Migrační krize a záchranné operace vyvolávají velké napětí v italské vládě

Řím - Migrační krize - a především přístup k ní - dnes v Itálii takřka způsobila vládní krizi, napsala tisková agentura ANSA. Problematické je zejména pojetí kodexu, který reguluje činnost nevládních organizací.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Itálie zachraňuje uprchlíky

Napětí na italské politické scéně eskalovalo poté, co loď Vos Prudence organizace Lékaři bez hranic, která kodex odmítla podepsat, přeložila v sobotu u ostrova Lampedusa na lodě pobřežní stráže 127 migrantů.

Ministerstvo vnitra zastává názor, že ty organizace, které kodex nepodepsaly, jsou vyloučeny z oficiálních záchranných operací a do italských přístavů nesmějí. Ministerstvo dopravy, pod které spadá pobřežní stráž, nadřazuje nad tento kodex mezinárodní právo, které ukládá záchranu lidských životů na moři.

Italský ministr dopravy Graziano Delrio si myslí, že pokud migranti ve Středozemním moři potřebují pomoc, měla by zasáhnout nejbližší loď. Nevládní organizace nesmějí být vyloučeny z pátracích a záchranných prací jen proto, že nepodepsaly kodex protlačený ministerstvem vnitra. Proti kodexu sice ministr není, ale přednost podle něj má podle něj mezinárodní právo, jež ukládá záchranu lidských životů na moři.

Delrio poskytl rozhovor listu La Repubblica. „Pravice ze mě v minulých dnech udělala katolíka, který se zastává třetího světa a odmítá 'právo a zákon'," uvedl. „Kodex je iniciativou ministerstva dopravy a vznikl na popud neziskových organizací. Ministerstvo vnitra do něj pak zapracovalo další body, které souvisí s bezpečností," doplnil.

„Mluvíme o záchranných operacích na moři - jež reguluje mezinárodní právo - a ne o kontrolování toku migrace, anebo integrační politice. Od záchrany na moři nelze ustoupit, v této záležitosti nelze postupovat podle vlastní libovůle," zdůraznil Delrio s tím, že s ministrem vnitra Markem Minnitim není ve sporu.

Minniti se ovšem dnes nezúčastnil schůze vlády, což vyvolalo spekulace, že kvůli neshodám v pojetí kodexu zvažuje rezignaci. Za Minnitiho se postavil prezident Sergio Matarella i premiér Paolo Gentiloni.

Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Reuters: Drahoš musí vysvětlovat svůj postoj k migraci, Zeman má rád…

23.01.2018 19:17 Londýn/Praha - Agentura Reuters se opět věnuje tématu volby českého prezidenta. Pár dní před druhým…

Eurokomise bude v kauze Čapí hnízdo objektivní a rozvážná, ujistil…

23.01.2018 18:48 Brusel - V případě kauzy Čapí hnízdo bude Evropská komise postupovat objektivně a rozvážně, aby si…

Syrská vláda dál používá chemické zbraně proti lidu, varoval Tillerson

23.01.2018 18:32 Paříž – Šéf americké diplomacie Rex Tillerson dnes při návštěvě varoval, že syrská vláda patrně…

Dánský konstruktér vraždu novinářky plánoval. Před smrtí ji mučil pilou a…

23.01.2018 16:45 Kodaň - Dánský konstruktér Peter Madsen (47) podle státního zastupitelství vraždu švédské novinářky…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama