Migrační krize a záchranné operace vyvolávají velké napětí v italské vládě

Řím - Migrační krize - a především přístup k ní - dnes v Itálii takřka způsobila vládní krizi, napsala tisková agentura ANSA. Problematické je zejména pojetí kodexu, který reguluje činnost nevládních organizací.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Itálie zachraňuje uprchlíky

Napětí na italské politické scéně eskalovalo poté, co loď Vos Prudence organizace Lékaři bez hranic, která kodex odmítla podepsat, přeložila v sobotu u ostrova Lampedusa na lodě pobřežní stráže 127 migrantů.

Ministerstvo vnitra zastává názor, že ty organizace, které kodex nepodepsaly, jsou vyloučeny z oficiálních záchranných operací a do italských přístavů nesmějí. Ministerstvo dopravy, pod které spadá pobřežní stráž, nadřazuje nad tento kodex mezinárodní právo, které ukládá záchranu lidských životů na moři.

Italský ministr dopravy Graziano Delrio si myslí, že pokud migranti ve Středozemním moři potřebují pomoc, měla by zasáhnout nejbližší loď. Nevládní organizace nesmějí být vyloučeny z pátracích a záchranných prací jen proto, že nepodepsaly kodex protlačený ministerstvem vnitra. Proti kodexu sice ministr není, ale přednost podle něj má podle něj mezinárodní právo, jež ukládá záchranu lidských životů na moři.

Delrio poskytl rozhovor listu La Repubblica. „Pravice ze mě v minulých dnech udělala katolíka, který se zastává třetího světa a odmítá 'právo a zákon'," uvedl. „Kodex je iniciativou ministerstva dopravy a vznikl na popud neziskových organizací. Ministerstvo vnitra do něj pak zapracovalo další body, které souvisí s bezpečností," doplnil.

„Mluvíme o záchranných operacích na moři - jež reguluje mezinárodní právo - a ne o kontrolování toku migrace, anebo integrační politice. Od záchrany na moři nelze ustoupit, v této záležitosti nelze postupovat podle vlastní libovůle," zdůraznil Delrio s tím, že s ministrem vnitra Markem Minnitim není ve sporu.

Minniti se ovšem dnes nezúčastnil schůze vlády, což vyvolalo spekulace, že kvůli neshodám v pojetí kodexu zvažuje rezignaci. Za Minnitiho se postavil prezident Sergio Matarella i premiér Paolo Gentiloni.

Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rumunsko navrhlo přijetí skoro 2000 uprchlíků

19.08.2017 13:01 Aktualizováno Bukurešť - Rumunsko chce přijmout 1942 běženců. Mělo by jít o migranty, kteří před konfliktem na…

Teroristické útoky pomocí nožů se množí, letos tak zahynula i Češka v…

19.08.2017 12:34 Helsinky - Při teroristických útocích se kromě výbušnin stále častěji objevují automobily, ale i…

Řidič dodávky z Barcelony je naživu? Policie má nového hlavního podezřelého

19.08.2017 12:22 Aktualizováno Madrid - Řidič dodávky, který ve čtvrtek při teroristickém útoku v Barceloně zabil 13 lidí, je…

Průlomové jednání v Salcburku? Sobotka bude s Macronem řešit mzdy i…

19.08.2017 12:07 Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) bude ve středu 23. srpna jedna v Salcburku s francouzským…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama