Voliči AfD mají větší obavy z budoucnosti a dopadů migrace

Berlín – Čím se liší příznivci Alternativy pro Německo (AfD) od voličů ostatních stran? Podle dnes zveřejněné studie Nadace Hanse Böcklera, která slouží jako poradní instituce německých odborů nejde o to, že by se jim skutečně žilo hůř, ale spíše většími obavami z budoucnosti nebo dopadů migrace. AfD má velké šance v zářijových parlamentních volbách poprvé vstoupit do Spolkového sněmu. Průzkumy jí přisuzují kolem osmi procent hlasů.

Přidejte svůj názor

AfD (Alternativa pro Německo)

Podle studie neexistuje žádná přímá spojitost mezi objektivní životní situací a rozhodnutím volit AfD. Na tiskové konferenci v Berlíně to uvedl hlavní autor Richard Hilmer. „Důležitější je subjektivní vnímání vlastní situace," řekl s tím, že voliči AfD mají častěji obavu, že se jejich život zhorší, nebo pocit, že ve společnosti nehrají takovou roli.

Zvýšené obavy voličů AfD, kteří mají podle studie prakticky stejný průměrný příjem jako voliči ostatních stran, se týkají řady oblastí. Více než tři pětiny (62 procent) voličů protiimigrační strany má obavy z kriminality a násilí v okolí svého bydliště, zatímco v celé populaci je sdílí jen 38 procent lidí. Příznivci AfD mají také častěji starosti o budoucnost svých dětí (60 procent ku 45 procentům), finanční zajištění v důchodu (63 ku 49) nebo situaci na pracovišti (34 ku 26).

Přívrženci strany, kterou pozorovatelé označují za pravicově populistickou, mají velmi odlišný pohled na migraci a globalizaci. Pocit, že je člověk kvůli migraci cizincem ve vlastní zemi, má podle studie 44 procent Němců a 83 procent voličů AfD, dojem, že globalizace v Německu ničí pracovní místa, pak 28 procent všech dotázaných a 52 procent voličů AfD.

Autoři studie z toho vyvozují, že voliči Alternativy pro Německo jsou často lidé, kteří mají pocit ztráty kontroly. Jde přitom jak o kontrolu nad vlastním životem, tak o kontrolu státu nad tím, co se uvnitř jeho hranic děje. Důsledkem toho je i ztráta důvěry v politiku. Dojem, že pro lidi "jako jsem já" politika dělá méně než pro ostatní skupiny obyvatel, má 72 procent voličů AfD a 49 procent všech Němců.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dva bývalí francouzští agenti jsou podezřelí z velezrady

25.05.2018 00:37 Paříž - Dva bývalí agenti francouzských tajných služeb byli předvedeni před soud kvůli podezření z…

Italským ministrem financí bude vyhlášený euroskeptik

24.05.2018 21:58 Řím - Euroskeptická a protiimigrační Liga chce na italské ministerstvo financí protlačit…

Macron: Jednání s Putinem bylo čestné

24.05.2018 21:55 Petrohrad - Francouzský prezident Emmanuel Macron ocenil dnešní rozhovory s ruským protějškem…

Muslimové by měli mít o ramadánu povinnou dovolenou, říká německý politik

24.05.2018 21:18 Berlín - Poslanec protiimigrační a protiislámské strany Alternativa pro Německo (AfD) dnes vyzval,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama