Itálie přijala libyjské migranty, které původně posílala na Maltu

Řím/Valletta - Itálie dnes přijala tři libyjské migranty, které původně odmítala s odůvodněním, že se mají vylodit na Maltě, protože v jejích vodách byli zadrženi.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Itálie, ilustrační foto

Agentura AFP uvedla, že nevládní španělská záchranářská loď, která uprchlíky přepravuje, dostala povolení vplout do jednoho ze sicilských přístavů, když ohlásila závadu na motoru.

Itálie, která dlouhodobě usiluje o to, aby další státy Evropské unie otevřely své přístavy a hranice migrantům z Afriky, si chtěla vymoci, aby loď zamířila na Maltu. Na záchranné operaci, v níž byli běženci zachráněni, se sice podílely také italské pobřežní hlídky, ale uskutečnila se v oblasti v působnosti maltských pobřežních hlídek. Malta ale španělské lodi nedovolila vplout do svých přístavů.

Situaci komplikovalo také to, že španělské plavidlo je členem humanitární iniciativy Proactiva Open Arms (POA). Ta neschválila kodex, kterým italská vláda vymezila podmínky činnosti humanitárních organizací, jež pomáhají migrantům ve Středozemním moři.

Kodex požadovaný italským ministerstvem vnitra pro činnost nevládních humanitárních organizací při zachraňování migrantů ve Středozemním moři podepsali na konci července zástupci jen některých organizací. Kromě POA se k němu nepřipojili ani Lékaři bez hranic. Tato mezinárodní organizace uvedla, že kodex nepřijme s ohledem na humanitární zásady "nezávislosti a neutrality".

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Merkelová končí? Německo potřebuje vlastního Sebastiana Kurze

23.10.2017 17:06 Aktualizováno Berlín/Vídeň - Vítězství lidovců v rakouských volbách ukázalo německým konzervativcům něco cenného …

Slovenská policie podezírá exministra, že si objednal vraždu

23.10.2017 16:59 Bratislava - Slovenská policie dnes zadržela bývalého spolumajitele televize Markíza a exministra…

"Španělsko jedná jako diktatura." Katalánský parlament bude o nezávislosti…

23.10.2017 16:48 Barcelona - Katalánský parlament bude ve čtvrtek jednat o jednostranném vyhlášení nezávislosti na…

Fico k českým volbám: Slovensko se stává proevropským ostrovem ve střední…

23.10.2017 16:34 Aktualizováno Bratislava - Premiér Robert Fico dnes v reakci na výsledky voleb v Česku řekl, že Slovensko se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama