Voliči AfD mají větší obavy z budoucnosti a dopadů migrace

Berlín – Čím se liší příznivci Alternativy pro Německo (AfD) od voličů ostatních stran? Podle dnes zveřejněné studie Nadace Hanse Böcklera, která slouží jako poradní instituce německých odborů nejde o to, že by se jim skutečně žilo hůř, ale spíše většími obavami z budoucnosti nebo dopadů migrace. AfD má velké šance v zářijových parlamentních volbách poprvé vstoupit do Spolkového sněmu. Průzkumy jí přisuzují kolem osmi procent hlasů.

Přidejte svůj názor

AfD (Alternativa pro Německo)

Podle studie neexistuje žádná přímá spojitost mezi objektivní životní situací a rozhodnutím volit AfD. Na tiskové konferenci v Berlíně to uvedl hlavní autor Richard Hilmer. „Důležitější je subjektivní vnímání vlastní situace," řekl s tím, že voliči AfD mají častěji obavu, že se jejich život zhorší, nebo pocit, že ve společnosti nehrají takovou roli.

Zvýšené obavy voličů AfD, kteří mají podle studie prakticky stejný průměrný příjem jako voliči ostatních stran, se týkají řady oblastí. Více než tři pětiny (62 procent) voličů protiimigrační strany má obavy z kriminality a násilí v okolí svého bydliště, zatímco v celé populaci je sdílí jen 38 procent lidí. Příznivci AfD mají také častěji starosti o budoucnost svých dětí (60 procent ku 45 procentům), finanční zajištění v důchodu (63 ku 49) nebo situaci na pracovišti (34 ku 26).

Přívrženci strany, kterou pozorovatelé označují za pravicově populistickou, mají velmi odlišný pohled na migraci a globalizaci. Pocit, že je člověk kvůli migraci cizincem ve vlastní zemi, má podle studie 44 procent Němců a 83 procent voličů AfD, dojem, že globalizace v Německu ničí pracovní místa, pak 28 procent všech dotázaných a 52 procent voličů AfD.

Autoři studie z toho vyvozují, že voliči Alternativy pro Německo jsou často lidé, kteří mají pocit ztráty kontroly. Jde přitom jak o kontrolu nad vlastním životem, tak o kontrolu státu nad tím, co se uvnitř jeho hranic děje. Důsledkem toho je i ztráta důvěry v politiku. Dojem, že pro lidi "jako jsem já" politika dělá méně než pro ostatní skupiny obyvatel, má 72 procent voličů AfD a 49 procent všech Němců.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Merkelová končí? Německo potřebuje vlastního Sebastiana Kurze

23.10.2017 17:06 Aktualizováno Berlín/Vídeň - Vítězství lidovců v rakouských volbách ukázalo německým konzervativcům něco cenného …

Slovenská policie podezírá exministra, že si objednal vraždu

23.10.2017 16:59 Bratislava - Slovenská policie dnes zadržela bývalého spolumajitele televize Markíza a exministra…

"Španělsko jedná jako diktatura." Katalánský parlament bude o nezávislosti…

23.10.2017 16:48 Barcelona - Katalánský parlament bude ve čtvrtek jednat o jednostranném vyhlášení nezávislosti na…

Fico k českým volbám: Slovensko se stává proevropským ostrovem ve střední…

23.10.2017 16:34 Aktualizováno Bratislava - Premiér Robert Fico dnes v reakci na výsledky voleb v Česku řekl, že Slovensko se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama