Střet civilizací, EU musí změnit migrační politiku. Z Polska a Maďarska přišly ostré reakce

Varšava/Budapešť - Maďarský premiér Viktor Orbán v telegramu zaslaném svému španělskému protějšku uvedl, že atentát v Barceloně posílil jeho přesvědčení, že prvořadým úkolem je nyní zajistit bezpečnost Evropy a jejích obyvatel. Ještě rázněji se vyjádřil polský ministr vnitra Mariusz Balszczak.

Přidejte svůj názor 53 komentářů

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Zajistit Evropanům bezpečnost považuje Orbán po atentátech v Katalánsku za prvořadý úkol. "Tento hrozný útok nás posiluje v přesvědčení, že nejdůležitějším úkolem nadcházející doby bude obnovit bezpečnost Evropy a evropských obyvatel," napsal maďarský premiér podle agentury MTI v kondolenčním telegramu.

"Každému je jasné, že existuje spojení mezi ilegální migrací a terorismem," řekl dnes agentuře MTI maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Evropa se podle něj musí bránit a zajistit svým obyvatelům bezpečnost. To podle šéfa maďarské diplomacie vyžaduje zvýšení ostrahy schengenských hranic a změnu migrační politiky Evropské unie.

"Evropa by se měla probudit," řekl Blaszczak v reakci na atentáty. Události ve Španělsku podle něj znovu ukázaly, že relokace migrantů v rámci azylového systému Evropské unie je chybná. "Máme tu co do činění se střetem civilizací," dodal člen polské konzervativní vládní strany Právo a spravedlnost (PiS).

Polsko je podle Blaszczaka bezpečné, protože "nemáme muslimské komunity, které jsou enklávami, jež jsou přirozenými základnami pro podporu islámských teroristů". Varšava nepodlehne tlaku z Bruselu, aby přijala migranty na základě kvót, neboť by šlo o ohrožení polské bezpečnosti, dodal Blaszczak. "Přesidlování uprchlíků je systém, který povzbuzuje miliony lidí, aby se vydali na cestu do Evropy," dodal polský ministr vnitra.

Vstupte do diskuze (53)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bomba z války v Drážďanech explodovala, hrozí další výbuchy +VIDEO

24.05.2018 07:38 Drážďany - Letecká bomba z dob druhé světové války, kvůli které téměř 9000 lidí muselo opustit své…

Železniční neštěstí u Turína: Nejméně dva mrtví, 23 zraněných

24.05.2018 07:12 Turín - Nejméně dva mrtvé a 23 raněných si podle italských médií vyžádala srážka kamionu a vlaku na…

Dva čeští programátoři dostali snížený trest za nedovolené focení v Řecku

24.05.2018 04:55 Atény/Praha - Odvolací soud v Řecku snížil dvěma českým programátorům podmíněný trest za nedovolené…

Parodie na vítěznou píseň Eurovize? Izrael je v šoku, bude to mít dohru

23.05.2018 22:07 Aktualizováno Amsterdam - Izraelský velvyslanec v Nizozemsku podal stížnost kvůli parodii písně vítězky letošního…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama