V Portugalsku jsou kvůli požárům v pohotovosti stovky hasičů

Lisabon – S rozsáhlými lesními požáry bojují hasiči v Portugalsku. Nejhorší situace byla od středy v blízkosti města Abrantes v centru země. Nejhorší situace byla v červnu, kdy si požáry v Portugalsku vyžádaly životy 64 lidí a zranilo se při nich 200 osob.

Přidejte svůj názor

Portugalsko zachvátily lesní požáry, vyžádaly si desítky mrtvých

Situace ve dvou hlavních ohniscích se dnes oproti čtvrtku zklidnila, ale hoří stále na 200 místech a v pohotovosti je na 1600 hasičů. Zemi čeká velmi horký víkend.

U města Abrantes pracovalo asi 600 hasičů a hasicí letadla i vrtulníky. Dnes odpoledne se tam požár už dále nešířil až na jedno místo uprostřed lesa. Ve čtvrtek bylo evakuováno několik vsí ležících na kopcích v blízkosti čtyřicetitisícového města, ale žádnou z nich dnes už oheň neohrožuje.

Mluvčí civilní obrany řekla, že je třeba nadále zachovávat opatrnost, protože ohně se vlivem horka a větru mohou obnovit. „Situace je klidnější; není ještě vyřešená, ale dá se říci, že je vše pod kontrolou. Vítr nese plameny do oblastí, které už vyhořely, což hasičům usnadňuje práci," řekla dnes starostka Abrantesu Maria do Céu Albuquerqueová.

Další ohnisko bylo u Grândoly v provincii Setúbal na jihu země. S ohněm tam bojovalo na 200 hasičů a podařilo se jim ho zvládnout dnes v poledne. Plameny ale zničily 3000 hektarů porostu včetně korkových dubů.

Zlepšení situace umožnilo také znovu zprovoznit uzavřenou část dálnice mezi Lisabonem a Portem a železnici vedoucí z Lisabonu na jih.

Meteorologický ústav upozornil, že nebezpečí vzniku dalších požárů potrvá nejméně do neděle. Podle tohoto úřadu panuje na 80 procentech území Portugalska mimořádné sucho, jehož příčinou byla kromě jiného nezvykle suchá zima i jaro.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na letišti v Amsterodamu se střílelo

15.12.2017 22:02 Aktualizováno Amsterodam – Nizozemská policie postřelila na amsterodamském letišti Schiphol muže, který měl nůž.…

Údajně nezletilý migrant zabil dceru vysoce postaveného úředníka EU. Před…

15.12.2017 22:02 Aktualizováno Berlín - Otec žadatele o azyl Husseina Khavariho, který se před soudem zpovídá ze znásilnění a…

Rakouští lidovci a protiimigrační svobodní se dohodli na vytvoření vlády

15.12.2017 21:52 Aktualizováno Vídeň – Koaliční jednání v Rakousku skončila. Rakouská lidová strana (ÖVP) a protiimigrační…

Tisíce důchodců demonstrovaly v Aténách proti škrtům v penzích, žádají…

15.12.2017 20:38 Atény – Dnes večer vyšlo do ulic Atén několik tisíc řeckých důchodců. Protestovali proti dalším…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama