Itálie přijala libyjské migranty, které původně posílala na Maltu

Řím/Valletta - Itálie dnes přijala tři libyjské migranty, které původně odmítala s odůvodněním, že se mají vylodit na Maltě, protože v jejích vodách byli zadrženi.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Itálie, ilustrační foto

Agentura AFP uvedla, že nevládní španělská záchranářská loď, která uprchlíky přepravuje, dostala povolení vplout do jednoho ze sicilských přístavů, když ohlásila závadu na motoru.

Itálie, která dlouhodobě usiluje o to, aby další státy Evropské unie otevřely své přístavy a hranice migrantům z Afriky, si chtěla vymoci, aby loď zamířila na Maltu. Na záchranné operaci, v níž byli běženci zachráněni, se sice podílely také italské pobřežní hlídky, ale uskutečnila se v oblasti v působnosti maltských pobřežních hlídek. Malta ale španělské lodi nedovolila vplout do svých přístavů.

Situaci komplikovalo také to, že španělské plavidlo je členem humanitární iniciativy Proactiva Open Arms (POA). Ta neschválila kodex, kterým italská vláda vymezila podmínky činnosti humanitárních organizací, jež pomáhají migrantům ve Středozemním moři.

Kodex požadovaný italským ministerstvem vnitra pro činnost nevládních humanitárních organizací při zachraňování migrantů ve Středozemním moři podepsali na konci července zástupci jen některých organizací. Kromě POA se k němu nepřipojili ani Lékaři bez hranic. Tato mezinárodní organizace uvedla, že kodex nepřijme s ohledem na humanitární zásady "nezávislosti a neutrality".

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rumunsko navrhlo přijetí skoro 2000 uprchlíků

19.08.2017 13:01 Aktualizováno Bukurešť - Rumunsko chce přijmout 1942 běženců. Mělo by jít o migranty, kteří před konfliktem na…

Teroristické útoky pomocí nožů se množí, letos tak zahynula i Češka v…

19.08.2017 12:34 Helsinky - Při teroristických útocích se kromě výbušnin stále častěji objevují automobily, ale i…

Řidič dodávky z Barcelony je naživu? Policie má nového hlavního podezřelého

19.08.2017 12:22 Aktualizováno Madrid - Řidič dodávky, který ve čtvrtek při teroristickém útoku v Barceloně zabil 13 lidí, je…

Průlomové jednání v Salcburku? Sobotka bude s Macronem řešit mzdy i…

19.08.2017 12:07 Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) bude ve středu 23. srpna jedna v Salcburku s francouzským…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama