Exkancléř Schröder: Moje ambice v Rosněfti SPD nepoškozují, je pro lepší vztahy EU-Rusko

Berlín - Německý exkancléř Gerhard Schröder (73) si nemyslí, že by jeho ambice stát se členem dozorčí rady ruského Rosněfťu poškozovala obraz sociální demokracie (SPD) před nadcházejícími parlamentními volbami.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Berlín, ilustrační foto

"Navzdory vší kritice, kterou považuji za chybnou, budu usilovat o zvolení (do dozorčí rady Rosněfťi)," uvedl Schröder v rozhovoru poskytnutém dnešnímu vydání švýcarského listu Blick. EU na ruský ropný koncern uvalila sankce.

Podle kritiků by mohly ambice Schrödera, který stál v čele německé vlády v letech 1998 až 2005, poškodit před nadcházejícími parlamentními volbami v Německu obraz sociální demokracie. "Je to politická kampaň ve prospěch paní Merkelové. Chtějí jí pomoci prostřednictvím kompromitace mé osoby," uvedl Schröder.

Současný předseda SPD a kandidát na kancléře Martin Schulz na otázku, co si myslí o Schröderově kandidatuře do dozorčí rady Rosněfti odpověděl: "Já bych to nedělal."

"Předvolební boj Martina Schulze budu i tak podporovat, pokud to chce," reagoval Schröder, podle kterého Němci stojí o korektní vztahy s Ruskem. "Ani zaměstnancům Rosněfti v Německu a odborům by nebylo proti srsti, kdyby byl Němec na tak důležitém místě," dodal bývalý politik. Podle švýcarského listu Blick zaměstnává ruský ropný koncern v Německu tisíce lidí.

"Chci pomoci zlepšit vztahy mezi EU a Ruskem," uvedl dále Schröder. V oblasti německo-ruských vztahů ocenil v rozhovoru nedávný výrok Christiana Lindnera, předsedy liberální Svobodné demokratické strany (FDP), aby Německo akceptovalo okupaci Krymu Ruskem za "trvalé provizorium" a nekomplikovalo trváním na jeho vrácení Ukrajině vzájemné vztahy.

Podle ruských médií se volba do dozorčí rady Rosněfti uskuteční 29. září. Podle německého časopisu Der Spiegel půjde však jen o formalitu.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Římští taxikáři se učí angličtinu a etiketu

24.11.2017 08:15 Řím - Taxikáři nedělají italské metropoli dobré jméno. Město se proto rozhodlo pro ně otevřít kurzy…

Muslim odmítl povstat při čtení rozsudku. Německý ústavní soud s ním vyběhl

24.11.2017 08:04 Berlín - Německý ústavní soud se odmítl zabývat stížností Keňana, který byl odsouzen k pokutě 300…

Zní varování před pádem Merkelové. Riziko pro demokracii a Západ?

24.11.2017 00:01 NÁZOR - Německá kancléřka Angela Merkelová fungovala jako tichá brzda a protiváha prezidentství…

Ve Vatikánu byl postaven vánoční strom

23.11.2017 23:49 Vatikán - Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu dnes jeřáb vztyčil vánoční strom, který tam letos…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama