid - Řidič dodávky, který ve čtvrtek při teroristickém útoku v Barceloně zabil 13 lidí, je…

Průlomové jednání v Salcburku? Sobotka bude s Macronem řešit mzdy i…

19.08.2017 12:07 Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) bude ve středu 23. srpna jedna v Salcburku s francouzským…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama