USA sankcionují ruský plyn, aby mohly EU prodávat svůj, udeřil šéf německé diplomacie

Wolfsburg (Německo) - Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel dnes uvedl, že nové protiruské sankce Spojených států mají za cíl vytlačit z evropského trhu ruský plyn, aby se na starém kontinentu prodával plyn americký. Uvedla to agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Sigmar Gabriel, ilustrační fotografie

Sociálnědemokratický vicekancléř označil americké sankce za „více než problematické" a zopakoval, že jdou proti německým zájmům. Berlín je zainteresován na evropsko-ruském projektu plynovodu Nord Stream 2. USA kritizoval také za to, že své kroky ve vztazích s Ruskem nekoordinují s Evropskou unií. Pro silné reakce na počínání Moskvy byl podle něj společný postup z minulosti důležitý.

„Návrh zákona dává jasně najevo, že sledují ekonomické zájmy a my si myslíme, že to je nepřijatelné," prohlásil Gabriel v severoněmeckém Wolfsburgu, kde se setkal se svým slovenským protějškem Miroslavem Lajčákem.

Sankce podle něj progresivně kombinují otázky zahraniční politiky s americkými ekonomickými zájmy a říkají, že USA chtějí vytlačit ruský plyn z evropského trhu, aby tam mohly prodávat americký plyn. „To rozhodně není něco, co můžeme akceptovat," dodal.

Postihy jsou reakcí na údajné ruské vměšování do loňských prezidentských voleb v USA. Americký prezident Donald Trump přes své vážné výhrady podepsal ve středu zákon o nových protiruských sankcích, které předtím velkou většinou hlasů schválily obě komory Kongresu.

Sankce jsou zaměřeny na ruskou energetiku, finanční sektor, železniční i námořní dopravu a těžební odvětví. Příslušný zákon dává Trumpovi možnost uvalit sankce na libovolné společnosti, včetně těch evropských, podílející se na budování či provozu plynovodů a ropovodů, které se nacházejí na ruském území nebo směřují z Ruska do dalších zemí.

Sankce by tak podle serveru Politico mohly kromě jiného zasáhnout i zamýšlený plynovod Nord Stream 2, jenž spočívá v rozšíření stávajícího plynovodu přivádějícího zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře.

Proti sankcím se ohradily také Francie a Rakousko. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker řekl, že EU zatím na nové restrikce nebude reagovat, vyhrazuje si však možnost odpovědět USA stejnou mincí, pokud sankce poškodí ekonomické zájmy unie.

Vstupte do diskuze (21)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Finsko uctilo oběti útoku v Turku, policie vyslechla údajného teroristu.…

20.08.2017 18:54 Aktualizováno Helsinky - Finsko dnes drželo minutu ticha za dvě oběti pátečního teroristického útoku ve městě…

Proč popularita Macrona rapidně klesá? Odborníci vyjmenovali důvody

20.08.2017 18:32 Aktualizováno NÁZOR - Francouzskému prezidentovi rekordně klesá obliba mezi voliči. Pokles je patrný od samotného…

Obětí teroristů z Barcelony je i malý Australan, jeho otec je zdrcen

20.08.2017 18:09 Aktualizováno Barcelona - Mezi oběťmi teroristického útoku v Barceloně je i dosud pohřešovaný sedmiletý Australan…

Migrační krize není pro Němce před volbami rozhodující téma. Co tedy? Nový…

20.08.2017 17:18 Aktualizováno Berlín - 24. září se budou v Německu konat parlamentní volby, jejichž favoritem je CDU/CSD a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama