V Portugalsku jsou kvůli požárům v pohotovosti stovky hasičů

Lisabon – S rozsáhlými lesními požáry bojují hasiči v Portugalsku. Nejhorší situace byla od středy v blízkosti města Abrantes v centru země. Nejhorší situace byla v červnu, kdy si požáry v Portugalsku vyžádaly životy 64 lidí a zranilo se při nich 200 osob.

Přidejte svůj názor

Portugalsko zachvátily lesní požáry, vyžádaly si desítky mrtvých

Situace ve dvou hlavních ohniscích se dnes oproti čtvrtku zklidnila, ale hoří stále na 200 místech a v pohotovosti je na 1600 hasičů. Zemi čeká velmi horký víkend.

U města Abrantes pracovalo asi 600 hasičů a hasicí letadla i vrtulníky. Dnes odpoledne se tam požár už dále nešířil až na jedno místo uprostřed lesa. Ve čtvrtek bylo evakuováno několik vsí ležících na kopcích v blízkosti čtyřicetitisícového města, ale žádnou z nich dnes už oheň neohrožuje.

Mluvčí civilní obrany řekla, že je třeba nadále zachovávat opatrnost, protože ohně se vlivem horka a větru mohou obnovit. „Situace je klidnější; není ještě vyřešená, ale dá se říci, že je vše pod kontrolou. Vítr nese plameny do oblastí, které už vyhořely, což hasičům usnadňuje práci," řekla dnes starostka Abrantesu Maria do Céu Albuquerqueová.

Další ohnisko bylo u Grândoly v provincii Setúbal na jihu země. S ohněm tam bojovalo na 200 hasičů a podařilo se jim ho zvládnout dnes v poledne. Plameny ale zničily 3000 hektarů porostu včetně korkových dubů.

Zlepšení situace umožnilo také znovu zprovoznit uzavřenou část dálnice mezi Lisabonem a Portem a železnici vedoucí z Lisabonu na jih.

Meteorologický ústav upozornil, že nebezpečí vzniku dalších požárů potrvá nejméně do neděle. Podle tohoto úřadu panuje na 80 procentech území Portugalska mimořádné sucho, jehož příčinou byla kromě jiného nezvykle suchá zima i jaro.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střelba ve Francii: Tři lidé zemřeli, útočník se hlásil k IS a vykřikoval …

23.03.2018 15:30 Aktualizováno Trèbes (Francie) - V jihofrancouzském městě Trèbes se střílelo. Útočník se podle médií ukryl v…

Od roku 2010 do Evropy přišel nejméně milion Afričanů, další to plánují a…

23.03.2018 15:29 Mezinárodní migrace z zemí v subsaharské Afriky během posledního desetiletí dramaticky vzrostla – a…

Tusk čeká, že státy EU dál vůči Rusku přitvrdí

23.03.2018 15:22 Brusel - Předseda Evropské rady Donald Tusk očekává, že na základě diskuse na summitu přijme řada…

Islám patří k Německu? Před kanceláří Merkelové se objevil hodně drsný…

23.03.2018 14:12 Berlín - Před kancelář německé kancléřky Angely Merkelové v jejím volebním obvodě ve Stralsundu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama